• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Aracın Kilometresinin Düşürüldüğünü Nasıl Anlarız?

(Son Güncelleme : 17.07.2023 )


Türkiye’de ikinci el otomobil sektöründe en önemli sorunlardan bir tanesi otomobillerin kilometresiyle oynanmasıdır. Art niyetli araç sahipleri araçlarını daha iyi bir fiyata satabilmek için kilometresini düşürtüyor. Hem maddi açıdan insanları zarara uğratan hem de insanların emniyetini tehlikeye sokan bu yasa dışı uygulama TCK kapsamında nitelikli dolandırıcılık olarak değerlendirilmektedir ve cezası 3 yıl ile 10 yıl arasında hapis cezasıdır. Peki bu hileden kendimizi nasıl koruruz? Bir aracın kilometresinin düşürüldüğünü nasıl anlarız?


Herhangi bir aracın kilometre değerinin değiştirilip değiştirilmediğini anlamak oldukça güç bir işlemdir. Ancak, Otorapor bayilerinde kullanılan Özel Kilometre Kontrol Yazılımı sayesinde bu değişiklikler kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Bu yazılıma ek olarak bazı kontroller de yapılabilmektedir. Bu işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz;


PTT KM Sorgulaması Yapmak

Araç KM değerinin doğruluğunu teyit etmek için kullanabileceğimiz en etkili yöntemlerden bir tanesi KM sorgulaması yapmaktır. Otomobillerin belirli periyotlarda araç muayene istasyonuna giderek muayene işleminden geçmesi gerekir. Bu muayene esnasında aracın mevcut kilometresi kayıt altına alınır. Sorgulama sonucunda aracın hangi tarihlerde muayeneye girdiği ve o tarihlerdeki kilometre değerleri kıyaslanarak fikir yürütülebilir. Örneğin; 2018 yılındaki muayene kaydında 180.000KM olan araç 2020 yılında 165.000 olarak görünüyorsa bu aracın kilometresinin düşürüldüğü sonucuna varılabilir. Veya kilometre değerleri birbirine çok yakın 2 muayene kaydı mevcutsa o araç için şüphe duyulabilir.
Kilometre sorgusu yapmak için: Hasar ve Kilometre Sorgulama

Örnek Kilometre Sorgusu


Aracın Fiziksel Kontrolleri

Bir otomobilin belli başlı bazı fiziki kontrollerini yapmak o aracın yaklaşık kilometre değerini tespit edebilmek için başvurulabilecek yöntemler arasında yer alır. Otomobili ne kadar uzun süre kullanırsanız o kadar aşınmaya uğrar. Dolayısıyla aracın iç makyajınının(torpido, koltukların yüzeyi, direksiyon simidi, vites topuzu, tavan vb.) yıprandığını veya aşındığını kontrol etmek bize önemli ölçüde fikir vermektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, aracın bu noktaları tamir/değişim işlemi görmüş olabilir. Doğru tespit yapabilmek için bu kontrollerin uzmanlar tarafından yapılmasında fayda var. Otorapor’da İç Ekspertiz ve Check-up bulunan ekspertiz paketlerinden birisini tercih ederek bu kontrolleri gönül rahatlığıyla yaptırabileceğinizi hatırlatmak isteriz.


Servis Kayıtlarının Kontrolü

Aracın yetkili servise her giriş-çıkışında kilometre değeri de kayıt altına alınır. Eğer bahsi geçen araç yetkili serviste tamir/bakım işlemleri görmüşse, bu kayıtların incelenmesi için yetkili servisten talepte bulunabilirsiniz.


OBD/Beyin Testi

Araç kilometresini tespit etmek için başvurabileceğimiz bir diğer yöntem ise araca OBD/beyin testi yapılmasıdır. Bu test için özel olarak kullanılan OBD test cihazı yardımıyla aracın beynindeki kayıtlar incelenir. Testin sonucunda aracın olması gereken tahmini kilometre değeri ortaya çıkar. Bu değer ile aracın kilometresi kıyaslanarak değerlendirme yapılabilir.Etiketler

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster