LPG ve Dizel Arasındaki Fark Nedir?

Araçlarda ki yakıt türü ve bu yakıt türlerine göre iki motor sistemi mevcuttur. Bir, LPG adı verilen benzinli araçlar, diğeri de dizel araçlardır. Herkes araçlarına motor tercihi yaparken bu iki motor ve yakıt türünü kıyaslayarak isteklerine en uygun motor tipinin kullanımını seçer. İki motor tipi arasında sürüş deneyimi farkları, ekonomik farklar ve daha birçok fark mevcuttur bu nedenle seçilecek olan araç oldukça önemlidir.

Dizel Motorlu Araçların Özellikleri Nelerdir?

Dizel motorlu araçlar motorundan dolayı benzinli araçlara kıyasla çok da fazla ses çıkarabilir. Bu nedenle yüksek sese maruz kalmak istemeyenlerin tercih etmemesi gerekir.
Benzinli araçlara kıyasla daha az güç üretimi sağlar ve bu yüzden de turbo modunu açarak eşitlemeyi sağlasa da hızlanma süresinde gecikmeler olacağı için aynı kapasitede var olan bir benzinli araç hız bakımından daha iyi olacaktır.
Araç alımı esnasında benzinli araçlara kıyasla daha pahalıdır ve sürekli çalıştırılmaları gerekir.
Az güç ile çok tork üretirler ve bu nedenle fazla yük taşıma konusunda da benzinli araçlardan başarılıdırlar.
Motorlarına daha sık bakım gerekse de benzinli araçlara kıyasla petrol bakımı neredeyse yüzde elli daha verimli geçer. Ve son olarak daha fazla emisyon yaparlar.

Benzinli Araçların Özellikleri Nedir?

Dizel araçlara kıyasla alım esnasında ucuzdurlar, daha yüksek güç üretirler bu sebeple de hızlanma problemini daha az yaşarlar.
Dizel araçlar olabildiğince fazla kullanılmaya ihtiyaç duysa da benzinli araçların öyle bir zorunluluğu yoktur. Sık sık kullanılmaya ihtiyaç duymadıkları için sık sık bakıma da ihtiyaç duymazlar.
Araç içerisinde çok daha iyi bir sürüş keyfi yaşatabilir ancak benzin pahalı olduğu için aynı mesafe çok daha pahalıya denk gelir. Aynı zamanda yük taşımak için çok uygun araçlar değillerdir.

Dizel Mi LPG Mi?

Kişiler kullanımı açısından hangisi kendilerine uygun ise o araç türünü seçmelidir. Aksi halde kullanım esnasında araç içi bazı zorluklar yaşayabilir. Şehir içi araç kullanan kişilere benzinli, uzun mesafe yolculukları yapanlara ise dizel tavsiye edilir.