Otomobil Segmentleri Nasıl Anlaşılır?

Otomobil Segmentleri Ne Anlama Geliyor?

Otomobiller ile ilgili her konuşmayı meşgul eden segmentleri senin için derledik. Aracının hangi sınıfta olduğunu merak ediyorsan yazımıza göz gezdirebilirsin.

Otomobil incelemelerinde mutlaka küçük aile otomobili, geniş aile arabası ya da a sınıfı, b sınıfı ve c sınıfı gibi birçok açıklamaya denk gelmişsindir. “Bunlar ne anlama geliyor?” diye internet sayfaları arasında küçük turlar atarken sayfalar sayfaları kovalar ve kendini hiç ummadığın bir sayfanın diplerinde gezinirken bulursun. Üzülmene gerek yok. Çünkü otomobillerle haşır neşir olan birçoklarının dahi karıştırdığı, hatta üzerinde uzlaşmaya varamadığı konulardan biri otomobil segmentleridir. Otomobiller boyut, hacim, fiyat ve kullanım amacı gibi farklılıklarına göre ayrılarak farklı segmentler oluşturuyor. Kafa karışıklığına son vermek için otomobil segmentlerini ya da başka bir deyişle sınıflarını –hangisini kullanmak istersen – derledik.

Otomobillerin farklı özellikleri nedeniyle birbirinden ayrıldıklarından bahsetmiştik. Otomobil sınıfları genellikle Avrupa ve Kuzey Amerika otomobil piyasasının koyduğu kurallara göre belirleniyor. Ancak aralarında en çok beğeniyi güvenlik testleriyle kendinden söz ettiren Avrupa Yeni Araba Değerlendirme Programı, kısa ismiyle EuroNCAP ve European Commission (Avrupa Komisyonu) topluyor. EuroNCAP kullanım amacını, Avrupa Komisyonu ise araç boyutlarını baz alıyor.

Kasa Tipi İle Otomobil Sınıfı Aynı Şey Değildir
kasa-tipi-ile-otomobil-sinifi-ayni-sey-degildir

Genel inanışa göre yanlış öğrenilen bilgilerin düzeltilmesi daha zordur. Toplumun geneli tarafından kabul görmüş bir düşünceyi değiştirmek ise bir insanın fikirlerini değiştirmekten çok daha zordur. Ülkemizdeki insanların çoğu otomobil sınıfı ile kasa tiplerini karıştırıyor. Aslında segmentleri belirleyen yalnızca kasa tipleri değildir.

Türkiye’deki kullanıcıların çok büyük bir kısmı sedan ya da hatchback kasa tiplerini tercih ediyor. Ayrıca pickup, station wagon, SUV ve crossover gibi birçok farklı türde kasa bulunuyor. En yaygın otomobil kasalarını ise şu şekilde ayırıyoruz:

Sedan: Birçok insan için aile arabası denildiği zaman; kaputu, arkaya uzayan bagajı, 4 kapısı olan ve içerisinde çocuklarla ebeveynlerin olduğu araçlar canlanır. Sedan kasa tipi tam olarak akla ilk gelen araba çeşididir. Sedan otomobilleri diğerlerinden ayıran en önemli özellikleri ise dört kapılı olması ve bagajın arkaya doğru uzaması ancak kabin ile birleşmemesidir. Türkiye’de en çok tercih edilen sedan otomobiller ise; Volkwagen’in Jetta ve Passat modelleri, Renault Megane Sedan, Toyota Corolla, FIAT Egea Sedan ve Honda Civic’tir.

hatchback-otomobil-nedir

Hatchback: Küçük ve sportif tasarımlara sahip otomobillerin çoğunluğu bu kasa tipine girmektedir. 3 ve 5 kapılı versiyonları bulunan hatchback kasa tipinde genellikle bagaj hacimleri küçüktür. Bagaj kısımı ile kabinin birleşiktir ya da başka bir deyişle arka cam bagaj kapağının üzerindedir. Sokaklarda sık sık görebileceğiniz hatchback otomobiller ise; Volkswagen’in Polo ve Golf modelleri, Renault’nun Megane Hatchback ve Clio modelleri, Opel’in Corsa ve Astra Hatchback modelleri, SEAT’ın Ibiza ve Leon modelleri, FIAT’ın 500 ve Egea Hatchback modelleri, KIA’nın Rio ve Picanto modelleri, BMW 1 serisi ve Mercedes A serisidir.

İki Farklı Sınıflandırma

Otomobillerin kullanım alanları takdir edersin ki çok geniş ve bir ya da iki kısa kelimeyle anlatmak çok zor oluyor. Bu nedenle Avrupa Komisyonu otomobillerin boyutlarına göre A’dan başlayarak J’ye kadar sınıflandırma yapıyor. EuroNCAP ise pickup ve binek otomobiller gibi kullanım amacı ile sınıflandırmayı tercih ediyor. İkisine göre sınıflandırmaları beraber inceleyelim.

Avrupa Komisyonu’na Göre Otomobil Segmentleri

Burada sınıflandırmanın temel kriteri araçların boyu. Durum böyle olunca “Volkswagen Golf ile SEAT Leon nasıl aynı sınıf oluyor?” gibi sorular ortaya çıkabiliyor. Bu soruyu bize değil, Avrupa Komisyonu’na sorman daha yerinde olacaktır.

A Sınıfı Otomobiller
a-sinifi-fiat-500

Boyutlar açısından en küçük otomobil sınıfıdır. Otomobilin önü ile arkası arasındaki mesafe 3 metre 70 santimetreden kısaysa A sınıfına dahil ediliyor. Küçük otomobiller olduğu için kabin hacimleri, ağırlıkları ve motor büyüklükleri de küçük oluyor. Böylece yakıt tasarrufu konusunda öne çıkıyorlar ve daha çok şehir içi ulaşım için tercih ediliyorlar. Cinquecento adıyla da bilinen Fiat 500, Fransızların tasarımıyla öne çıkan otomobili Citroen C1 ve Peugeot 107 bu sınıfın en bilinen temsilcileridir.

B Sınıfı Otomobiller
b-sinifi-otomobiller-kia-rio

A sınıfı gibi küçük bir otomobil sınıfıdır. Otomobilin boyu 3 metre 70 santimetre ile 4 metre 100 santimetre arasındaysa B sınıfına giriyor. Küçük olmanın avantajlarını sonuna kadar kullanan bir sınıftır. Motor olarak küçük kardeşi olan A sınıfı otomobillerden biraz daha güçlüdür. Ancak boyutları daha büyük olduğu için onlar kadar tasarruflu oldukları söylenemez. Genellikle ilk kez otomobil alanlar ya da iş ve ev arasında mekik dokuyanlar tarafından tercih ediliyorlar. En bilinenleri ise beşinci nesli ile satış sıralamasında tepelere oynayan Volkswagen Polo, karabiber kahvesi gibi egzotik isimleri ile gönüllere taht kuran Opel Corsa, güvenlik teknolojileri ve performansıyla ön plana çıkan KIA Rio, yılların eskitemediği tasarımıyla Ford Fiesta ve aileler için üretildiğini her fırsatta belirten Toyota Yaris’tir.

C Sınıfı Otomobiller
c-sinifi-otomobiller-kia-ceed

Türkiye’de en çok satan araçlar genellikle bu sınıf içerisinde yer alıyor. Sedan, hatchback ve station wagon gibi birçok farklı kasa tipinde araç bulunmaktadır. Üst segmentlere göre düşük yakıt tüketimi ve fiyatları ile; alt segmentlerdeki otomobillere göreyse ailelerin daha rahat edebileceği bir segmenttir. En büyük artıları ise; ikinci el satışlarının diğer segmentlere göre biraz daha kolay olması ve uzun yol seyahatleri için uygun kabin genişliğiyle motor gücünü aynı anda barındırabiliyor olmasıdır. Uzunlukları 4 metre 100 santimetre ile 4 metre 600 santimetre arasında değişmektedir. Sokaklarda sık sık karşılaşabileceğiniz modeller ise; tok kapı sesiyle gündemden düşmeyen Volkswagen Golf, Kore’nin kaslı çocuğu Hyundai i30, yırtıcı tarasımı ile ön plana çıkan SEAT Leon, iddialı detaylarıyla KIA Cee’d, Çekya menşei ile Skoda Octavia ve seveni kadar sevmeyeni de bol olan Nissan Qashqai’dir.

c-sinifi-otomobiller-mercedes-a180

C sınıfında birçok farklı model olduğu için premium kavramından söz ediliyor. C sınıfı premium otomobiller olarak adlandırılan otomobillere en iyi örnekler ise; Alfa Romeo Giulietta, Mercedes A serisi, BMW 1 serisi ve Audi A3’tür. Hemen belirtelim gerçekte böyle bir sınıf bulunmuyor ama gerek fiyatları gerekse sundukları teknolojiler ile bu arabalar C sınıfı premium olarak adlandırılmaya devam ediliyor.

D Sınıfı Otomobiller
d-sinifi-otomobiller-toyota-avensis

“Lüks otomobillerin giriş seviyesi”, “büyük ailelerin vazgeçilmezi” gibi adlarla da anılan otomobillerdir. Uzunlukları 4 metre 600 santimetre ile 4 metre 900 santimetre arasındaki araçlardan oluşan D sınıfının üyelerinin çok büyük kısmı sedan otomobillerdir. Büyük iç hacimleri, güçlü motorları, ağır gövdeleri ile oldukça maliyetli otomobillerdir ve genellikle ortalama üstü fiyatlara sahiplerdir. Ülkemizde en sık görebileceğiniz D sınıfı otomobiller ise; onlarca paket seçeneğine sahip Volkswagen Passat, Corolla’nın ağabeyi Toyota Avensis, Alman işçiliğinin en güzel örneklerinden birinin sunulduğu Mercedes C serisi ve insanı uzun mesafe otomobil kullanmaya heveslendiren görünümüyle Opel Insignia’dır.

E Sınıfı Otomobiller
e-sinifi-otomobiller-volkswagen-cc

4 metre 900 santimetreden daha uzun araçlara verilen isimdir. İngilizceden dilimize yönetici olarak çevirebileceğimiz “executive” kelimesi herhalde E sınıfı otomobilleri en iyi tanımlayan sözdür. Şirket yöneticilerinin en çok tercih ettiği araçlar genellikle bu sınıftadır. Çok büyük bir gövdeye, yüksek donanım seviyesine ve çok güçlü motorlara sahip olan bu sınıfın en iyi örnekleri genellikle Alman üreticilerden çıkmaktadır. Dizeli çok düşük yakıt tüketimine sahip olduğu için beğenilen BMW 5 serisi, bir otomobille ilgili aklınıza gelebilecek neredeyse her şeyin bulunduğu Mercedes E serisi, rakiplerine göre nispeten ucuz olan Volkswagen CC ve Avrupalılar arasında en gözde modellerden olan Audi A6 gibi otomobiller E sınıfının en başarılı temsilcileridir.

F Sınıfı Otomobiller
f-sinifi-otomobiller-mercedes-s-serisi

Genellikle 5 metreden daha uzun otomobillerdir ve sokaklarda sık görülmezler. Çoğunlukla sınırlı sayıda üretilen F sınıfı otomobilleri satın alanlar; yüksek fiyat ve yakıt tüketimi gibi meseleleri dert etmiyor. Makam otomobili olarak kafanda canlanan çoğu otomobil bu sınıfın üyesidir. Sokaklarda görmeye alışkın olmadığınız bu modeller arasında en iyileri ise; birçok ülkenin devlet başkanın tercihi olan Mercedes S serisi ve duruşu ile gücünü yansıtan Audi A8’dir.

S, M ve J Sınıfı Otomobiller

F sınıfından sonra Avrupa Komisyonu sıralama kriterleri biraz farklılık gösteriyor. Örneğin; S sınıfı spor otomobiller, M sınıfı çok amaçlı taşıtları ve J sınıfı ise daha çok arazi araçlarını kapsıyor. Ancak tüm bu sınıflara rağmen herhangi bir yere konamayan ya da her iki sınıfta birden bulunan araçlar olduğunu unutmamalısın. Bunun nedeni ise boy gibi çok kaba bir kriterin tasnif için kullanılmasıdır.

EuroNCAP’e Göre Otomobil Sınıfları

Uzun ismi Avrupa Yeni Otomobil Değerlendirme Programı olan EuroNCAP’in testlerine internetle yeni tanıştıysan ya da otomobillerle bugüne kadar hiç ilgilenmediysen denk gelmemiş olabilirsin. Ancak otomobil sürücülerinin kahir ekseriyetine EuroNCAP’i sorduğun zaman, Türkçenin soruya soruyla cevap verebilme lüksüne sığınılarak “Arabaları çarpıştıran yer değil mi?” cevabını alman işten bile değil. Ancak EuroNCAP, tüm bu testleri otomobilleri ayrı ayrı sınıflara bölerek yapmayı tercih ediyor. Arabaları sınıflandırırken genellikle kullanım amacını öne çıkarıyor. EuroNCAP sınıfları şu şekilde:

Binek Otomobiller
2010 yılına kadar süper mini, küçük aile arabası, büyük aile arabası ve yönetici otomobilleri olarak isimlendirilen sınıfları tek bir başlık altında toplayan EuroNCAP, adına binek otomobiller adını verdi. Ayrıca bu sınıfa F ve S sınıfı otomobilleri katmayı tercih etti. Ancak otomobil testlerini yayınlarken eski sınıf isimlerini de kullanmayı ihmal etmiyor. Bu sınıfları sana kısaca şöyle anlatabiliriz:

super-mini-otomobiller-renault-clio

Süper Mini: A sınıfı ve B sınıfı araçların neredeyse tamamını kapsamaktadır. Genellikle şehir içerisinde rahat hareket edebilen, küçük motor hacmine sahip ve hatchback kasa tipiyle gözüne çarpan otomobillerin neredeyse tamamı bu sınıftadır. Bu sınıfın önde gelen temsilcilerinden bazıları şunlardır: “Gücün sürprizi” sloganıyla boyundan büyük gücüyle karşına çıkacak olan KIA Picanto, Fransızların yakıt cimrisi aracı Renault Clio, Çekya’dan çıkarak tüm Avrupa’ya ulaşan Skoda Fabia, Hyundai’nin rakiplerinin önüne geçmek için teknolojik donanımları sonuna kadar zorladığı i10 ve i20.

kucuk-aile-otomobilleri-seat-toledo

Küçük Aile Otomobilleri: EuroNCAP, C sınıfı için bu ismi uygun görmüş. Tüm otomobilleri dahil ederek bir araştırma yaparsan karşına en çok üretilen segment olarak çıkacaktır. Bu nedenle otomobiller arasında çeşitlilik açısından en zengin sınıf olarak adlandırılabilir. Yakıt tüketimi yüksek olmayan, nispeten geniş iç hacim ve güçlü motorlarıyla ön plana çıkmaktadır. Ayrıca hibrit ve elektrikli otomobiller olan Toyota Auris Hybrid, BMW i3 ve KIA Niro gibi birçok model bu sınıftadır. Ön plana çıkan modeller ise; kusursuza yakın bir tasarım ile kullanıcılara sunulan Toyota Auris, sürekli yenilenen çizgileriyle zamana meydan okuyan Renault Megane, SEAT’ın uzun yıllardır Türkiye’de sattığı tek sedan olan Toledo ve kurumsal şirket çalışanları ile ailelerin vazgeçilmezi Volkswagen Jetta’dır. 

buyuk-aile-otomobilleri-bmw-3-serisi

Büyük Aile Otomobilleri: Teknolojik donanımları, ailelerin rahatça dolaşmasına olanak sağlayan iç hacmi ve güçlü motorları ile ön plana çıkmaktadır. Ne pahalı ne de ucuz otomobillerdir. Bu sınıftaki modellere; Çekyalı üst düzey devlet görevlilerinin vazgeçilmezi Skoda Superb, Alman otomobillerini sevenlerin gözdelerinden Volkswagen Arteon ve belki de hayallerini süsleyen BMW 3 serisini örnek verebiliriz.

yonetici-sinifi-otomobiller-tesla-model-s

Yönetici Sınıfı Otomobiller: Güvenlik testlerinin yıldızları genellikle bu sınıfa mensup oluyorlar. Fiyatları el yaksa da konfor ve donanım gibi konular ile kullanıcılarını memnun etmeyi başarıyorlar. E sınıfı otomobillerle paralellik gösteriyorlar. Bu sınıfın en iddialı modelleri ise; güvenlik testlerinin ağır abisi Volvo S90 ve kardeşi V90, İngiliz asaletini her detayında hissettiren Jaguar XF ve elektrik ile otomobilin harika uyumunu bizlere sunan Tesla Model S’tir.

Spor Roadster Sınıfı
spor-roadster-sinifi-fiat-124-spider

Son yıllarda tekrar popüler olmaya başlayan üstü açık, arkadan itişli ve 2 kişilik otomobil sınıfıdır. Ağırlığın az olması nedeniyle oldukça hızlı hareket edebilen otomobillerdir ve genellikle gençler tarafından tercih edilen bir sınıftır. Mazda’nın en bilinen modellerinden olan MX-5 ve onunla aynı platformu kullanan FIAT 124 Spider modeli Spor Roadster sınıfı için en iyi örneklerdir. 

MPV Sınıfı
mpv-sinifi-kia-soul

İngilizcesi multi-purpose vehicle olan ve kısaltmasını buradan alan bir taşıt sınıfıdır. MPV tipi otomobiller geniş iç hacimleri ve 7 kişiye varabilen koltuk sayıları ile özellikle Avrupa ve Amerika’da çok tercih ediliyor. Türkçeye çok amaçlı otomobil olarak çevirebildiğimiz MPV sınıfı iki üyeden oluşuyor. 

Küçük MPV: 

Çok amaçlı taşıtları birçokları Renault’un Scenic modeli ile tanımaya başladı. Geniş ve kullanılabilir alanı yüksek iç hacmi ile Scenic aslında küçük MPV’nin gözünde canlanabilmesi için en iyi otomobildir. Ülkemizde bir başka beğenilen küçük MPV ise köşeli tasarımı ve göze hoş gelen renk seçenekleri ile KIA Soul’dür.

Büyük MPV: 

MPV’lerin de daha genişine ihtiyaç duyanlar içindir. Genellikle 7 koltuk gibi seçenekleri bulunan büyük MPV’leri daha çok Ford gibi ABD’li üreticiler üretmektedir. En bilinen modelleri ise; geniş iç hacmi ile Ford S-Max ve 7 kişilik oturma düzeniyle Ford Galaxy’dir.

SUV Sınıfı
suv-sinifi-volkswagen-tiguan

SUV’un açılımı sport utility vehicle’dir. En yalın Türkçeyle “spor amaçlı taşıt” anlamına gelmektedir. Dört çeker ve iki çeker modelleri bulunan, hem asfalt hem de arazide gidebilen ve binek araçlara göre yerden daha yüksek otomobillerdir. SUV sınıfı tıpkı MPV sınıfı gibi iki üyeden oluşuyor.

Küçük SUV: 

Dört çeker modelleri olmasına rağmen genellikle iki çeker modelleri tercih edilen otomobillerdir. Küçük SUV’lar station wagonlarla arazi araçlarının karışımı gibidir. Kendinden en çok söz ettirenleri ise; taraflı tarafsız birçok kullanıcı ve eleştirmenin beğenisini toplayan KIA Sportage, Türkiye’de üretilen ilk SUV olma özelliğine sahip olan Toyota C-HR ve Volkswagen’in asi çocuğu Tiguan’dır.  

Büyük SUV: 

Küçük SUV’lara nazaran daha çok dört çeker modelleri tercih edilmektedir. Kardeşine göre daha prestijli ve güçlü bir duruşu olan sınıftır. Ülkemizde kullanıcıları daha çok asfaltta tercih etse bile çoğu model arazide de gidebilmektedir. En sevilenleri ise; SUV sınıfının güçlü temsilcilerinden Land Rover Discovery, Audi’nin işçiliği ile gözleri kamaştıran Q7 modeli ve KIA’nın Kuzey Amerika ve Avrupa pazarlarında oldukça beğenilen modeli Sorento’dur.

Pick-up Sınıfı
pick-up-sinifi-ford-ranger

Herhalde “Hayatım boyunca hiç Amerikan filmi izlemedim” diyemezsin. Hollywood’un diğer milletlere öğrettiği en büyük klişelerden biri klasik Amerikan ev garajının önünde pick-up bulunmasıdır. Pick-up’lar, en genel şekilde anlatacak olursak; dört çeker ve kamyonetin birleşiminden oluşmaktadır. En bilinen ve sevilen modelleri ise; Türkiye’nin pick-up’ı sloganını kullanan ISUZU D-Max, dayanıklılığıyla nam salan Toyota Hillux, Amerikan tarzıyla Ford Ranger ve diğer pick-up’lardan farklı bir tarza sahip olan Nissan Navara’dır. 

Hangi Otomobil?

Bu kadar farklı model ve çeşidi bir arada görmeyi beklemiyor olabilirsin. Paniğe gerek yok. İhtiyaçların için en uygun otomobili arabam.com üzerinden kolayca seçebilirsin. Tek yapman gereken yılda ortalama kaç kilometre seyahat ettiğin ya da hangi otomobil kasasını beğendiğin gibi bilgileri karşına çıkan adımlarda işaretlemek! Sana uygun otomobiller karşına çıkacak.
 
A Segment – Mini sınıf otomobiller
Hatchback Modeller
 
Renault Twingo
Suzuki Alto
Peugeot 107 ayrıca bkz. Peugeot 106, Citroén C1,
Citroén C1 ayrıca bkz. Peugeot 107
Citroén C2 ayrıca bkz. Citroen DS3
Fiat Panda
Fiat Uno
 
Chevrolet Spark ayrıca bkz. Daewoo Matiz
Opel Agila ayrıca bkz. Suzuki Splash
Ford Ka
Fiat 500
Peugeot 107, Citroén C1
Daihatsu Cuore
 
 
 
Suzuki Alto
Suzuki Splash ayrıca bkz. Opel Agila
Hyundai i10
Kia Picanto
Tata Nano
Chery Kimo
 
 
 
 
Hatchback Premium Modeller
Smart ForTwo
Fiat 500 ayrıca bkz. Fiat Panda, Ford Ka
 
Cabriolet Premium Modeller
Smart ForTwo Cabrio
Fiat 500C
Suzuki Wagon R
 
B Segment – Küçük sınıf otomobiller
Hatchback
Opel Corsa
Volkswagen Polo
 
Volkswagen Citigolf ayrıca bkz. Volkswagen Golf I
Seat Ibiza ayrıca bkz. Volkswagen Polo, Skoda Fabia
Skoda Fabia ayrıca bkz. Volkswagen Polo, Seat Ibiza
Renault Clio
Dacia Sandero
Lada Kalina ayrıca bkz. Lada Vega
Nissan Micra
Peugeot 206+
Peugeot 207 ayrıca bkz. Peugeot 205, Peugeot 206
Citroén C3
Fiat Palio ayrıca bkz. Fiat Tipo
Fiat Punto ayrıca bkz. Fiat Uno
Fiat Punto Evo ayrıca bkz. Fiat Grande Punto
Chevrolet Aveo ayrıca bkz. Chevrolet Kalos
Chevrolet Aveo
Opel Corsa
Ford Fiesta ayrıca bkz. Ford Festiva
Mazda 2
Toyota Yaris
Daihatsu Sirion
Subaru Justy ayrıca bkz. Daihatsu Sirion
Honda Jazz ayrıca bkz. Honda FIT
Mitsubishi Colt
Suzuki Swift
Hyundai i20
Kia Rio
Tata Indica Vista
Proton Savvy
 
 
 
Hatchback Premium Sınıf
Mini One
Mini Cooper
Audi A1 ayrıca bkz. Audi A2
Citroén DS3
Alfa Romeo MiTo
Lancia Ypsilon ayrıca bkz. Lancia Y
Fiat 500
Opel Adam
Sedan
Volkswagen Polo Sedan
Volkwagen Polo Classic
 
Renault Symbol ayrıca bkz. Renault Clio Symbol
Lada Kalina ayrıca bkz. Lada Vega
Peugeot 206 Sedan
Fiat Albea ayrıca bkz. Fiat Siena
Fiat Siena
Chevrolet Aveo ayrıca bkz. Chevrolet Kalos,
Ford Fiesta Sedan
Honda City
Suzuki SX4 Sedan
Hyundai Accent Era ayrıca bkz. Hyundai Accent Admire
Kia Rio
Tata Indigo
 
 
 
Station Wagon
 
Skoda Fabia Combi
Seat İbiza Sportourer
Dacia Logan MCV
Renault Clio Sport Tourer
Lada Kalina ayrıca bkz. Lada Vega
Peugeot 207 SW
Fiat Palio Weekend
Tata Marina ayrıca bkz. Tata Indigo SW
Station Wagon Premium Sınıf
Mini Clubman
Coupe Premium Sınıf
 
 
Cabriolet
Nissan Micra C+C
Peugeot 207 CC
Citroén C3 Pluriel
Opel Tigra
Mitsubishi Colt CZC
 
Cabriolet Premium Sınıf
Mini Cooper Cabrio
Roadster
Mazda MX-5
Daihatsu Copen
 
Roadster Premium Sınıf
Lotus Elise
SUV
Lada Niva
Nissan Juke
Chevrolet Niva
 
Daihatsu Terios
Suzuki Jimny
Renault Captur
Opel Mokka
Chevrolet Trax
Peugeot 2008
Skoda Yeti
SUV Premium Sınıf
Mini Countryman
Fiat 500L
 
CUV
Volkswagen Gol City
Skoda Fabia Scout
Skoda Roomster Scout
Dacia Sandero Stepway
Peugeot 207 Outdoor
Fiat Palio Weekend Adventure
Fiat Idea Adventure
Suzuki SX4
Ford Fusion Urbanite
Toyota Urban Cruiser
Suzuki SX4 ayrıca bkz. Fiat Sedici
 
MPV
Skoda Roomster
Renault Modus
Nissan Note
Nissan Cube
Peugeot 1007
Fiat Idea
Fiat Multipla
Opel Meriva
Ford Fusion
Toyota Yaris Verso
Daihatsu Materia
Scion xD
Hyundai Matrix
Kia Venga
 
MPV Premium Sınıf
Mercedes A-Klasse
Citroén C3 Picasso
Lancia Musa
Kia Soul
 
C Segment – Alt orta sınıf otomobiller
Hatchback
Renault Clio IV
Volkswagen Golf
Ford Focus HB
Honda Civic HB
Honda Insight
Seat Leon
Peugeot 308
Renault Megane
Renault Fluence
Fiat Bravo
Fiat Stilo (Brezilya)
 
Hyundai i30
Kia Cee’d
Citroén C4
Opel Astra HB
 
 
Chevrolet Lacetti HB
 
Mazda 3
Chery A3
 
Toyota Auris
Toyota Prius
Subaru Impreza
Mitsubishi Lancer Sportback
Chrysler PT Cruiser
Hatchback Premium modeller
Audi A3
BMW 1 Serisi
Volvo C30
Alfa Romeo Giuletta
Lancia Delta
Sedan
Volkswagen Jetta
Skoda Octavia
Fiat Linea
Renault Fluence
Dacia Logan
Samsung SM3
Kia Forte
Hyundai Elantra
Ford Focus Sedan
Honda Civic Sedan
Toyota Corolla Sedan
Subaru Impreza Sedan
Mitsubishi Lancer
Opel Astra Classic
Opel Astra Sedan
Citroén C4 Sedan
Chevrolet Cruze
 
 
 
 
 
IKCO Samand
Mazda 3
Peugeot 307 Sedan (Arjantin)
 
 
Station Wagon
Volkswagen Golf Variant
Skoda Octavia SW
Opel Astra Caravan
Ford Focus SW
Peugeot 308 SW
Chevrolet Nubira SW
Hyundai i30 CW
Kia Cee’d Sportywagon
Renault Megane Sport Tourer
Toyota Corolla SW
Dacia Logan MCV
Coupé
Volkswagen New Beetle
Volkswagen Scirocco
Renault Megane Coupe
 
 
 
Peugeot 308 RCZ
Mazda RX-8
 
Coupé Premium Modeller
Nissan 370Z
Audi TT Coupe
Aston Martin V8 Vantage
BMW 1 Serisi Coupe
 
Porsche Cayman
Alfa Romeo GT
 
Cabrolet/Roadster/CC
Volkswagen Eos
Volkswagen New Beetle Cabriolet
Renault Megane CC
Ford Focus CC
Peugeot 308 CC
Opel Astra TwinTop
Opel GT
 
 
Honda S2000
 
Chrysler PT Cruiser Cabrio
 
Cabrolet/Roadster/CC Premium modeller
Nissan 370Z Roadster
Audi A3 Cabriolet
Audi TT Roadster
Porsche Boxster
Aston Martin V8 Vantage Roadster
BMW 1 Serisi Cabriolet
BMW Z4
Volvo C70
Alfa Romeo Spider
Mercedes-Benz SLK
 
 
 
SUV/CUV
Skoda Octavia Scout
Nissan Qashqai
Dodge Caliber
Ssansyong Actyon
 
Jeep Compass
Jeep Patriot
Kia Sportage
Hyundai ix35
Peugeot 3008
Mazda CX-5
Dacia Duster
Chery Tiggo 3
 
SUV/CUV Premium modeller
Audi Q3
BMW X1
MPV
Volkswagen Golf Plus
Volkswagen Touran
Seat Altea
Toyota Verso
 
Honda FR-V
Ford C-Max
Kia Carens
Peugeot 5008
Renault Scenic
Opel Zafira
Mazda 5
Citroén C4 Picasso
Chevrolet Rezzo
 
MPV Premium modeller
Mercedes-Benz B Serisi
 
D Segment – Üst orta sınıf otomobiller
BMW 3 Series
VW Passat
Audi A4
Mercedes C Class
Opel Insignia
Peugeot 508
Audi A5
Ford Mondeo
Volvo S60/V60
Škoda Superb
Renault Latitute
Lancia Flavia II
Opel Cascada
Honda Accord
Hyundai i40
Mazda6
Citroën C5
Alfa Romeo Giulia
Chevrolet Malibu
Kia Optima
Citroën DS5
Renault Laguna
Renault Latitude
Saab 9-3
Subaru Legacy/Outback
 
Toyota Avensis
Škoda Superb
Toyota Camry
Infiniti QX50/EX
Lexus IS
 
E Segment – Üst sınıf otomobiller
BMW 5 Series
Mercedes E Class
Audi A6
Volvo V70/XC70
Jaguar XF
VW CC
Mercedes CLS
Audi A7
Volvo S80
Lancia Thema/Chrysler 300
Renault Latitude
Infiniti Q70/M
Saab 9-5
 
 
F Segment – Lüks sınıf otomobiller
Mercedes S Class
BMW 7 Series
Audi A8
VW Phaeton
Porsche Panamera
Jaguar XJ
Maserati Quattroporte
Rolls Royce Ghost
Hyundai Genesis
Bentley Continental Flying Spur
Bentley Mulsanne
Rolls Royce Phantom
 
S Segment – Spor otomobiller
Aston Martin Grubundaki Araçlar
Aston Martin V8/V12 Vantage
Aston Martin Vanquish
Aston Martin DBS
Aston Martin Rapide
BMW Grubundaki Araçlar
BMW 4 Series
BMW 6 Series
BMW Z4
Fiat Grubundaki Araçlar
Ferrari 458 Italia
Ferrari F12
Maserati GranTurismo
Ferrari California
Maserati GranCabrio
Ferrari FF
Ferrari 599 GTB Fiorano
Geely Grubundaki Araçlar
Volvo C70
General Motors Grubundaki Araçlar
Chevrolet Camaro
Chevrolet Corvette
Mercedes Grubundaki Araçlar
Mercedes SL
Mercedes SLS AMG
Mercedes SLK
Proton Grubundaki Araçlar
Lotus Elise
Lotus Evora
Renault-Nissan Grubundaki Araçlar
Nissan 370Z
Renault Wind
Subaru Grubundaki Araçlar
Subaru BRZ
Tata Grubundaki Araçlar
Jaguar F-Type
Jaguar XK
Volkswagen Grubundaki Araçlar
VW Eos
Porsche Cayman
Bentley Continental GT/GTC
Audi R8
Lamborghini Aventador
Lamborghini Gallardo
Bugatti Veyron
Lamborghini Murcielago
Audi TT
Porsche 911
VW Scirocco
Porsche Boxter
En Çok Satanlar (2013 Yılı)
Mercedes SLK
Audi TT
Porsche 911
VW Scirocco
BMW 6 Series
Peugeot RCZ
Mazda MX5
Toyota GT86
BMW Z4
Porsche Boxter
M Segment – Çok amaçlı otomobiller
Citroen C3 Picasso
Ford B-Max
Opel Meriva
Renault Modus
Renault Kangoo
VW Touran
Ford C-Max
Renault Scenic
Opel Zafira
 
 
 
Peugeot 807
Renault Espace
SEAT Alhambra
Ford Transit Connect
Chevrolet Express 1500 Cargo
Ford E350 Van
 
Ford E350 Wagon
J Segment – Arazi tipi spor otomobiller
Ford Ecosport
Daihatsu Terios
Mitsubishi Pajero iO
Suzuki Jimny
Jeep Wrangler
Ford Escape
Ford Kuga
Honda CR-V
Kia Sportage
Chevy Equinox
Jeep Liberty
Ford Edge
Jeep Grand Cherokee
Volkswagen Touareg
Chevrolet Tahoe
Ford Explorer
Cadillac Escalade ESV
Chevrolet Suburban
Range Rover
Toyota Land Cruiser
 
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *