Blog

Son Haberler

%40 MTV zammından en az etkilenecek araçlar

2018 yılı ile beraber yürülüğe girecek olan, %40 zamlı Motorlu Taşıtlar Vergisi ile 1.0 - 1.2 litre hacme sahip araçların altın çağı başlayacak. 1.300 cc'ye kadar olan araçların yıllık motorlu taşıtlar vergisi 904 Türk Lirasına yükseliyor. Hem yakıt ekonomisi hem özel tüketim vergisi hemde yıllık motorlu taşıtlar vergisi düşük olan bu araçlara rağbet artacak. Türkiye'de satılan 1.0-1.2 litre motorlu araçları derledik:

28.09.2017 17:43:49

KAPORTA-BOYA PERSONELİNİN GÖREVİ

KAPORTA-BOYA PERSONELİNİN GÖREVİ Kaporta-Boya personeli oto ekspertiz sektörünün temel taşlarından biri ve oto ekspertiz olgusunun olmazsa olmazıdır. İş yerine gelen her aracı 0 km olsa dahi büyük bir titizlik ve dikkatle incelemelidir. Gelen araçlar daha iş yerine girmeden araç dış yüzeyi kirli ise, aracın göz ile kontrolü yapılamayacağı için yani göz ile boya hataları tespit edilemeyeceği için aracı mutlaka oto yıkamaya göndermelidir. Temiz bir araç dış yüzeyi ile kontrole başlamalıdır.

28.09.2017 12:16:22

10 yaşını geçmiş eski araçlarda boya değerleri ne olmalıdır?

10 yaşını geçmiş eski araçlarda boya değerleri ne olmalıdır? Bazı otomobil severler araçlarına çok iyi bakarlar. Hemen hemen her gün yıkarlar, pasta, cila uygularlar ve boya kalınlıkları incelir. Araç üzerinde orjinal boyası olmasına rağmen mikron değerleri düşük çıkar. Mikron farkı (-) 20um-30um aşağıda olabilir. Bu aracın parçasının değişmiş olduğu anlamına gelmez. İkinci el oto alırken oto ekspertiz raporu aldığınız yerden mutlaka yazılı rapor isteyin. Tüm parçaların mikron değerleri raporda yazılı olmalıdır. Ekspertiz merkezinin kalite belgelerini isteyin. Eğitim sertifikalarını mutlaka isteyin. (Birçok ekspertiz firması mikron değerlerini rapora yazmıyor ). Bir Kat boya nasıl anlaşılır ? Satın alacağınız ikinci el aracın pert, ağır hasar veya değişeni yoksa sadece sürtme, çizik ve göçüklerden dolayı boyanmışsa bunu tespit etmek gözle de anlaşılacağı gibi boya ölçüm cihazıyla da anlaşılabilir . Aracın boyasız bir yerinden referans değeri almak gereklidir, referans aldığınız değer ile ölçüm yaptığınız yerler arasında 100um (mikron) dan daha fazla fark çıkıyorsa boya var demektir ,mesela aracın tavanı; 100 mikron, ölçtüğünüz yer; 220 mikron ise o bölgede lokal olarak boyanmış demektir. 150 mikron-180 mikron çıkıyorsa ince boya atıldığı anlaşılır. Buna sanayi tabiriyle mikronlama denilmektedir. Gözle ölçümlemek için; çok güçlü bir ışığa ihtiyacınız var. Işığı dikey ve yatay olarak yüzeye vurdurun. İğne ucu kadar verniğin içinde boya tozu arayın. Portakalımsı yüzeyin olmadığı alanları tespit edin. Orginal boyalar portakal kabuğunun üstü gibidir. Eğer gözle boya akıntısı, boyada toz kalıntısı, renk ton farkı tespit ederseniz. O bölgeye sonradan boya uygulanmıştır. 5664 VE SİGORTA TRAMER SORGULAMALARINA GÜVENMEYİN SİZE TAM BİLGİ VERMEZ. 5664 SADECE SİGORTA KASKO'DAN YAPILMIŞ ARAÇLARI KAYIT ALTINA ALIR. GÜNÜMÜZDE ÇOĞU ARACIN FİLO ARACI OLDUĞUNU SAYARSAK SADECE SİGORTALI ARAÇLAR KAYIT ALTINDADIR.

26.09.2017 15:42:00

Değişen, macunlu araç kaportası nasıl anlaşılır

Değişen, macunlu parça nasıl anlaşılır ? Değişen parça elemanları, kaporta aksamını oluşturan dış giydirme parçalarıdır. Bu parçalar araca sonradan montajı yapıldığı için değişen parçaların kaza sonucu sökülüp tekrar takıldığını, punta, kaynak ve montaj yerlerinden tespit edebiliriz. Bu yöntem ile birlikte aracın ağır hasar veya takla atma gibi bir kazası yoksa tavandan referans değer alınarak değişen parça tespiti yapılabilir. Ölçülen değer noktada aynı çıkmalıdır. Yedek parça olarak fabrikadan gelen yeni parçalar genelde siyah halde gelir, bazı boyacı ustaları parçanın içini de boyarlar. Örnek olarak; sağ ön çamurluğu kontrol ettiğinizde motor kaputu açılıp iç tarafında siyah kalmış alanlar görüyorsak ve gözle çok rahat görülüyorsa o bölge değişmiştir. Japon ve kore grubu araçlarda yedek parça olarak gelen yeni kaporta parçası gövde renginde gelebilir. Bazı markalarda gri renk olarak gelmektedir. Bunu anlamanın yolu, gözle kontrol ve fabrikanın gövdeye attığı boyanın çok iyi kontrol edilmesiyle mümkündür. Robotun attığı boya şeklini çok dikkatli takip edip, incelemek gereklidir. Kapı kaporta değişen tespiti ise biraz daha zordur. Kapı döşemelerini sökemiyorsak fitil kısımlarını kaldırarak iç bölgesine aydınlatma kullanarak kontrol edilir. Yine siyah boya görürseniz kapı değişmiştir, bir diğer nokta ise kapı menteşe yerleridir. Genelde eski kapıdan kalan menteşeler kullanılır. Eğer ağır hasar yoksa menteşe ayar civataları da boyalıdır, bu boya ise kapıya operasyon yapıldığını gösterir. Macunlu yer tespiti nasıl yapılır ? Macun atılan yer, işin kolaya kaçılması ve maliyeti ucuz olduğu için tercih edilir, bunun yanında satıcılar araçlarını satarken değerinin düşmemesi için de tercih ederler, sonuçta değişeni olan araç ağır hasar almıştır, satıcılar sigorta kayıtlarında girmesin diye sanayide herhangi bir ustaya yaptırarak araç değerlerini düşürmemek isterler. Macunlu araçlarda mikron değerleri 500um-800um arasında çıkar bu o bölgede ki metalin ciddi anlamda yamulduğu ve astar yediğini gösterir. Bazı araçlarda bu değerin 1200um (mikron) olduğu görülebilir , macundan çamurluk yapılan araçlar var .

26.09.2017 14:01:20

İkinci el otomobil alırken tavsiyeler röportajımız

Yıl sonu yaklaştıkça arabasını yenilemek isteyenler için alternatif kampanya seçenekleri daha şimdiden hazır. Sıfır araç alırken göz önünde bulundurmamız gerekenleri ve mayın tarlasına dönen ikinci el piyasasında dikkat edilecek hususları Oto Rapor’un Kurucusu Eray Üner'e sorduk. Bir oto ekspertiz olarak araba almak isterseniz nasıl yöntemler kullanırdınız? İkinci el bir araba alacaksam öncelikle arabayı yakından görürüm. Arabanın boyasına, kaportasına, dış görünümüne dikkatlice uzun soluklu bakışlar atarak adeta arabayla iletişim kurmaya çalışırım. Buzdolabı magnetini arabanın kaportasında gezdirerek kaportadaki boyalı yerleri bulmaya çalışırım. Ardından araç içinde uyuşturucu madde kullanılmış mı, pas, küf ya da başka bir kötü koku var mı diye koklarım. Sonrasında ise arabayı çalıştırarak bir sorun var mı diye motor sesini dinlerim. Son olarak aracı hareket ettirerek virajda ve kasislerde nasıl tepkiler verdiğini anlamaya çalışırım. Bu söylediklerimi herkes yapabilir, otomobilden anlamak çok gerekli değil. Sıfır otomobil mi? İkinci el otomobil mi? Sıfır ve ikince el otomobil alımı arasında kararsız kalmış olabilirsiniz. Bu kararı almanıza yardımcı olabilecek en önemli etken, bütçe durumunuzdur. Bütçeniz elveriyorsa sıfır otomobil alabilirsiniz. Ancak her otomobilin kronik arızası çıkabilir. Bunu da göz önünde bulundurmalısınız. Bugün bir araba 25 saatte üretiliyor, 25 saatin 10 saati boyaya ayrılıyor. Bu nedenle sıfır otomobillerin her ne kadar motor aksanı garanti altında olsa da boyayı garanti içine alamıyorlar. Yine sıfır arabalar taşınırken bazı kaporta çiziklerine ve ezilmelerine maruz kalabiliyor bu durumlarda garanti dahiline giremiyor.

26.09.2017 13:07:45

İtalyan-Fransız üretimi (Fiat, Lancia, Alfa Romeo ,Peugeot, Renault, Dacia, Citroen vb.) araçlarda orjinal mikron boya değerleri

Tüm araçlarda fabrikasyon boya kalınlığı konusunda üretici şirketler arasında uluslararası standart mikron boya kalınlık değerleri yoktur, boya micron kalınlık değerleri konusunda genelleme yapmak imkansızdır. Her firma farklı boya teknolojisi, robot, astar ve boya kalınlıkları ile araba üretmektedir. Aşağıda yazan bilgiler tamamen farklı arabalardan derlenerek OTORAPOR tecrübesinden geçerek derlenen bilgilerdir. İtalyan-Fransız üretimi (Fiat, Lancia, Alfa Romeo ,Peugeot, Renault, Dacia, Citroen vb.) Fabrikasyon bir arabada boya değerleri 110um-140um (mikron) arasında çıkar.

20.09.2017 13:19:42

Alman ekolü araçlarda boya mikron kalınlık değerleri: (VW, Audi, Mercedes, BMW, Seat, Skoda, Volvo, Opel vb. )

Tüm araçlarda fabrikasyon boya kalınlığı konusunda üretici şirketler arasında uluslararası standart mikron boya kalınlık değerleri yoktur, boya micron kalınlık değerleri konusunda genelleme yapmak imkansızdır. Her firma farklı boya teknolojisi, robot, astar ve boya kalınlıkları ile araba üretmektedir. Aşağıda yazan bilgiler tamamen farklı arabalardan derlenerek OTORAPOR tecrübesinden geçerek derlenen değerlerdir. Alman ekolü grubu: (VW, Audi, Mercedes, BMW, Seat, Skoda, Volvo, Opel vb. ) Alman üreticiler genelde boya altına astar attıkları için boya değerleri ortalamanın üstündedir. Boya kalınlık değerleri genelde diğerlerine göre daha kalındır, fabrikasyon bir arabada boya değerleri 90um-140um (mikron) arasındadır.

20.09.2017 10:26:24

KORE JAPON ARABALARININ FABRİKA MİKRON BOYA ÖLÇÜLERİ NEDİR

Tüm araçlarda fabrikasyon boya kalınlığı konusunda üretici şirketler arasında uluslararası standart mikron boya kalınlık değerleri yoktur, boya micron kalınlık değerleri konusunda genelleme yapmak imkansızdır. Her firma farklı boya teknolojisi, robot, astar ve boya kalınlıkları ile araba üretmektedir. Aşağıda yazan bilgiler tamamen farklı arabalardan derlenerek OTORAPOR tecrübesinden geçerek derlenen değerlerdir . Uzakdoğu grubu (Kia, Subaru, Daihatsu, Ssangyong, Mitsubishi, Suzuki, Toyata, Mazda, Nissan, Hyundai, Honda vb.) Boya kalınlık değerleri genelinde diğer araç markalarına göre daha incedir, sonradan onarım görüp boyanmamış, fabrikasyon boya bir arabada boya değerleri 75um-105um (mikron) arasındadır.

20.09.2017 10:10:01

Kilometresi oynanmış aracı anlamanın pratik yolları

Kilometresi oynanmış aracı anlamanın pratik yolları İkinci el otomobil satın almak sıfır kilometre otomobil almaya göre oldukça ucuz bir yöntem olsa da piyasada kilometre sayacı ile oynanmış binlerce araç bulunuyor. Bazı durumlarda kilometresi düşürülmüş aracı anlamak ustalar için bile oldukça zor olsa da bazı basit detaylara dikkat edilerek en azından durumdan şüphe duymak mümkün olabilir. Genellikle 100bin km kullanılmış araçlar eğer çok kötü kullanılmamışsa bu tip sorunlar görülmeyebilir veya daha az görülebilir. Ancak sayaç 250bin ve üstü kilometrelerden düşürülmüş ise bu hatalar rahatlıkla görülebilir. Bazı durumlarda ise kullanılan malzeme nedeniyle yapılan kilometreden bağımsız aracın yaşı ile ilgili eskimeler de meydana gelebilir. Kalitesi düşük deri ve ham maddesi problemli plastik parçalar bu gibi durumlarda kilometreden bağımsız olarak eskiyebilir. Bu nedenle listedeki maddelerden sadece 1 yada 2 tanesine takılmadan diğer maddeler de göz önüne alınarak kontrol yapmak gereklidir. Diğer taraftan çok yüksek kilometre yapmış ancak çok iyi bakılmış garajda muhafaza edilmiş araçlara da rastlamak mümkündür. Bu tip araçlar yaşlanma ve kilometre belirtilerinin birçoğunu göstermeyebilir. Maalesef çok iyi bir araç bile olsa araç sahipleri daha iyi fiyata satış yapabilmek için yine de kilometre düşürme yoluna gidebilmektedirler. Bu tarz araçlarda kilometre düşürülmüşse anlamak çok daha zordur. Ancak tabi ki bu her aracın kilometresinin düşürüldüğü anlamına da gelmemektedir. Aracını çok iyi şekilde kullanmış ve muhafaza etmiş kimi araç sahipleri ise sayaç 500.000km'yi bile gösterse bu etik olmayan işlemi yaptırmaktan uzak dururlar. Bir de az kilometre yapmış ancak çok kötü kullanılmış araçlara rastlamak mümkündür. Araçta o kadar fazla sorunlu kısım vardır ki alacak kişi kilometresi düşürülmüş diye bile düşünebilir. Bu tip araçlar oldukça tehlikelidir ve düşük kilometre tuzağına düşülebilir. Aşağıda belirteceğimiz maddeler ön bilgi niteliğindedir ve her şeye rağmen her türlü hata profesyoneller tarafından çok iyi kamufle edilebilmektedir. Bu nedenle 2.el araç kimden alınıyorsa alınsın satın almadan önce mutlaka sözüne ve ustalığına güvenilen yerlere gösterilmelidir. Koltuk, Kapı ve Yer Döşemeleri Özellikle sürücü koltuğunun kapıya bakan tarafında bulunan yükseltiler ve kapı içi döşemeleri aşırı aşınmış olurlar. Ayrıca içlerindeki sünger desteği de dümdüz olmuştur ve koltuğun demir iskeletini elimizle anlayabiliriz. Bu aşınmalar bazen yama ile tamir edilir bazen de kaplama tamamen değiştirilir. Bu 3 durumda da aracın gösterildiğinden fazla kilometre yaptığı anlaşılabilir. Gaz, fren ve debriyaj pedalları üzerinde bulunan plastik kaplamalarda da aşınma meydana gelir ve çıkıntılar düzleşmiş olabilir. Diğer taraftan koltuklarda kumaş ve deri kalitesine bağlı olarak daha erken aşınmalar olabildiği gibi güneşin ve sıcağın da etkisi ile kumaş döşemelerde solmalar meydana gelebilir. Bu tip durumlar araç kullanılmadan olduğu yerde park halinde bile olsa gerçekleşebilir. Direksiyon Simidi ve Vites Topuzu Direksiyon simidi üzerinde deri kaplama var ise özellikle sürekli tutulan kısımlarda iyice incelme vardır veya delinmiştir. Bazen bu deri kaplama tamamen değiştirilir ve aracın genel durumuna göre yeni görünür. Araç deri direksiyona sahip değilse ve kaplama mevcut değilse iyice parlamıştır ve üzerinde bulunan tutunmayı sağlayan tırtıklar da iyice düzleşmiştir. Ayrıca benzer bir şekilde vites topuzu derisi soyulmuş veya yenilenmiştir. Diğer taraftan eli aşırı terleyen bazı sürücülerin kullandığı araçlarda deri direksiyon ve vites topuzu çok daha erken bir şekilde soyulabilmektedir. Bu nedenle de aşınmış direksiyon ve vites topuzu gibi detaylar aracın genelinde sorun olmaması durumunda bir kenara bırakılabilir. Direksiyonu ve vites topuzu deri ile kaplı olmayan bir modelde ise direksiyon ve vites plastiği oldukça parlaklaşmış ve düzleşmiş olabilir. Jant Durumu Aracın üzerinde orijinal jantları mevcut ise sürtme ve boya atmaları oldukça fazladır. Özellikle jantın lastik ile birleştiği kısımlarda sürtmeden kaynaklı derin çizikler oldukça fazladır. Ayrıca jantlarda yıkamadan kaynaklı yüzeysel çizikler ve matlaşmalar bulunur. Jantlar araca göre oldukça yeni duruyor ise boyanmış veya yeni alınmış olabilir. Aracın orijinal jantları yerine replika tarzı jantlar kullanılmış ise ve bu jantlar oldukça yeni ise orijinal jantların eskiliği nedeniyle değiştirilmiş olabilir. Paslanma Belirtileri Aracın altına eğilip bakmamız durumunda özellikle egzoz kısmında ciddi paslanma izleri görebiliriz. Egzoz sistemi değiştirilerek yenisi de takılmış olabilir. Ayrıca özellikle şasinin kaynak yerlerinde paslanma izleri daha fazladır. Paslanma lokal bir şekilde ve ufak tefek gerçekleşmişse normal sayılabilir. Ancak aracın alt kısmında bir çok yeri sarmışsa mutlaka şüphelenmek gereklidir. Bakılan 2.el aracın kaporta, far ve jantları fazla temiz görünüyor ancak alt kısmında paslanma fazla ise şüphelenmek gereklidir. Aracın Kaporta ve Boya Durumu Daha çok koyu renge sahip arabalarda boyanın genelinde yüzeysel çizikler ve matlaşmalar oldukça fazladır. Ayrıca güneş yanığı olarak bilinen soyulmalar olabilir. Bu tip hatalar aracın hem kötü muhafaza edildiğini hem de fazla yol yaptığını gösterir. Diğer taraftan direkt güneşin altında sürekli araç bırakmak ve sürekli araç yıkatmak da boyanın yaptığı kilometreden bağımsız bir şekilde eskimesine yol açabilir. Bu da kilometre çok yapmamasına rağmen aracın daha yaşlı ve çok yol yapmış görünmesine neden olabilir. Plastik parçalarda renk atması ve matlaşma Aracın içinde ve dışında bulunan plastik parçalar güneşin ve tozun etkisi ile zamanla matlaşır ve siyah rengi griye döner. Ayrıca pütürlü yapısı çok düzleşir ve parlaklaşır ve yer yer çatlamalar meydana gelir. Bu plastik parçaların çok fazla kullanıldığını ve ömürlerini tamamladığını gösterir. Ayrıca sürekli güneş altında ve çok tozlu ortamlarda muhafaza edilen araçlar ile sık yıkatılan araçlarda da plastikler ve farlar da kilometreden bağımsız olarak erken eskiyebilir.

19.09.2017 17:16:32

ARAÇ MUAYENE İSTASYONUNA GİTMEDEN ÖNCE

Aracınızın muayene öncesi tüm kusur ve eksiklerini tespit edip tamamlıyoruz. Aracınızı muayene'ye hazırlıyoruz. Periyodik Araç Muayenesi Sırasında Kontrol Edilen Noktalar: Taşıt tanıtımı Fren Sistemi Direksiyon, Direksiyon sistemi Görüş Özellikleri Lambalar, Yansıtıcılar, Elektrik Teçhizatı, Aydınlatma sistemi Dingiller (Tekerlekler), Lastikler, Süspansiyon Şasi ve Şasi Bağlantıları Zorunlu Ekipmanlar Gürültü Kirliliği, Gürültü Kirliliği Seviyesinin Kontrolü Yolcu Taşıyan Araçlar için ilave kontroller MUAYENE ŞARTLARI: Tüm araçlar için: Ruhsat (Trafik Tescil Belgesi ve/veya Motorlu Araç Trafik Belgesi): Aracınızın ruhsatı muayene sırasında mutlaka yanınızda olmalıdır. Satış ve devirlerde, Tescil Belgesi noter tarafından alındığından yenisi düzenlenene kadar, noter tarafından verilen "EK-44 Araç Tesciline İlişkin Geçici Belge"(geçerlilik tarihi dolmamış) muayene sırasında yanınızda olmalıdır. Trafik Sigortası: Trafik sigortanızın tarihini muayene öncesi kontrol edin. "Trafik Sigortası" insan taşımada kullanılmayan römorklar hariç tüm araçlar için zorunlu bir belgedir. Vergi Borcu sorgulaması: TÜVTURK İstasyonlarında, motorlu taşıt vergisine tabi olmayan resmi araçlar, traktörler ve römorklar da dâhil olmak üzere tüm motorlu ve motorsuz araçların gerçek zamanlı borç sorgulaması yapılmaktadır. Vergi borcu, trafik para cezası ve OGS kaçak geçiş cezası çıkmaması durumunda muayene işlemleriniz başlatılmaktadır. İstasyonda yapılan sorgulamada aracınıza ait vergi borcu, trafik ve OGS geçiş cezası çıkması halinde muayene işlemleriniz başlatılmaz; Zorunlu Ekipmanlar Listesi: İlk yardım çantası: Traktörler, motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 1 adet. Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m), 2 Adet Hidrofil gaz steril (10x10 cm 50?lik kutu), 1 Kutu Üçgen sargı, 3 Adet Antiseptik solüsyon (50 ml), 1 Adet Flaster (2 cm x 5 m), 1 Adet Çengelli İğne, 10 Adet Küçük makas (paslanmaz çelik), 1 Adet Esmark bandajı, 1 Adet Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden), 1 Adet Yara bandı, 10 Adet Alüminyum yanık örtüsü, 1 Adet Tıbbı eldiven, 2 Çift El feneri, 1 Adet Üçgen Reflektör: Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet. Yangın Söndürme Cihazı: Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik gösterir. Stepne: Motosikletler ve lastik tekerlekli traktörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacaktır. Runfled lastikleri olan, orjinalinde stepne bulunmayan ve lastik tamiri kiti bulunan araçlarda stepne bulundurma koşulu aranmamaktadır. Yangın tüpü: Binek araçlarda 1 adet 1 kg, Yolcu sayısı 26 ya kadar olan otobüsler için 2 adet 2 kg, Azami ağırlığı 12 tondan küçük olan kamyonlarda 1 adet 4 kg, Araç tehlikeli madde taşıyor ise 2 adet 6 kg Araç sınıfına göre ek diğer zorunlu ekipmanlar: Taksi otomobiller: Her zaman kullanılır durumda taksimetre. Kamyon ve çekiciler: 1 adet Engel işareti. (E veya e onaylı) Otobüsler: 1 adet Engel işareti. (E veya e onaylı); pencere halindeki güvenlik çıkışlarının her birinin yanında en az bir adet kırma çekici Traktörler: Flaşörlü, yanıp sönen, sarı ışıklı, dönerli, uyarı lambası. Şehirlerarası yük veya yolcu nakliyatı yapan otobüs, kamyon ve çekiciler: Her zaman kullanılır durumda takograf. Römorklar (traktör römorkları dahil) ve kamyonlar: Uygun boyutlarda ve yeterli sayıda arka işaret levhası. (E veya e onaylı) Traktör römorkları: Azami hızı saatte 30 km'nin altında olanlarda 1 adet adet üçgen şeklinde arka işaret levhası. (E veya e onaylı) Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre yetki belgesi almış yolcu taşımacılığında kullanılan araçlar: Her 10 koltuk için en az 1 adet boyun korsesi. Motosikletler ve motorlu bisikletler: Kask ve koruyucu gözlük

19.09.2017 16:25:30

OTORAPOR KALİTE BELGELERİ

Bir işletmenin müşteriye sunduğu hizmetin ya da malın beklentiyi karşılayıp karşılamaması, o firmanın ne kalitesini ortaya koyar. Kaliteli hizmet veren firmalar birçok kalite sertifikası ile bu durumu garantiler ve müşteri tarafından tercih edilen ilkler arasına girme hakkını elde eder. Firmalar için en önemli detay, müşterinin memnuniyetidir. Bu memnuniyeti elde etmek için de kaliteli hizmet sunmak zorundadır. Firma belirli kriterleri yerine getirdiği takdirde bazı sertifikalar ile ödüllendirilir. Bu sertifikalar ‘Kalite Sertifikası’ olarak adlandırılır. Firmanın kalite sertifikası ne kadar fazla ise yaptığı için de o kadar kaliteli olduğundan söz edilebilir. Bu nedenle müşteriler bir firma ile herhangi bir iş yapmadan önce mutlaka kalite sertifikalarını görmek ve güven duymak isterler. Otorapor firması olarak siz değerli müşterilerimizin güvenini kazanmanın yolunun kalite sertifikalarından geçtiğini biliyoruz. Verdiğimiz kaliteli hizmetin kanıtı olarak elde ettiğimiz tüm sertifikaları sitemizde görebilirsiniz. Tüv Saar, TÜV AUSTRİA Sertifikalarımız, tüm şubelerimizde verdiğimiz kaliteli hizmetin garantisidir. Bu sertifikaları inceleyebilir, verdiğimiz kaliteli hizmeti görebilir ve bizimle güven içinde çalışabilirsiniz.

19.09.2017 12:02:59

Oto Ekspertiz Uzmanlığı Sertifika Programı

Oto Ekspertiz Uzmanlığı Sertifika Programı EĞİTİMİN AMACI Tüm ülkeden, her yaştan insanın katılabileceği eğitimin amacı, ikinci el oto ekspertiz servislerinde çalışmak üzere yetiştirilecek uzmanların teorik ve pratik eğitimlerinin sağlanmasıdır. Eğitimli ve tecrübeli eğitimcilerin gözetiminde akademik bilgilerin ve deneyimlerin aktarılmasıyla gerçekleşecek olan eğitim, oto ekspertiz sektörünün nitelikli eleman ihtiyacına da çözüm getirme noktasında önemli bir girişimdir. KİMLER KATILMALI İkinci el araç alım-satımı yapan ya da araç alım-satımı konusunda bilgilenip eğitim almak isteyen, otomotiv bölümü mezunu olup, oto ekspertiz sektörüne yönelmek isteyen, oto ekspertiz sektöründe çalışmak isteyen ya da bu sektörde çalışıyor olup uzmanlaşmak isteyen herkes. EĞİTİMİN İÇERİĞİ • Oto Ekspertiz Temel Tanımları ve Terimler • Araç Ekspertizi Öncesi Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar • Araçlarda Temel Kronik Sorunlar Bilgilendirme Eğitimi • Araç Ekspertizi Sırasında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar • İş Emri ve Araç Dosyası Açılışı Eğitimi • Resmi Araç Sorgulamaları (Vergi Borcu, Trafik Ceza Borcu, HGS-OGS-KGS) • Kaporta-Boya ve Motor-Mekanik Ekspertiz Temel Bilgileri • Araç Elektroniği Temel Bilgileri (OBD Kullanımı) • Test Hattı Kullanımı ve İş Takibi (Fren-Süspansiyon Test ve Dinamometre) • İş Emri Kapanışı ve Araç Dosyası Hazırlama Eğitimi • Formen-Usta Ön Bilgilendirme ve Brifing Eğitimi • Araç Anlatım ve Sunumu • İş ve İşçi Güvenliği Temel Bilgilendirmeleri • Araç İlan Takibi • İş Güvenilirliği ve Tarafsızlığı Eğitimi •Kurumsal Firmada Kurumsal Kimlik Kazanımı OTORAPOR ERP ve OTORAPOR MOBİL APLİKASYON Rapor Üretme Modülü Kullanımı NOT: Eğitim uzaktan eğitim şeklinde olacaktır. Eğitimin sonun da aşağıda belirtilen illerde Oto Rapor Merkezlerinde 1 günlük Pratik eğitim olacaktır. İstanbul Ankara İzmir Antalya Bursa Sakarya Kocaeli İskenderun Çorlu Rize Adana EĞİTİM ÜCRETİ : 300 TL (Kesinlikle ÜCRET İADESİ Yapılamamaktadır ! ) BANKA HESAP BİLGİLERİ Ziraat Bankası Hesap Sahibi : Sakarya Üniversitesi Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü Şube Kodu : 1946 Hesap No : 1946-29516353-5027 IBAN : TR28 0001 0019 4629 5163 5350 27 Ödemesi Yapılmayan Başvuru Kabul Edilmeyecektir. İLETİŞİM BİLGİLERİ Adres: Sakarya Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (SAUSEM) Esentepe Kampüsü 54187 Serdivan/SAKARYA Tel: 0264 295 74 25 Faks: 0264 295 54 50 E-posta: [email protected]

15.09.2017 17:21:10

2. El araç satın alırken km önemli mi?

Bilinçli kullanıcı hangi marka aracın motorunun hangi bakım şartları altında kaç km gideceğini bilir. Ancak alacağınız aracın sizce km'simi önemli yoksa o aracın toplam yaptığı devir mi? 50 bin km yapmış şehir içi kullanılmış bir araçla, şehir dışı kullanılmış 150 bin km yapmış araç farkı ne olabilir? Araç bakımı ne kadar önemli? Km ne kadar önemli?

12.09.2017 16:58:04

İKİNCİ EL ARABA ALDI CEZAEVİ'NE GİRDİ!

Otomobil dolandırıcılığında ŞOK! olay. Araba alayım satayım derken kendini uyuşturucu çetesinin ortasında kaldı. 6 Ay hapis yattı. Alacağınız arabanın geçmişini ve kimden aldığınızı bilmediğiniz için ucuza araç aldım derken uyuşturucu kuryesi olarak kullanılmış olabilirsiniz.

12.09.2017 16:47:37

Araba alırken dikkat edilmesi gerekenler - Bütçenizi nasıl ayarlamalısınız?

Öncelikle bütçenizi nasıl ayarlamanız gerektiğini düşünmelisiniz, Elinizde 50 bin TL var ise 55 bin TL'lik araç yerine 45 bin TL'lik araç almalısınız neden mi? Videomuzda!.. Ön görülemeyen arızlara yüzünden bütçenizi zorlamayın. https://youtu.be/QmNxs-HsyHI

12.09.2017 16:42:46

Otomobil ve Otomotiv Sektörünün Geleceği

Günümüz gelişmekte olan ve gelişmiş ülkelerde otomobil artık pahalı ulaşım aracı olgusundan çıkarak herkesin kullandığı temel ulaşım araçları olmuştur.

25.08.2017 00:00:00

Yerli Otomobil Nasıl Olmalı?

Son günlerce adından söz edilen yerli otomobil söylemleri arttı. Belirli firmalar devlet ile işbirliği yaparak yerli otomobilde atak yapmak istiyorlar. Üretim için ok yaydan çıkmış diyebiliriz.

24.08.2017 00:00:00

İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler 3

Artık aracın iç aksamlarına ve önemli hususlarından bahsedeceğiz. Alt akşamların önemlerinden bahsetmiştik. Araç test edilirken mutlaka sağa sola tam tur dönmeye çalışın aracı belli koşullarda zorlamaya bakın.

23.08.2017 00:00:00

İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler 2

İlk yazımızda ön kontrollerden bahsetmiştik. Şimdi ileri aşamalardan bahsedeceğiz. Aracı satın almadan önce kesinlikle test sürüşü yapmanız da uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir.

22.08.2017 00:00:00

İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler 1

Araç alacaklar bu aracınız ikinci el ise alırken zarar etmemek veya amortisman sağlamak amacıyla; bilinçli bir alıcı olmak ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek, araç alırken size çok büyük faydalar sağlayacaktır.

21.08.2017 00:00:00

Araç Boya Koruma Nedir

Satın aldığınız aracın sıfır kilometre veya 2. El satın aldığınız araçların dış yüzeyleri bizden önce veya bizimle beraber bir çok olumsuz dış etkene maruz kalmaktadır

20.08.2017 00:00:00

Araç Kiralama ve Avantajları

Araç kiralama nedir, avantajları nelerdir, nasıl kiralanır gibi detayları makalemiz içerisinde okuyabilirsiniz.

19.08.2017 00:00:00

Kar Lastikleri Hakkında

Yaz bitecek yeni sezon için hazırlıklar başlıyor. Yaz lastikleri yerini raflara alacak, raflardaki Kar lastikleri araçlara takılacak.

18.08.2017 00:00:00

Lastik Havası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araç sahipleri lastik hava basınçlarını bilmeden lastiklerine hava basmaktalar. Kimi zaman zararlı olsa da araç lastiğine her türlü zarar vermektedir.

17.08.2017 00:00:00

Toyota’nın Model İsimlerinin Anlamları Hakkında

Araç üretimi olmayan ülkemizde doğal olarak sahip olduğumuz araç isimleri de genel olarak yabancı kökenlidir.

16.08.2017 00:00:00

Toyota’nın Model İsimlerinin Anlamları 2

Celica: Muhteşem bir sürüşe ve lineer aktarma organlarına sahip olan bu araba isminin anlamını taşıyor. Celica kutsal, ilahi anlamını taşıyan İspanyolca “celestial” kelimesinden geliyor.

15.08.2017 00:00:00

Toyota’nın Model İsimlerinin Anlamları 1

Previa: Bu modelin adı İtalyanca “previdanza” kelimesinden geliyor. Kelime manası ileri görüşlü demek olan araç, kabin alanını büyütmek için motoru ön ve arka aksların arasına konulan Dünya’nın ilk MPV’si.

14.08.2017 00:00:00

Citroen Tarihinde Model C

Model C üretimi 3 kez yenilenecektir adları C, C2 ve C3 diye adlandırılır. C3 modeli aralarında en büyük şasisi ve tekerlekleri olan modeldir

13.08.2017 00:00:00

Citroen Tarihi ve Andre Citroen

Andres Citreon, yaşadığı dönemde daha küçük ve daha ucuz otomobillerin gereksinim duyulduğunu gözler ve bu gözlemleri sonucu çalışmalara başlar.

12.08.2017 00:00:00

İlk Araç Stilcisi Eugene Bordinat

Araçların geçmişten günümüze bir yapısı bir mimarisi ve bir stili vardır. İlk zamanlarda bu stiller pek önemli olmasada o döneme rağmen kaliteli stiller mevcuttu.

11.08.2017 00:00:00

Ferrarinin Anlamı ve Kuruluşu

İngilizce’de nalbant anlamına gelen Ferrari adını kurucusu olan Enzo Ferrari’den almaktadır. Markanın adının ve sembolünün ne anlama geldiği böylece daha anlaşılır olacaktır.

10.08.2017 00:00:00

Türkiye Otomobil Girişimi - 2

1977 ve 1981 yılları arasında ekonomide yaşanan sorunlar ve yaşanan döviz darboğazı otomotiv sektörünü büyük oranda etkileyecektir.

9.08.2017 00:00:00

Türkiye Otomobil Girişimi – 1

Yeni kurulmuş, savaştan çıkmış bir ülke taşımacılık için gerekli araçlar mevcut değildi. Yurt dışından ithal araçlar gelmekteydi veya atlar ile ulaşım sağlanmaktaydı.

8.08.2017 00:00:00

Ford Türkiye Girişimi

Henry Ford tarafından 1903 yılında kurulan Ford Motor Company firması kurulduğu yıldan itibaren 1908’e kadar a harfinden başlayarak sırayla s harfine kadar model araçlar geliştirdi.

7.08.2017 00:00:00

Taksimetre Nasıl Çalışır?

Taksi kullanan kişilerin taksimetre güvencesi ile hakkında bahsedeceğiz. Yabancısı olduğunuz bir yerde acaba kandırılıyor muyum yoksa kandırıldım mı diye şüphe duyabilirsiniz.

6.08.2017 00:00:00

Taksimetre Nedir?

Şehir içinde yaşıyor ve araba kullanma imkanınız yok ya da araç sahibi değilseniz bir yere gideceğiniz zaman veya aceleniz var ise sıklıkla taksi kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

5.08.2017 00:00:00

Turbo Nedir? Nasıl Çalışır?

Turbo kısaca aşırı beslenmedir. Yani şarj sistemi ile araç motorundan daha fazla tork elde edebilmek amacıyla çalışan bir sistemdir

10.08.2017 23:01:40

Otomobilde Klima Temel Aksamları

Bu cihaz araçların ön kısmına monte edilen bir nevi ısı değiştiricisidir.

3.08.2017 00:00:00

Otomobilde Klima Sistemi

Araçların ve sıcak havaların olmazsa olmazı klimalar! Sıcak havalarda uzun yolda kesinlikle olmasını ihtiyaç duyanlar elbette var.

2.08.2017 00:00:00

Lastik Değiştirme Zamanları

Araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli unsurlardan biride Lastik Değiştirme Zamanlarıdır. Lastikler zamanla aşınır, yıpranır. Araçlar için lastikler önemli bir parçadır.

1.08.2017 00:00:00

Yakıt Deposu Havalandırma Sistemini Nedir

Yakıt deposunda bulunan havalandırma sisteminin çalışma prensibi, kapalı bir kabin içerisine sıvı eklendiğini düşünün ve eklenen sıvı miktarı kadar da içerisindeki havanın dışarı atılması gerekmektedir.

31.07.2017 00:00:00

Yakıt Benzin Pompası Nedir Nasıl Çalışır ve Arıza Belirtileri Nelerdir

Günümüz şartlarında elektrikli yakıt pompaları hem benzinli hem de dizel araçların yakıt depolarında bulunarak, motora yakıt beslemesi yapmaktadır.

30.07.2017 00:00:00

Vuruntu ve Benzin Oktanı Arasındaki İlişki

Aracın yakıt pompası parçalarıyla ilişkili olarak vuruntu ve benzin oktanı arasında ilişkiler bulunmaktadır. Vuruntu, yanma odasında bulunan piston üst ölü noktaya (ÜÖN) yaklaşırken,

29.07.2017 00:00:00

VTEC Nasıl Çalışır?

Emme supaplarının açılma zamanları ve ne kadar açıldıkları, elektronik olarak kontrol edilen valf ile şekil olarak daha büyük biçimde olan ve normal şartlarda vites boşta iken çalışan

28.07.2017 00:00:00

VTEC ile i-VTEC Arasındaki Fark Nedir

Araç sistemlerinden olan VTEC ve i-VTEC sistemlerinin arasındaki farklara bakılacak olursa önemli bir biçimde fark yoktur aslında.

27.07.2017 00:00:00

Vites Kutusu Çalışma Prensibi Nedir

Araç için gerekli olan güç motorda üretilir. Motorun krank milinde üretilmiş olan devir hızı ve tork, aktarma organlarına gönderilir.

26.07.2017 00:00:00

Üniversal Mafsal Nedir

Farklı eksenlerde çalışmak üzere üretilen iki farklı mili, birbirine açılı bir şekilde bağlayabilen ve hareket iletmeye yarayan parçaya üniversal mafsal denir.

25.07.2017 00:00:00

Şaftın Görevi Nedir?

Şaft mili yani kardan mili, şanzımanın çıkış milinden aldığı hareketi diferansiyel kutusuna iletmekle görevlidir. Şanzımanın torku, diferansiyele, oradan da aks milleri ve tekerleklere iletilir.

24.07.2017 00:00:00

Şaft Arızası Nasıl Anlaşılır

Şaft yani kardan milinden normalin dışında seslerin gelmesi bir sorun olduğunun işaretidir. Bu gibi durumların ise çözümleri vardır.

23.07.2017 00:00:00

Rölanti Neden Yükselir

İçten yanmalı motorlar çalışmaya başladığı andan itibaren yakıt tüketimine de başlarlar. Motorun çalışmasına rağmen aracın hareket etmeme işlevini debriyaj yapar.

22.07.2017 00:00:00

Rölanti Devrinin Yüksek veya Düşük Olmasının Sebepleri

Rölanti devrinin yüksek veya düşük olmasının bazı nedenleri vardır. Gaz kelebeği gövdesinde mevcut olan rölanti devri ayar mekanizması arızalıdır. Bu arıza iki şekilde olabilir.

21.07.2017 00:00:00

Oktan Sayısı Nedir

Ateşlemeli motorlar olarak da bilinen benzinli motorlar yani hava ve yakıt karışımı, sıkıştırma anında piston üst ölü noktaya ulaştığında, sıkışır ve basınç ve sıcaklığı artarak bujilerde kıvılcım oluşmasını sağlar ve kıvılcım çakarak oluşan karışımı yakar ve yanma iş zamanıyla motor çalışmaya başlar.

20.07.2017 00:00:00

Motorun Çalışmamasının Nedenleri

İçten yanmalı motorlarda bazı durumlarda motor işlevini yerine getirememektedir. Bu durumu anlayabilmek için ise bazı şartları yerine getirmek gereklidir.

19.07.2017 00:00:00

Klima Yakıtı Etkiler mi?

Araç içerisinde klima açıldığı anda, klima kompresörünü motor çevirdiği için ve motordan beygir gücünü harekete geçirdiği için, ister benzinli ister dizel bir araç olsun aracın yakıtı normalinden daha fazla tüketilecektir.

18.07.2017 00:00:00

Klima Gazının Bittiği Nasıl Anlaşılır

Bir araçta klima gazının bittiği bazı yöntemler sayesinde anlaşılabilir. Önce diyagnostik cihazı ile klima kontrol ünitesinin arıza hafızasına bakılır ve prosedür takip edilir.

17.07.2017 00:00:00

Klima Gazı Dolumu Nasıl Yapılır

Klima gazı eksildiği takdirde teknik servislerde klima gazı dolum cihazıyla dolum yapmak mümkündür. Klima dolum cihazına aracın marka ve modeli girildiğinde, otomatik olarak klima gazını ve klima yağını tamamen çekip, daha sonra uygun miktarlarda basarak tamamlanacaktır.

16.07.2017 00:00:00

Klima Gazı Azalırsa Biterse Ne Olur

Klima gazı eksilmişse, nem tutucu filtrede daha az klima gazı olacaktır. Klima gazı daha çok genleşme valfine gelmeden gaz haline geçer ve bu durumda da evoparatöre de büyük kısmı gaz halinde giren klima gazı, asıl evaparatörde sıvıdan gaza geçip havadan ısı çekmesi gerekirken bunu gerçekleştiremez.

15.07.2017 00:00:00

Havalandırmalı Tip Benzin Deposu Kapağıyla Hava Tahliye ve Havalandırma Sistemi

70’li ve daha önceki yıllarda piyasada olan eski tip araçlarda yakıt deposu kapağı üzerinde kanallar bulunmaktaydı. Bu kanallar sayesinde yakıt deposunun içerisine rahatça hava girebiliyor ve yakıt buharı serbestçe atmosfere gönderebiliyordu. Ancak bu sistem günümüzde kullanılmamaktadır.

14.07.2017 00:00:00

Elektrikli Yakıt Pompalarının Görevi Nedir

Üzerinde birçok nokta bulunan enjeksiyonlu benzinli araçlarda (MPI) (benzin, emme supapının arkasına püskürtülür), depodaki yakıtı yaklaşık olarak 5 bar seviyesinde bir basınç uygulayarak enjektörlere yönlendirir.

13.07.2017 00:00:00

Diferansiyelin Görevleri

Bir aracın diferansiyelinin görevleri hakkında bilinmesi gereken başlıca unsurlar bilinmektedir. Sağ ve sol aks mili dişlilerinin farklı hızlarda dönmelerine imkan sağlayan diferansiyele “açık” diferansiyel denir.

12.07.2017 00:00:00

Diferansiyel Çeşitleri

Bir araçta bulunan diferansiyel çeşitlerine bakacak olursak başta açık diferansiyel gelmektedir. Her iki tekerlek farklı hızlarda dönebilmektedir. Motordan gelen torku, her iki aksa yani tekere her zaman eşit olarak gönderir.

11.07.2017 00:00:00

Çekiş Kuvvetinin Tekerleklere ve Yola Aktarılması

Vites kutusundan meydana gelen döndürme kuvveti yani tork diferansiyelde, ayna ve mahruti arasındaki dişli oranı nedeniyle neredeyse 3 kat daha fazla arttırılarak tekerlekle iletilmektedir.

10.07.2017 00:00:00

Bir Teker Patinaj Yaptığında Araç Neden Hareket Etmez

Bir araçla sürüş anında hareket etmeye çalışırken bir teker patinaj yaparsa araç hareket etmez ve kuru zeminlerde tekerlek dönmez.

9.07.2017 00:00:00

Benzin Yakıt Deposunda Vakum Oluşması

Benzinli araçların yakıt depolarında zaman zaman vakum oluşması nedeniyle sorunlar yaşanmaktadır. Benzin yakıt depolarında bulunan hava ve benzin buharı tamamıyla dış havaya sızdırmaz durumda değildir.

8.07.2017 00:00:00

Ateşleme Bobinin Arızası Nasıl Anlaşılır ve Nasıl Sökülmelidir

Ateşleme bobini arıza yaptığında belirli yöntemler ışığında sorunu anlamak mümkündür. Eğer ki bobin bozulursa aracın motoru titreşimli bir şekilde çalışır, rölantide kendiliğinden stop eder, marşa basıldığı anda motor geç ve zor çalışır, aracın kesinlikle çekişi düşer ve dolayısıyla da çok fazla yakıt tüketmeye başlar.

7.07.2017 00:00:00

Ateşleme Bobini Nasıl Çalışır

Ateşleme bobinleri, gelişen teknolojiden faydalanarak üretilen direkt ateşlemeli benzinli motorlarda, her bir silindir için ayrı ayrı buji kafalarına takılarak ve 30 bin voltluk gerilim üretilerek bujilerde kıvılcım oluşmasına yarayan elektronik parçalardır. Her bir bujinin tepesinde kendine ait bir adet ateşleme bobini mevcuttur.

6.07.2017 00:00:00

Araçlar İçin Sürtünme Kuvveti Nedir

Sürtünme kuvveti, yol ve lastiğin yaptığı basıncı arasındaki sürtünme katsayısına ve aynı zamanda da aracın mevcut ağırlığına bağlıdır.

5.07.2017 00:00:00

Araç Nasıl Hareket Eder

Bir motorlu aracın hareket ettirilebilmesi için, araca uygulanan kuvvetin atalet kuvvetinden büyük olması gerekir. Aracın hareket edebilmesi için gerekli olan kuvvetin hesaplanabilmesi için temel fizik kuralları geçerlidir.

4.07.2017 00:00:00

Araç Çekiş Sistemleri Nelerdir

Bir aracın hareket etmesine yarayan 2 adet çekiş sistemi mevcuttur. Bunlar 2 ve 4 tekerli çekiş sistemleridir. Bunlardan en yaygın olarak kullanılan sistem ise 2 tekerden ve önden çekiş sistemine sahip araçlardır.

3.07.2017 00:00:00

Aks Körüğü Nedir ve Ne İşe Yarar

Önden çekişli araçlar üzerindeki akslarda hem süspansiyon hareketi nedeniyle yani tekerleğin aşağı yukarı hareketi hem de direksiyon hareketi nedeniyle yani sağ ve sol olmak üzere, tekerlek büyük açılarda hareket etmek durumdadır.

2.07.2017 00:00:00

%10 Hız Toleransı Pratikte Nasıl Uygulanıyor

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti otoyollarına mahsus olarak yeni bir hız tespiti uygulamasına geçti. Hız koridoru adı altında bir ortalama hız tespiti uygulamasına başlandı.

1.07.2017 00:00:00

Servo Fren(Hidrovak) Nasıl Çalışır

Motor çalıştırıldığı andan itibaren fren servosu devreye girer, motor eğer ki çalışmıyorsa servo da çalışmaz. Bu durumda fren pedalı sertleşecek ve araç kullananlar bunu hissederek zorlanabilir.

30.06.2017 00:00:00

Oksijen Sensörünün Çalışma Prensibi

Oksijen sensörünün çalışma prensiplerine bakılacak olursa öncelik olarak oksijen sensörü çok basit bir voltaj üretici (pil) gibi çalışır, ısındığında kendi voltajını üretir.

29.06.2017 00:00:00

Oksijen Sensörü Ne İşe Yarar

Oksijen sensörünün, motor kontrol ünitesine gönderdiği sinyal değerlendirilerek motora alınan hava-yakıt karışımı oranının, zengin karışım mı fakir karışım mı olduğu belirlenmiş olur. Motor kontrol ünitesi her daim en ideal hava-yakıt karışım oranını tutturmaya çalışmakla görevli bir yapıdır. Ayrıca lamda oranını da Lamda=1 değerinde tutmaya çalışır.

28.06.2017 00:00:00

Oksijen Sensörü Motor Arıza Lambasını Yakmışsa Sebepleri Neler Olabilir

Bazı durumlarda oksijen sensörü motor arıza lambasını yakar, ancak sensörün kendisi arızalı değil, sensörün gönderdiği sinyaller anormal değerdedir.

27.06.2017 00:00:00

Oksijen Sensörü Arızası Nasıl Anlaşılır

Oksijen sensörünün arızalı olduğu durumları anlayabilmek için bazı belirtiler mevcuttur. Bu belirtiler vasıtasıyla arıza olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Yakıt tüketimi artarsa eğer bu belirtilerden bir tanesi olabilir.

26.06.2017 00:00:00

Fren Servosu(Hidrovak) Nedir

Fren servosu olarak bilinen aynı zamanda fren westinghouse ya da hidrovak adı verilen fren parçasıdır. Fren servosu, frenin kuvvetini yaklaşık olarak 5 kat daha artırmaya yarayan ve fren pedalını yumuşatan güçlendirici bir parçadır.

25.06.2017 00:00:00

Fren Servosu Arıza Kontrolleri

Fren servosu motor çalıştığı anda çalışan bir yapı olup bazı durumlarda arıza verebilir. Bu arıza kontrollerini yapmak ise mümkündür. Farklı yöntemlerle yapılan arıza kontrolleri mevcuttur.

24.06.2017 00:00:00

OTORAPOR'da Nelere Bakıyoruz

OTORAPOR ikinci el araçları 501 nokta inceler. Her arabayı kendisine alırmış gibi rapor eder. OTORAPOR'DA BAKTIĞIMIZ NOKTALARDAN BAZILARINI BU YAZIMIZDA BULABİLİRSİNİZ.

4.07.2017 11:41:47

OTORAPOR Hasar Raporlama Standartları

OTORAPOR Oto Ekspertiz Hasar Standardı OTORAPOR tarafından TARAFSIZ ve BAĞIMSIZ olarak gerçekleştirilen tüm oto ekspertiz süreçlerinde aşağıda bulunan açıklama ve kriterler baz alınmaktadır. OTORAPOR, tüm araçlarda gizli ve açık kusurları raporlar. Satıcı ile alıcı arasında tarafsız bir 3. Göz olarak teknik, uzman, usta gözüyle oto ekspertiz raporu düzenler. OTORAPOR, ikinci el satış merkezleri, galeriler ve açık artırma şirketleriyle iş birliği yapmaz. Araçta olmayan kusurları raporlamaz, olan kusurları saklamaz.

4.07.2017 11:03:02

Oto Ekspertiz Uzmanı yetiştiriyoruz

OTO RAPORLAMA, OTOMOTİV sektörünün en önemli, tüketiciyi en çok ilgilendiren, ve en çok mağduriyet yaşanan dalıdır. Yılda 5 milyon otomobili ilgilendiren, ikinci el kullanılmış otomobillerin detaylı incelemeden geçirilip 501 nokta kontrolünden sonra tarafsız bağımsız OTO EKSPERTİZ RAPORU düzenlenmesine OTO RAPORLAMA deniliyor. Hepimiz ehliyetimizi aldıktan sonra otomobil sahibi olmak istiyoruz. Her sektörden, her meslekten bizler, nispeten daha hesaplı olan ikinci el otomobillere yöneliyoruz. Ve risk başlıyor. İkinci el otomobil almak çoğu zaman risk barındırmaktadır. Acaba daha önce kaza geçirdi mi? Gizli kusurları var mı? Bakımları zamanında yapılmış mı? Satıcı doğru mu söylüyor? Güncel arızaları var mı? Piyasada tutulan bir araç mı? Kronik arızası var mı? Gibi gibi birçok soru ile karşılaşıyoruz. Satın almak istediğimiz ikinci el araca hiçbirimiz değerinden fazla para ödemek ve sorunlu bir araba sahibi olmak istemiyoruz. Kim olmak ister ki?

29.06.2017 11:40:26

5664 tramer kilometre bilgisi kapatıldı. Km düşürmeler çoğaldı

2017 senesinde 5664 sms tramer bilgi ekranlarında eskiden pert ve kilometre geçmiş bilgileri gönderiliyor iken şimdi bu bilgi gelmiyor. Bunu fırsat bilen dolandırıcı araç satıcıları hemen araç kilometrelerini düşürmeye başladı.

22.06.2017 15:46:18

İkinci el oto yasası | İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik Taslağı

İkinci elde tüm bildiklerimiz değişiyor. Yönetmelik hazır.

19.06.2017 13:46:33

Bir araç yaklaşık kaç parçadan oluşur

Bir otomobil, her parçayı en küçük vidalara kadar sayarsak yaklaşık 30.000 parçaya sahiptir. Bu parçalardan bazıları fabrikaların kendi bünyelerinde üretiliyor, ancak bu parçalardan birçoğunu üreten birçok tedarikçi vardır.

12.06.2017 17:38:50

Otomobiller hangi malzemelerden üretilir

Otomobiller çelik, alüminyum, bakır, cam, kauçuk ve özel elyaf gibi çok çeşitli malzemelerden üretilir. İlk olarak, bir hammadde üretim şirketi bireysel ham maddeleri alır ve bunları otomobil parçaları yapmak için kullanılabilecek materyaller haline getirir

12.06.2017 17:15:27

Yeni Mercedes-Benz GLA

İlk defa 2013 yılında tanıtıma çıkan Mercedes-Benz’in ilk kompakt SUV modeli GLA, sınıfına tamamen yeni bir imaj getirmekle kalmadı, kısa süre içinde kendi sınıfında en beğenilen model olarak öne çıkmayı başardı. Sportif ve dinamik tasarımı ile kullanım kolaylığı ve kapsamlı kişiselleştirme seçenekleriyle farkını ortaya koyan GLA, Mayıs 2017 yılı itibarı ile Türkiye’de satışa başladı.

23.06.2017 00:00:00

Bmw 5 (G30) ile Yeni Mercedes E Serisi

Yıllardır süren Bmw Mercedes rekabetinde Türkiye'de daha 3 aydır satışı olan yeni Bmw 5 (G30) ile yeni Mercedes E serisi (w213)' ü karşılaştıracağız. Öncelikle tasarımla başlayalım.

22.06.2017 00:00:00

Aracı En Doğru Park Etme Teknikleri

Araç sahiplerinin araç kullanımı ile ilgili çoğunlukla bir sıkıntısı bulunmaz. Ancak söz konusu park etmek olunca birçok sürücü sıkıntı yaşayabilir. Aracı doğru şekilde park etmek başlı başına bir beceri gerektirir. Ancak doğru şekilde park etmek için de bazı kurallara uymak gerekir.

21.06.2017 00:00:00

Otomobil Kullanırken Meydana Gelen Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler

Otomobil kullanmak dünyanın en keyifli işlerinden birisidir. Ancak bu keyif bazı durumlarda kabusa dönüşebilir. Araç seyir halindeyken sürücünün inisiyatifi dışında bazı sıkıntılar yaşanabilir. Bu sıkıntılar için acil çözüm yolları bulmak gerekmektedir.

20.06.2017 00:00:00

Lastik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aracın en önemli parçalarından bir tanesi lastiklerdir. Aracın hareket etmesi için mutlaka lastiklerinin olması gerekir. Lastik seçimi ise başlı başına dikkat edilmesi gereken bir konudur. Araç lastikleri kimyasal çelik teller ve maddelerin birleşmesinden oluşmaktadır.

19.06.2017 00:00:00

Lastiğin Ömrü Nasıl Artırılır

Araçların en önemli parçalarının başında lastikleri gelmektedir. Lastiği olmayan bir aracın kullanılmasına imkan yoktur. Lastik aracın seyir halinde yol tutuşunu sağlar. Can güvenliği için en önemli araç parçası olan lastiklere daha fazla özen göstermek gerekmektedir.

18.06.2017 00:00:00

Jant Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jant, bir aracın dış görüntüsünü belirleyen en önemli faktörlerden birisidir. Çoğu kişi jantları aracın estetik parçaları olarak görür. Ancak jantlar sanıldığı gibi sadece görsel güzellik sağlamayacaktır. Jantlar bir aracın performansı ve yol tutuşu konusunda da büyük katkı sağlayacaktır.

17.06.2017 00:00:00

Benzinli Araç Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Günümüzde satılan araçlar benzinli ve LPG’li olarak ikiye ayrılmaktadır. Her iki aracın da kendisine göre artısı ve eksisi bulunmaktadır. Eğer tercihiniz benzinli bir araçtan yanaysa almadan önce dikkat etmeniz gereken bazı konular olacaktır.

16.06.2017 00:00:00

Başka Aküyle Aracı Çalıştırma

Kullandığınız aracın yoldayken bir anda aküsü bitebilir. Özellikle bu tür detayları düzenli olarak kontrol etmiyorsanız başınıza bu olayın gelme ihtimali oldukça yüksektir. Yolda akünüzün bitmesi durumunda yapabileceğiniz en doğru şey, başka bir aracın aküsünü kullanarak aracı çalıştırmak olacaktır.

15.06.2017 00:00:00

Bagaj Yerleştirmenin İncelikleri

Bir araçta en çok kullanılan yerlerden biri de bagajdır. Yanında çok fazla eşya taşıyanlar, alışverişten dönenler ya da seyahate çıkmaya hazırlananlar için bagaj kullanımı oldukça önem taşır.

14.06.2017 00:00:00

Araçta Paslanma ve Çürümelere Karşı Yapılması Gerekenler

Araçlarda kullanım koşullarına ve zamana bağlı olarak paslanma ve çürümeler meydana gelebilir. Bu durum aracın en büyük düşmanıdır. Özellikle aracın dış yüzeyi açıkta bulunduğu için zarar görmeye en müsait yeri olarak bilinir.

13.06.2017 00:00:00

2. El Otomobil Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Otomobil günümüzde en çok talep gören araç olarak bilinir. İster işe gitmek için ister sadece keyif için araç almak isteyenlerin sayısı oldukça fazladır. Araç almak isteyenler için en önemli etken ise bütçeye bakmaktır.

12.06.2017 00:00:00

Trafik kazalarının En Büyük Nedenlerinden Biri; Uyku

Trafik kazaları her ne kadar istenmeyen durum olsa da ne yazık ki sık sık yaşanmaya devam ediyor. Bunların bazıları hafif sorunlarla atlatılsa da bazı kazalar ölümcül sonuçlar doğuruyor. Kazalara birçok durum neden olurken en çok sürücülerden kaynaklı sorunlar neden olarak gösterilebiliyor.

11.06.2017 00:00:00

Otomobillerin Arka Camları Neden Tam Açılmıyor

yolcuların hava alması için açılır kapanır şekilde dizayn edilmiştir. Ancak araçlarda arka camlar tam olarak açılmaz. Ön tarafın camlarının dibine kadar açılabilmesine rağmen arka camların açılamaması araç sahiplerinin dikkatini her zaman çekmiş ve soru işaretine neden olmuştur.

10.06.2017 00:00:00

Otomatik Vitesli Otomobil Kullanımı

Otomobil kullanımında son yılların en çok tercih edilen modeli otomatik vitesli araçlar olmaya başladı. Vites derdi ile uğraşmak istemeyen sürücüler, otomatik vitesli araçları tercih eder oldu. Verilen son rakamlarda satılan her dört araçtan bir tanesinin mutlaka otomatik vitesli olduğunu ortaya koydu.

9.06.2017 00:00:00