Bir araç yaklaşık kaç parçadan oluşur

Bir otomobil, her parçayı en küçük vidalara kadar sayarsak yaklaşık 30.000 parçaya sahiptir. Bu parçalardan bazıları fabrikaların kendi bünyelerinde üretiliyor, ancak bu parçalardan birçoğunu üreten birçok tedarikçi vardır. 30.000 veya daha fazla parça, farklı hammaddeler ve farklı imalat prosesleri kullanıyor. İyi parçalar oluşturmak çok araştırma ve geliştirme gerektirir. Kendi alanlarında uzmanlık sahibi firmalar tarafından yapılan parçalara sahip olmak, yüksek kaliteli parçalar elde etmemize olanak tanır. Otomobil fabrikaları'nın tedarikçileri, örneğin koltuklar, tekerlekler, direksiyon simidi, ön camlar, farlar ve sayaçlar üretir.

Otomobil fabrikaları, gereken parçaların doğru miktarda gerekli miktarda yapıldığı bir sistemi kullanır. Her bir parça kutusuna "barkod" adı verilen bir kart takılır ve ihtiyaç duyulan parça tipleri ve miktarı açıklanır. Bu barkod aynı zamanda parça fabrikalarının çok fazla parça yapmasını ve derleme işleminin gerekli olmayan parçaları depolamak için yer ayırmasını önler. Fazla stok yapmasını engeller.

Az önce de belirtildiği gibi, bir araba yapmak için yaklaşık 30.000 parçaya ihtiyaç vardır. Otomobil fabrikaları, arabaları tam olarak müşterilerin sipariş verdiği şekilde yapar, her araba benzersizdir. Bu, farklı parçaların farklı arabalara takılması gerektiği anlamına gelir. Farklı parçalar kullanmak, tek tek otomobiller için farklı fiyatlarla sonuçlanır.
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *