Boyasız Göçük Düzeltme Nedir ve Nasıl Yapılır?

Boya yardımı almadan ve aracın değerini düşürtmeden göçükleri onarmak mümkündür. Boyasız ve büyük ekipmanlar olmadan düzeltilebilecek olan bu göçükler küçük hasarlar olmaktadır. Büyük hasarları boya yardımı olmadan düzeltmek pek mümkün değildir. Boyasız göçük düzeltme işleminde hasarın türüne ve şekline bağlı olarak birden fazla farklı teknik kullanılabilir.

Boyasız Göçük Düzeltme İşlemleri Nelerdir?

Boya olmadan göçüğün düzeltildiği işlemlerden ilki masaj adı verilen uygulamadır. Bu uygulamada çubuklar kullanılır. Aracın içeri doğru çöken bölgesi çubuklar yardımı ile dışarı atılır. Bu sadece küçük göçükler için geçerli olacaktır. Araç onarım seti sayesinde de araç eski haline dönebilecektir. Bu işlemde göçük alanının daha fazla hasar almaması önemlidir. Bu sebeple de özel çubuklar kullanılır. Bu çubuklar göçüğü dışarı atmak için yardımcıdır. Boyasız göçük düzeltme seti içinde olan çubuklar setiyle uyum içerisinde kullanılmalıdır.
Boyasız göçük düzeltilebilir fakat sonrasında boya yapılacak veya yapılmayacak diye bir şey yoktur. Göçük dışarı çıkarılarak araç eski haline getirildikten sonra iki saat kadar beklenir ve ondan da sonra pasta yapılarak işlem sona erdirilir.

Boyasız Göçük Düzeltme İşlemi Pahalı Mı?

Boya bir arabaya hasardan dolayı temas ettiği anda araba değerini kaybedecektir. Bu nedenle boyasız göçük düzeltme işlemi çoğunlukla sıfır araçlara uygulanır. Bu sayede araç değerinden bir şey kaybetmez. Bu duruma bakıldığında satışının düşmemesi de işlem ücretleri ile kıyaslanınca ücreti makul kabul ettirmektedir. Göçük düzeltme belli başlı araba tipleri veya markalarıyla sınırlı değildir, her araç bu işlemi uygulatabilir.

Kasko Bu Uygulamayı Karşılar Mı?

Boyasız göçük düzeltme işlemi kasko kapsamına girer ancak sigorta kapsamına girmez. Bu nedenle sigortası olup kaskosu olmayan kişiler parayı kendileri ödemekle yükümlüdür. Mini onarım teminatı adı verilen teminat ile araçların küçük hasarları karşılanabilir ancak mini onarım teminatı her araç için geçerli değildir. Geçerli olması için araca kasko yaptırılması gerekir. Kasko seçenekleri ve aracın hangi bakımlarını karşıladığı konusunda detaylı bilgi kasko şirketlerinin müşteri temsilcilerinden daha detaylı mutlaka öğrenilebilir.