Kaportadaki Plastik Parçalar Nasıl Boyanır?

Kaporta kısmında var olan plastik parçaların boyanması oldukça büyük bir dikkat ister bu nedenle hata yapabileceğini varsayan ya da daha usta bir kişinin boya konusunda yardımcı olmasını isteyen kişiler uzman birinden yardım alabilir. Ancak bu parçaları kişilerin tek başına boyaması da mümkündür. Şöyle ki genelde hasarlı bölge boyanacağı için direkt boya yapmaktan ziyade uygulanması gereken bazı aşamalar vardır.

Kaportanın Hasarını Onarmak

Kaportadaki plastik hasar gördüğü zaman zımparalama yöntemi bu işi çözecektir. Zımpara belli olabileceği için en kalın zımpara ilk zımparalama için tercih edilir. Hasar aşağı yukarı gidecektir fakat üzerine bir kat ince zımpara yapılmalı ve en son aşamada da en ince zımpara uygulanmalıdır. Bu sayede kaportanın plastik kısımları son derece sağlam olacaktır.
Zımparalama işleminden sonra plastik kısmın dışında yer alan bölge boyanın ve astarın değmemesi için kapatılmalıdır. Kapatıldıktan sonra boyanın kusursuz durması için önce astar uygulaması yapılmalıdır. Astar boyanın yapılacağı plastik kısma uygulanmalıdır. Bu uygulama sayesinde boyanın daha iyi durması sağlanabilir.
Astardan hemen sonra ise boya yapılacaktır. Astarın kuruması açısından bir süre beklenmelidir. Ortalama çeyrek saati bulan bu bekleme sürecinin arkasından kişiler artık kaportadaki plastik parçayı boyayabilirler. Unutulmaması gereken nokta kaliteli bir işlem olması açısından astarın iki kat çekilmesi gerektiğidir. Astar ilk kat çekilir ve on beş dakika beklenir, astarın ikinci katı çekilir ve yine on beş dakika beklendikten sonra boyama işlemi yapılabilir.

Boyama Esnasında Nelere Dikkat Edilir?

Boyama esnasında dikkat edilmesi gereken ilk nokta astardan sonra pütürlü bölgelere zımpara yapmaktır. Kişiler isterse zımpara kâğıdı ile de düzeltme yapabilir. Sonrasında boya sürüldüğünde boyanın ilk katının kuruması beklenir ve ardından ikinci kez boya sürülür. Son olarak tüm boyama işlemleri bittiğinde ise yama tineri uygulaması yapılmalıdır. Seçilen boyanın kaliteli olması ve aynı zamanda da eski renk ile birebir aynı olmasına dikkat edilmelidir aksi halde araba değer kaybedecektir. Bu durumun önüne geçilmesi için birebir aynı ve kaliteli boya seçilmelidir.