Lastik Değiştirme Zamanları

Araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken önemli unsurlardan biride Lastik Değiştirme Zamanlarıdır. Lastikler zamanla aşınır, yıpranır. Araçlar için lastikler önemli bir parçadır. Lastik bakımı zamanında yapılmalı, dönemine göre lastik kullanılmalıdır. Her araç farklı lastik türü kullanır. Genel olarak kış ve yaz lastik diye ikiye ayırabiliriz.
Genel olarak bir lastik ömrü 5 Yıldır. Tabi bu kullanıma bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Kullanılmayan lastiklerde bir ömüre sahiptir. Çok iyi koşullarda saklanan ama kullanılmayan lastikler bile en fazla 8 yıl dayanabilir. Ardından lastikte sertleşme olacaktır sertleşme sonrası kullanımda lastik dağılmaya başlar parçalanır.
Lastiklerin kilometre ömrü için bir zaman vermek çok doğru olmaz çünkü aracın hangi yol koşullarında ve hangi iklimde, nasıl kullanıldığına bağlı olarak bu zaman değişir. Çok kötü yol koşullarında, çok sıcak havada ve çok yüksek süratlerde, sürekli kullanıldığında 1500 km kadar düştüğü veya çeşitli ralli şampiyonalarında lastiklerin birkaç defa değiştirildiği bile olur. Fakat bunun aksi de mümkündür. Kısaca 4 adet lastikle düzgün asfalt yollarda, yavaş ve yumuşak kullanarak 40 bin, 50 bin kilometre de yapılabilir. Tamamen kişi kullanımı ve yol durumuna bağlıdır. Lastik değişim dönemleri genel olarak Nisan, Kasım aylarında uygun olmaktadır. Hava ısınma ve soğumalarına göre ayarlanmalıdır.

Yorumlar:

Yorumunuz: