Araç Yangınlarına Nasıl Müdahale Edilir?

Araçlarda oluşabilecek yangın durumu, oldukça tehlike saçan durumlardan biridir. Araç yangınlarında, teknik bir arıza ya da insan kaynaklı olarak oluşabilmektedir. Teknik arıza olarak kısa devre, sıcak egzoz ya da ateşleyici gibi sistemler ile oluşmaktadır.

Yangın Çıkmasının Sebepleri Neler Olabilir?

Araç içerisinde yangın çıkmasının birçok nedeni olabilir. Bu durumları en aza indirmek için sizlere sebepleri listeleyelim. İlk olarak sigara izmaritlerinden ötürü, fren balatalarının fazla ısınması, kazalar, elektrik sigortasındaki akım dengesizliği, gaz sızması ya da sıkışması, benzinin sıcak motora sıçraması, sıcak aracın içerisindeki çakmağın alev alması ya da elektrik tesisatının kısa devre yapması gibi sebeplerden ötürü araç içerisinde yangın oluşabilir. Bu gibi durumlar oluşmaması adına muayenelerinizi eksiksiz yapmalı ve insani durumlardan oluşabilecek kazaların önüne geçmek için tedbirlerinizi almalısınız.

Araç Yangınında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Eğer araç sürüş esnasında bir yangın durumu oluşursa ilk olarak soğukkanlılığınızı korumalısınız ve sakin olmaya çalışmalısınız. Aracı en kısa zaman dilimi içerisinde güvenli bir alana park ederek kontağı kapatın ve aracın el frenini çekin.
  • Araç içerisinde sizin haricinizde başka birisi daha varsa bir an önce dışarı çıkmasını sağlayın. Ardından vakit kaybetmeden itfaiyeyi arayın.
  • İtfaiye gelene kadar stepnenin olduğu alan içerisinde yer alan yangın söndürme tüpü ile yangına müdahale edebilirsiniz. Rüzgârı arkanıza alın mesafenizi koruyarak yangın söndürme tüpünü, ateş bulunan yerlere doğru uygulayın.
  • Yangında oluşacak dumanlar oldukça zararlı olmasından ötürü bu dumanı çok fazla solumamaya dikkat edin. Eğer yangın durumunda aracınız tüplü ise hemen çevresinden uzaklaşın. Bu durumda aracın patlama ihtimali olabildiğinden itfaiyenin gelmesini bekleyin.
Araç içerisinde oluşabilecek yangın durumu, oldukça tehlikeli bir durum olmasından ötürü, araç ile alakalı her türlü sıkıntının giderilmesi, bu durumun önüne bir nebze de olsa geçebilir. Bunun haricinde sizin ihmalkârlığınızdan kaynaklı durumlara da sebebiyet vermeyerek bu durumların önüne geçebilir ve güvenli bir sürüş yaşayabilirsiniz.