Araç İncelerken Yapılması Gerekenler2

Yeni bir araç alacak olan müşteriler aracı almadan önce mutlaka çok iyi bir şekilde incelemelidir. Arabayı iyice tanımalı, eksikleri ve sorunları tespit etmeye çalışmalıdır. Zaten sonrasında oto ekspertiz raporu ile aracın tüm hasarlarına bakılabilecektir. Ancak bunun öncesinde alıcının aracı keşfetmesi daha önemlidir. Sonrasında sorun çıkaramaması için bu tür detaylar ile ilgilenilmelidir.

Araç Nasıl İncelenir

Öncelikle aracın çevresi yani dış yüzeyi kontrol edilmelidir. Arabanın çevresinde bir tur attıktan sonra arabadaki çizikler, boyalar göz ile tespit edilmeye çalışılmalıdır. Sonrasında koltuğa oturun ve rahatlığını konforunu test edin. Günün belirli bir süresinin o koltukta geçirileceği unutulmamalıdır. Rahat bir koltuk oldukça önemlidir. Sonrasında aracın içindeki yüzeye gelen zararlar tespit edilmelidir. Koltuğun kumaşlarından aynalara kadar her yere dikkat edilmelidir. Gözden kaçırılan en ufak bir detay yüksek fiyatlara mal olabilmektedir. Aracın koku yapıp yapmadığına da bakılmalıdır. Araçtaki kötü bir koku tüm yolculukları berbat edebilir.
Bundan sonra da kilometre sayacı oldukça önemlidir. Kilometre sayacı değiştirilmesi özellikle ikinci el araç alım satımlarında çok sık karşılaşılan bir durum olmakla birlikte alıcıya büyük sıkıntılar yaşatmaktadır. Sonrasında ortaya çıktığında geri iade yapılanmayabilir veya çok fazla masrafa sokabilmektedir. Aracın direksiyonunun yıpranma durumuna da bakılmalıdır. Direksiyon bir kez çevrilmelidir. Rahat mı değil mi sıkıntı yaşatır mı bakılmalıdır. Pedalların yıpranma durumu kontrol edilmelidir. Kilometresine göre fazla yıpranmış bir pedal alıcıyı elbette rahatsız edecektir. Özellikle aracın ağır bir kaza geçirip geçirmediğini kontrol etmek istiyorsanız hava yastığına, torpidoya ve kapının içteki kulp kısımlarına oldukça dikkatli bakılmalıdır. Bu kısımlarda bulunan küçük çatlaklar aracın daha öncesinde geçirdiği kazalar hakkında bilgi verebilir. Ağır bir kaza yaşandıysa bunu araca yansıtmaktadır. Aracın içi kapsamlı olarak incelendikten sonra arabanın dışı da çok detaylı bir şekilde kontrol edilmelidir. Bunun için önce kaportaya bakılabilir. Kaportaya herhangi bir sorun varsa satıcıya bildirilmelidir. Motor da incelendikten sonra atavı6en az 2 metre olmak üzere uzaktan izleyin. Araba eğer herhangi bir yöne yatıksa bu ilerde sorun yaratabilir. Son olarak farlar ve aynalar kontrol edilmelidir. Burada oluşan bir hata zarara sebep olabilir

Aracı İnceledikten Sonra

Aracı inceledikten sonra bu aracı sürerken mutlu olup olmadığınıza bakın. Sonuç olarak bu otomobili uzun yıllar kullanabilirsiniz. Araçta bulunan hasarlar göz önünde bulundurularak bir sonuca varılmalıdır. İleride büyük sorunlar yaratacak herhangi bir arıza varsa bu göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi takdirde bu araç sonrasında size maddi açıdan oldukça fazla zarar verebilir.