• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Aquaplaning (Kızaklama) Nedir?


Aquaplaning, yolda bulunan su birikintisi sebebiyle, suyun lastikler tarafından tahliye edilememesi ve aracın yol tutuşunun azalması durumudur. Aquaplaning oluşması durumunda aracın manevra kabiliyeti düşer ve aracın yolda kayma ihtimali meydana gelir. Tek bir lastiğin bile uygun şartları sağlaması durumunda araç kızaklamanın etkisinde kalabilir.

Aquaplaning (Kızaklama) Neden Oluşur?

  1. • Lastik Diş Derinliği: Araç lastikleri kullanıma bağlı olarak zamanla aşınmaktadır ve lastik diş derinlikleri azalmaktadır. Dolayısıyla tahliye zorlaştığı için lastiklerde su tabakası oluşarak lastiğin doğrudan yol ile temasının kesilmesine sebep olur.
  2. • Lastik Genişliği: Lastiklerin genişliği yol tutuşunu arttırmaktadır. Dolayısıyla aracın kızaklama ihtimali azalır.
  3. • Su Birikintisinin Miktarı: Yol üzerindeki su miktarı ne kadar fazlaysa, kızaklama olma ihtimali artar.
  4. • Yüksek Hız: Aquaplaning oluşabilecek yolsa yüksek süratle seyretmek, aracın kabiliyetinin daha çabuk kaybedilmesine neden olur.
  5. • Yolun Durumu: Yolda bulunan çukur, göçük vb. oluşumlar nedeniyle su birikintisinin derinliği artmaktadır ve kızaklama oluşması tetiklenir.
  6. • Aracın Ağırlığı: Aracın ağırlığı ne kadar fazla olursa, yola tutuşu artar ve aquaplaning ihtimali azalır.


Araç Aquaplaning(Kızaklama) Halindeyken Ne Yapılmalı?

Aquaplaning oluştuğu hissedildiğinde yapılması gereken ilk hamle, direksiyonu iki elle sıkı bir şekilde tutmak olacaktır. Aracın hâkimiyetini sağlamak çok önemlidir. Özellikle su birikintisinden çıkıldığı anda lastikler zeminle temas haline geçer ve direksiyonun yönü doğrultusunda hareket etmeye devam eder. Dolayısıyla aracın düz ilerlemesini sağlamak hayati önem taşır.

Uygulanması gereken ikinci kural ise aracın motordan aldığı gücü zayıflatmaktır. Yolla temas oranı azalan lastiklere ne kadar güç giderse, aracın spin atma ve tekerleklerin sağa veya sola sapma ihtimali o kadar artar. Aracın hızı kontrollü bir şekilde azaltılmalı ve araç mümkün olduğunca sabit hızda kullanılmalıdır.

Kızaklamadan doğabilecek risklerin önüne geçebilmek için uygulanabilecek bir diğer yöntem ise önden giden bir aracı takip etmektir. Bu araç rehber olarak değerlendirilebilir. Yolun gidişatı hakkında bilgi verebilir ve olası tehlikelerden koruyabilir.

Bunlara da göz atabilirsiniz:

Kış Lastikleri Yazın Kullanılır mı?

DSG Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır?

CVT Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır?

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster