İkinci El Araç Alırken Dikkat Etmemiz Gerekenler 1

Araç alacaklar bu aracınız ikinci el ise alırken zarar etmemek veya amortisman sağlamak amacıyla; bilinçli bir alıcı olmak ve nelere dikkat edilmesi gerektiğini bilmek, araç alırken size çok büyük faydalar sağlayacaktır.
İlk olarak alacağınız aracın sicilini çıkartın. Mutlaka arabanın motorunu, şansımanını, kaportasın ve döşemelerini didik didik kontrol ediniz. Mümkünse yanınızda giderken bir uzman götürün veya çevrenizdeki en yakın Otorapor şubesine uğrayın. Alacağınız aracın çalıntı mı değil mi bundan emin olmak için, motor ile şasi numaralarını ruhsattakiler ile karşılaştırmalısınız. Aracın kaza geçirip geçirmediğini iyi bir kaporta ustası anlar, günümüzde ölçü aletleride vardır.
Aracın ne amaçla, nerede, nasıl kullandığını öğrenin. Rent A Car firmaları uzun süre kiraya verir veya taksiler uzun süre kullanır bu araçlar ikinci el piyasasına çıkartılmaktadır. Bu araçları alanlar genelde mağdur olmaktadırlar. Bu sebepten ötürü aracın sicilini çıkartmayı unutmayın. Trafik şubeleri bu tür işlemler için uygun yerlerdir.
Aracı test edin, sürüşe çıkın. Mümkün oldukça aracı gündüz görmeye gidin, gün ışığı ile araç ve çevresi daha belirgin olacaktır. Aracı motor çalıştırdığı zaman oluşabilecek arızaları kontrol ediniz. Araç lastiklerini, kodlarını kontrol ediniz. Aynı marka, tip, aşınma, yıpranma ve benzeri şeyler lastikler için önemli şeylerdir. Size masraf çıkarmamak için en karlı olan yolu seçin, lastikler bir aracın önemli parçası olduğundan siz yüklü masraf çıkartabilir.