Motorun Hararet Yapmasının Sebebi ve Çözümü

Motorun hararet yapması önceden eski araçlar sayesinde kaput üzerinden dumanlar çıkarak çok kolay bir şekilde anlaşılabilirdi.  Fakat modern araçlarda motor hararet yapsa dahi duman çıkma gibi bir durum olmadığı için kişiler bazı göstergeler aracılığı ile motorun hararet yapıp yapmadığını kontrol edebilir ve hararet yapması durumunda harareti gidermek adına adım atabilir.

Motor Neden Hararet Yapar?

Motorun hararet yapmasının pek çok sebebi vardır fakat bu sebeplerin ana nedeni motorun fazlaca ısınmasıdır. Belli bir hızın üzerine çıkıldığında ya da bazı belli durumlarda motor fazlaca hareketlendiği için çok çalışmaya ve haliyle de hararet yapmaya başlar.
Motorun hararet yapmasının ilk nedeni araçların içerisinde bulunan soğutma sıvısının azalmasından kaynaklanır. Motor çalıştıkça motoru soğutmak için araçlarda soğutma sıvısı vardır ve motoru soğutmakla görevlidir. Bu sıvı azaldığında motor hararet yapabilir.
Soğutma fanı bozulunca motor hararet yapabilir. Fan tamiri için her zaman gidilen bir ustaya veya arabanın marka ve modeline göre sevisine de götürülerek bu problem çözülebilir.
Araçların hararet göstergesi adı verilen bir göstergesi vardır. Bu gösterge bozulduğu zaman sürücü soğutucu sıvı miktarını veya motorun ne seviyede olduğunu göremez ya da yanlış mesaj alır. Bu sebeple hararet yapsa bile bilemediği için araç motoru hasar görebilir.
Motorda hararet müşürü denen bir aygıt vardır. Bu aygıtın görevi soğutma suyunun hangi derecede olacağını belirtmek ve ona göre müdahale etmektir. Hararet müşürü bozulursa soğutma suyunun sıcaklığı ayarlanamaz ve araç hasar görebilir ya da hararet yapabilir.
Sadece araç aygıtlarının değil sürücünün de bazı hataları olabilir. Mesela yanlış vites atmak ya da aracın giremeyeceği yollarda aracı sürerek zorlamak aracın motorunun hararet yapmasına sebep olabilir. Bu durumlardan kaçınmak gerekir.

Motor Harareti Durumunda Ne Yapılmalı?

Motorun hararet yaptığını fark eden kişi arabayı gölge olan ve müsait bir yere çekmelidir. Motorun soğumasını bekledikten sonra yarım saat sonra eğer motorun soğuması için gerekli olan su eksilmiş ise su ilavesi yapılmalıdır. Bu sayede motor çalışacaktır.