Yolculuk Sırasında Yapılması Gerekenler

Yolculuklar şehir içinde olabileceği gibi şehirler arasında ve uzun mesafeli de olabilir. Bu yolculuklara şehir içindeki yolculuklar gibi muamele etmeden özel bir hazırlıkla gitmek yol konforu açısından çok daha iyi olacaktır. Yolculuk öncesinde alınması gereken tedbirler olduğu gibi yolculuk esnasında da uyulması gereken tedbirler vardır.

Yolculuk Sırasında Ne Yapılır?

Yolculuk esnasında yapılması gereken en önemli şey yola çıkmadan önce araç için geçerli olan tüm evrakların hazır olduğundan emin olmak olacaktır. Arabayı kullanan kişinin ehliyeti, aracın ruhsatı ve kullanan kişinin kimliği var olmalıdır. Aynı zamanda araçta başka kişiler var ise onlar da kimliğini yanında bulundurmalıdır.
Yolculuk esnasında emniyet kemerleri mutlaka takılmalıdır. Takılmadığı durumlarda para cezasından ziyade kişilerin can güvenliği tehlikeye girecektir. Sadece sürücü değil araç içerisindeki herkes yol boyunca emniyet kemerini takmalıdır.
Yolculuk esnasında trafik kurallarına uymak hem araba sağlığı için hem de arabanın içindeki kişilerin sağlığı için çok önemlidir. Belirtilen hız kurallarının hem araç sağlığı hem de trafik kazalarını önlemek için olduğu unutulmamalıdır.

Yolculuk Sırasında Araç Arızalanırsa Ne Olur?

Yolculuk esnasında araç arızalanması aracın bakımı yapıldı ise pek sık görülmez ancak tersi durumlarda araç yol kenarına çekilerek ilgili servis aranmalı veya en yakın yerleşkeye kadar çekici ile taşınmalıdır. Bu sayede olası bir kaza veya daha büyük bir problem önlenebilir. Her hava durumu arabayı farklı açıdan etkileyebileceği için sorun her zaman kullanıcı kaynaklı olmayabilir. Uzun yolculuklarda kişilerin başına böyle bir durum gelirse yolu daha fazla uzatmadan araç sağa çekilmeli ve çekici beklenmelidir. Daha sonra aracın arızasına baktırılıp tamir ettirilerek yola devam edilebilir.

Yolculuk Sırasında Kazaya Karşı Tedbirler

Yolculuk esnasında her tedbir alınsa bile bir kaza oluşabilir. Bu durumda önce emniyet kemeri mutlaka takılmalıdır daha sonra ise aracın hava yastıklarının çalışır durumda olduğu kontrol edilmelidir. Büyük kazaların büyük sonuçlar oluşturmasını emniyet kemeri ve hava yastığı önler. Bu sebeple araçlarda bu iki unsurun unutulmadan herhangi bir kaza riskine karşı kullanılması gerekir.