Çocuğunuz İle Doğru Araba Kullanmak

Araç kullanımı esnasında herkes sadece yola odaklanmalıdır. Bu sebeple küçük çocuklar maalesef araba kullanan kişiye rahatsızlık verebilir veya yük olabilir. Bu sebeple çocuğunuzla doğru bir şekilde araba kullanmak istiyorsanız bu yazı sizin için.

Çocuğum Araçta Nerede Oturmalı?

Çocuğu olan ebeveynler çocuklarının sürüş deneyimi esnasında nerede oturacağını düşünebilir. Bu sorunun cevabı yaşa göre değişiklik gösterecektir. Yaşı ön koltukta oturmak için yetersiz olan çocuklar arka koltukta, yaşı ön koltuğa yeten çocuklar da ön koltukta emniyet kemerleri takılı biçimde oturmalıdır. Yaşı çok daha küçük olan bebekler yine arka koltukta, bebek koltuğu adı verilen koltuk satın alınarak onda oturabilirler. Ebeveynlerin dikkat etmesi gereken nokta her durumda çocuğun emniyet kemerinin takılı olması gerektiğidir.

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar Nelerdir?

Ebeveynler koruma içgüdüsü ile trafikte kötü bir an yaşandığında veya çocukları herhangi bir tepki verdiğinde dönüp ona bakabilir. Araç seyir halindeyken bu hareket asla yapılmamalıdır. Aksi halde hem ebeveyn hem de çocuğu zarar görebilir.
Araç duruyorken veya hareket ediyorken hiçbir koşulda aracın hareketini sağlayan kritik bölgelere çocuk dokunmamalıdır. Aksi halde araç ani bir tepki ile öne savrulabilir, aniden yönünü değiştirebilir veya motorla ilgili herhangi bir problem gözlenebilir. Bu nedenle meraklı çocuklar bu konu hakkında ebeveynleri tarafından mutlaka uyarılmalıdır.
Trafikte asla yapılmaması gereken en önemli şey çocuk kaç yaşında ve ne kadar bilgili olursa olsun ona araba vermektir. Bu konuda bilgisiz olan ebeveynler çocuğun can güvenliği dışında çevredeki diğer araçların da can güvenliğini tehlikeye atıyor. Ülkede reşit olmayan ve ehliyeti olmayan kişilerin trafiğe çıkmasına ya da araç kullanmasına izin verilmemektedir.
Tüm güvenlik önlemleri alındıktan sonra ebeveynler çocukları ile kısa ve uzun yollara çıkabilir. Bu koşulda unutulmaması gereken belki de en önemli nokta ebeveynin araç içerisindeki hareketlerin çocuğa örnek olacağıdır. Bu sebeple ebeveyn araç seyir halindeyken telefonla konuşmamalı, trafik kurallarına uymalı ve olabildiğince dikkatli bir sürücü olduğunu çocuğuna göstermelidir. Bu şekilde ebeveyn ve çocuklar rahatlıkla araçla seyahat edebilir.