Aracınıza Uygun Motor Yağı Seçimi

Motor yağı hemen hemen her anlamda motorun sağlığı için çalışan ve hasar görmesini engellemek üzere görev edinen yağ çeşididir. Motor yağının bitmesi veya azalması gibi durumlarda pek çok aksaklık boy göstermektedir. Motorun sağlıklı bir şekilde görevine devam etmesi adına motor yağı kullanılmalıdır. Motor yağı hemen her marka araç için değişiklik gösteren yağlardan biridir. Peki ideal motor yağı nasıl bulunur?

Motor Yağının Görevi Nedir?

Motor yağı öncelikle sürtünmeyi en aza indirmeyi amaçlar. Kaygan zeminlerde sürtünmenin diğer ortamlara kıyasla daha az olduğu bilinir. Bu sebeple sürtünmenin azalarak motorun işlevini en iyi şekilde yerine getirebilmesi için motor yağı tercih edilmelidir.
Motor yüksek sıcaklıklarda çalışır ve çok daha yüksek sıcaklıklara gelmesi durumunda hararet yapar. Bu sebeple harareti önlemek adına motor yağı kullanılmalıdır. Motor yağı motorun sıcaklığını almakta yani motoru soğutucu bir görev yapmaktadır. Bu sebeple motor hararetinin önüne geçmesi adına sık sık tercih edilir.
Motor parçaları sürtünmeden ve sürekli bir şekilde çalışmaktan dolayı tozlanabilir ya da başka herhangi bir kir üzerine yapışabilir. Bu gibi bir durumda motor yağı moor parçalarının üzerindeki kiri ve tozu hapsetmektedir. Bu sayede de olabildiğince motorun temiz kalmasını ve daha iti çalışmasını sağlayacaktır.
Motorun içerisinde doldurulması gereken aksi halde gaz kaçağına sebebiyet verecek boşluklar vardır. Bu boşlukların doldurulması için görev yapar.
Motor yağı mineral yağ, sentetik yağ ve yarı sentetik yağ olmak üzere üç grupta incelenir. Bu yağlar her araç tipine göre değişiklik gösterir. Karma ya da rastgele bir yağ kullanmak pek faydalı olmayacağı için kişiler usta birinden ya da aracın kendi servisinden hangi yağı kullanacağını öğrenebilir.
Araç için motor yağı yakıt tüketimini bile etkileyen bir görev görmekte olduğu için son derece önemlidir. Bu sebeple motor yağı satın alarak kişiler eksildiği zaman eksilen yağı doldurup ilave etmelidir. Aracın performansının yükselmesi ve sürüş kalitesinin artması açısından son derece önemlidir. Motor yağı hemen hemen her yerde bulunabilen yağlardan biridir.