Klima Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Klima kullanırken dikkat etmeniz gereken bir takım hususlar var. Bu hususlara dikkat ederek yüksek verim alabilirsiniz. Yakıt tasarrufu da sağlamanız mümkündür.
 

Hemen Yüksek Seviyeye Getirmeyin

Sıcak bir havada arabanıza bindiniz. Biner binmez klimayı en yüksek seviyeye getirdiniz. Büyük bir yanlış yaptınız. Klimanızı çalıştırmadan önce arabanızı camları veya kapıları açarak en fazla bir dakika havalandırma yapmanız gerekiyor.  Belli bir seviyeye yükselmiş kabin sıcaklığı, havalandırdığınız taktirde yarısına düşecektir. Yarısına düşen kabin sıcaklığını bu sayede klimayla daha çabuk soğutabilirsiniz. Bu sayede hem çabuk verim alacaksınız hem de tasarruf etmiş olacaksınız.
 

İçeriye Hava Girişlerini Kapatın

Dışarı sıcak ve siz aracınızı soğutmak istiyorsunuz. Klimayı çalıştırdınız fakat klima içeriyi soğutmadı. Bunun nedeni dışarıdaki sıcak hava da içeri girmiş oluyor. Klimayı çalıştırdığınız da hava sirkülasyon modunu kapatmanız önerilir.
 

Menfezlerin Yönü

Serinlemek için menfezleri kendinize doğru çevirdiğiniz taktirde bu serinlik sadece size yansır. Menfezler, sizi değil aracın içini serinletmek için tasarlanmıştır. Menfezleri kendinize değil yukarı doğru yönlendirmelisiniz
 

Bakım

Oto ekspertiz bu konuda size büyük fayda sağlayacaktır. Özellikle ikinci el araç satın almadan önce aracınıza ekspertiz yaptırmanız halinde klima ve bunun gibi sorunları önceden belirlemiş olacaksınız. Belirlenen sorunlar çeşitli yöntemler ile çözülerek klimanın daha verimli bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz. Böylece tasarruf da etmiş olacaksınız.