KAPORTA / BOYA MİKRON KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

KAPORTA / BOYA  MİKRON KONTROLÜ  NASIL  YAPILIR ?
 
Boya Mikron kontrolü yapılırken öncelik tavan ve  frangartlardan başlanılmalı. Tavan orijinal ise diğer bölgelerin aynı mikron değerlerine yakın olması gerekir. Normal şartlarda mikronlara bakılırken genelde parçaların ağız kısmından bakılması gerekir. Nedeni ise parçada lokal boya var ise mutlaka kenar kısımlarından bitirilir.
Mikrona bakılırken parçaların üst kısmı, orta kısmı, alt kısmı, mikron değerleri  değişik olabiliyor. Örneğin, kapının üst kısmı 130, ortası 125, altı 115 veriyor ise yanında ki diğer kapı ve çamurluğun da aynı ölçüler de verip vermediğine bakılır. Bir parçada takıldıysanız aynı olan diğer parça ile kıyaslama yapın.
Mikrona bakılırken dağınık vaziyette bakmıyoruz. Bir noktadan başlayıp son noktasına kadar ara boşluk vermeden bakıyoruz. Motor iç kısım da yoğun kir ve şüpheli durumlarda aralarda cihazla bakılır.
Önemli diğer nokta araçlar da fabrikasyon boya  mikronları değişik olabiliyor. Aynı aracın ön kaputu, kapısı, bagaj kapağı gibi sökülen  takılan parçalarda özellikle geçme menteşeli parçalarda yüksek yada düşük mikron verebiliyor. Bu  parçalar da sökme takılma yok ise gözle kontrol ettiğimiz de boya hataları yoksa parça yüksek  mikronlu bir parça ise iç kısmından ölçüyoruz . İçinde yüksek ise bu parça fabrikasyon ikinci kez boyanmış demektir.
Aracın boyasının fabrikasyon olup olmadığını nasıl anlayabiliriz ?
Fabrikasyon ikinci kez boyanan parçaların alttaki ilk boyası zımpara yapılmaz. Bu nedenle tornavidayla boyayı  yavaş yavaş  kat soyduğumuz da altta ki boyanın parlak olduğunu gördüğümüz de fabrikasyon olduğuna emin oluyoruz. Yine de tedbir amaçlı dosyamıza şu şekilde not düşmekte fayda var ; ‘örneğin aracın sol ön kapısının mikronu yüksek ise, aracın sol ön kapısının boya mikron değeri yüksek yetkili bayiye müracat edip fabrikadan bu parçanın boya mikron ölçülerinin fabrikasyon olup olmadığına dair belge veya evrak alınması tavsiye olunur ‘diye not düşmekte fayda var. 
Her marka ve model araçların boya ölçüleri farklıdır. Örneğin 60 ile 350 mikron arası fabrikasyon boya kalınlığına rastlanmıştır. Buda araç fabrika da boyanırken boyası defolu olduğu zaman ikinci kez hatta üçüncü kez boyandığından kaynaklanır.
BMW marka araçlar da bazen aracın yarısı yüksek yarısı düşük verebiliyor. Bu hususta dikkat ediyoruz, fabrikasyon olabilir. Bu bahsettiğimiz cihazla bakma şeklidir.(Araçlar da fabrikasyon boya tozu ve slikonlar hatta akıntılar olabiliyor.)
GÖZLE  BOYA NASIL KONTROLÜ NASIL YAPILIR ?
Öncelikle değişimime  geçtiğimiz andan itibaren araç yerde iken göz hizamızda  olan parça ön kaput,tavan,arka bagaj,ve diğer parçaların üst kısımlarını gözle dikkatli bi şekilde inceliyoruz.Araç lifte yarım vaziyette kalktığı zaman kapılar, çamurluklar, tampon, marşpiyelleri gözle kontrol ediyoruz.En son aracın alt kısmın da ön arka şaseler havuz panel alt tabanını kontrol ediyoruz. Bu kontrolde dikkat edilmesi gerekenler ;pütür desenleri , punto şekilleri ,meges şekilleri ne dikkat ediyoruz. Şaseler de alttan deliklerin iç kısımına bakıp orijinal astarı ve mumlamasının doğal olup olmadığına bakıyoruz. Şüphelendiğiniz yerler kapalı ise üstünde ki kaplamayı söküp bakıyoruz.
DEĞİŞİM KONTROLÜ NASIL YAPILIR ?
1.Aracın işlemsiz bir noktasından , örneğin kulesinin üst kısmında tornavida ile alt astarını açıp astar ton rengini görmek ve diğer parçaların da aynı astar ton rengi ile karşılaştırmak. Örneğin araç siyah renkli aynı renk çıkma parça takılsa dahi alt astar renginden çıkma parça olduğunu anlarız. Tabi aluminyum parçalarda bazen astar farklı çıkabilir. Bunlara dikkat ediyoruz. Her aluminyum parça çıkma değildir.
2.Meges rengi , meges  sertik oranı, meges desen şekilleri aynı olmalı.
TORNAVİDA KONTROLÜ NASIL YAPILMALI ?
Tornavidayı çok hassa kullanmalıyız. Direk boyaya daldırıp inmemeliyiz. Boyayı kat kat soymamız gerekir ki altta ki astar ve boyaların renk tonlarını daha rahat görebilelim. Tornavidayı parçanın içi boyalı ise hem meges altından hem de direk boyanın üst kısmından kullanıyoruz ki çıkma parça olup olmadığını anlayabilelim. Bu konu da dikkat etmemiz gereken hususlar  var. Parçanın iç kısmında çıkma olup olmadığını daha iyi anlayıp görmemiz açısından boyanın yoğun olduğu ve boyacının zımpara yaparken zımparanın gelmediği yerlerden tornavida atmamız gerekir.
Örneğin kapıları açtığımızda kapının ön yada arka kısımlarına hatta su taliye deliklerinin iç kısmına atmamız sağlıklı olur. Siz yine de bir yerde bulamadıysanız parçanın farklı noktalarına da deneyin.
Bir başka husus , fabrika boyası sert ve toz halinde  soyulur. Sonradan elle atılan boyalar yumuşak ve kabuk gibi soyulurlar.
MENTEŞE VE CİVATA KONTRIOLLERİ 
Sökülen takılan her parçanın cıvatalarına yakından bakıp sökülüp sökülmediğine bakıyoruz. Menteşe ile  parça arasında  fabrika boyarken bunların arasına ve alt kısımlarını boya tam kapatmaz ve altta astar yansıması belirgin bir şekilde gözükmesi gerekiyor. Menteşeleri ıslak mendil ile silip bu astarları görmeliyiz. Eğer  bu astarlar menteşe de var parçada yok ise parça dikkatlice incelenmeli , iç kısmı boyanıp boyanmadığına bakılmalı.
OMURGADA Kİ PARÇALARIN KONTROLÜ NASIL YAPILMALI ?
Tavanlar da tavan döşemesinin ön kısmını hafif aşağı çekip puntolarına ve orda ki astar ve boyaların hatasız olduğuna bakıyoruz. Yine üst çıtalar da küçük kapakları açıp tornavida ile bakıyoruz. Çok şüpheli durumlar da iç lambaları söküp alttan bakıyoruz.
DEĞİŞEN PARÇALARI ALT ASTAR RENKLERİ NASILDIR ?
Araçlar da sıfır olarak üretilen parçaları astar renkleri  BMW  marka araçlar hariç diğer markalar da farklıdır. Genelde siyah olan astarlar artık sadece  JAPON VE KORE  araçlar da değil her marka ve model araçlar da yeşil ve gri gibi aracın onu alt astarı renginde üretiliyor. Üst kısım Da  belirttiğimiz taktik ve deneyimlerimizi dikkate alırsak bu parçaları bulmakta zorlanmayız. Değişim olarak bulunan parçaları deneyim ve tecrübe kazanma açısından sağlam olan aynı parça ile kıyaslayın ve arada ki diğer farkları bulun. En azından değişim parçaları bulmak için alternatif taktiklere ve bilgiye sahip olursunuz.
Yine ön çamurlukların değişimin de eğer  ön çamurluk alt kısmı maşpiyelin alt kısmına kadar uzanıyor ise maşpiyel pütür deseni orijinal ise pütür deseni karşılaştırınız ve tornavida ile pütürün rengine bakınız. Hem çamurlukta hem marşpiyel de aynı renk ve aynı esneklikte olması gerekir. Sonradan atılan pütürler  sert olur. Fabrikasyon pütür ise esnek ve kauçuklu olur. Tavan da meges var ise onuda kontrol ediyoruz.
Arka çamurlukların kapı iç kısmında boya var ise fitilin çıkarılıp puntoları var ise kaynak izlerinden kontrol ediyoruz. Bagaj kapağını açıp iç meges ve puntolarına bakıyoruz. En son parça puntolara zarar vermeden değiştirilir ihtimali ile döşemeyi açıp iç kısmına hem göz hem el hem de tornavida ile kontrolü yapıyoruz. Diğer parçalar panel havuz saçı arka şaseler de ise yine aynı uygulamaları yapıyoruz.
CAM DEĞİŞİMLERİ NASIL KONTROL EDİLİR ?
Öncelikle camın markası özellikleri ve modelinin yazdığı etikete  bakıyoruz. Etiket  camın sağ veya sol alt kısımlarında bulunur. Örneğin araç 2015 model; cam etiketinin en alt kısmında …15 yazıyor. Yani aracın modelini belirtmiştir. Eğer cam orijinal bir marka ise 14 yada 16 da yazabilir. Bunlar camın üretim tarihidir.Eğer 14 ya da 16 ise bu camlar fazla üretildiği için bir model aşağı bir model yukarı araçlar da kullanılır.B unlar orjinaldir. Fakat  iki model ve üstü tarihler de cam değişmiş demektir. Bir de ön ve arka camlar mastikle yapıştığı için bunların mastiğinin düzgün olup olmadığına bakıyoruz. Nasıl bakıcağız ? Tavan döşemesini hafifçe aşağıya çekip aradan bakıyoruz. Cam yan sanayi marka ise tereddüt etmeden değişim yazılmalıdır.
YAN SANAYİ CAM MARKALARI 
1. OLİMPİA 
2. CAARGLAS
3. GLASSEK
4. LUYKGLAS
5. DROOGGLAS
KENDİMİZ VE FİRMAMIZI KORUMA ALTINA ALMA ADINA ALMAMIZ GEREKEN TEDBİRLER
1.Aracı kontrol ederken araca nasıl hangi şartlar da baktıysak raporumuza aynı şekilde yazıyoruz.
Örneğin ; araca kirli bakıldı. Araca ıslak bakıldı.
2.Şaseler de ve podyeler de yoğun yağ ve kirlenme var ise temizlenip bakılması mümkün değilse sol ön şase yoğun yağlı ve kirli olduğundan bakılamadı diye notumuzu düşüyoruz.
3.Yine bazı marka araçların alt beşiği, davlumbazı, yani sökülmesi zor bakmamıza engel olan durumlarda yine açıklamalarımızı şu şekilde yapıyoruz :Aracın ön şaseleri alttan kapalı olduğundan bakılamadı diye notumuzu alıyoruz.
4.Yine araçlar da AIRBAG leri açma ihtimali olan kaza durumu var ise ya da kaportada aşırı bir durum yok ama TRAMERİ yüksek ise aracın AIRBAG leri servis kontrolü tavsiye olunur diye not alıyoruz. Çünkü AIRBAG ler  kapalı olduğundan bakma görme şansımız yoktur.
 
BURAYA YAZDIKLARIMIZ BU İŞİN %75 İ, GERİ KALAN %25 LİK KISMI TAMAMEN KENDİ İŞ, BİLGİ VE TECRÜBELERİNİZE BAĞLI OLACAKTIR.
SİZE TAVSİYEMİZ BU İŞ DİKKAT VE KONSANTRE İŞİDİR.
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *