• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Otomobilde Mikron Kalınlığı Nedir?

Mikron Nedir? Mikron Cihazı Nasıl Kullanılır? Arabanızın Mikron Değerleri Kaç Olmalı?

Mikron, sözlük anlamında bir metrenin milyonda birine denk gelen ölçü birimidir. Otomobildeki boya kalınlıkları mikron cinsinden ölçülmektedir.

Mikron Ölçümü Nasıl Yapılır?

Otomobillerin boya kalınlıkları mikron cihazları yardımıyla ölçülmektedir. Aracın her bölgesinden belirli noktalar baz alınarak ölçüm yapılır ve çıkan sonuçlar standart fabrika değerleriyle karşılaştırılır. Aynı zamanda ölçüm yapılan parçalardaki mikron değerlerinin birbiriyle uyumlu olup olmadığı kontrol edilir.

Otomobillerin Standart Mikron Kalınlığı Nedir?

Her otomobil markasının ürettiği araçlarda boya kalınlık değerleri farklılık göstermektedir. Hatta aynı markanın farklı modellerinde bile mikron değerleri değişkenlik göstermektedir. Bunun için sabit bir rakam vermek doğru olmaz.

Genellikle mikron kalınlık değerleri; BMW, Mercedes, Audi, Volkswagen, Opel gibi araçların mikron kalınlığı 250-250, Honda, Mazda, Toyota, Hyundai, Nissan gibi markalarda 90-140, Citroen, Peugeot, Fiat gibi markalarda 120-145 aralığında olabilmektedir.

Araçların fabrika çıkışı sırasında hatalı işlem varsa yeniden boyama işlemi yapılabilmektedir. Dolayısıyla bazı parçaların mikron değerleri diğerlerine oranla yüksek olabilmektedir. Bu farklılık ortalama değerin arasında kaldığı sürece normal karşılanmaktadır. Ancak ölçüm sonucunda çok yüksek mikron kalınlığı tespit edilmesi durumunda mutlaka şüphe ile yaklaşılmalıdır.

Mikron Cihazı Nedir? Nasıl Çalışır? Fiyatı Ne Kadar?

Mikron cihazı ya da diğer bilinen adıyla boya kalınlık ölçüm cihazları, aracın kaportasındaki boya kalınlığını ölçmek için kullanılır. Bu cihazlar, ölçüm yapılan yüzeye sinyal gönderir ve geri dönüş hızını hesaplayarak mikron değerini bulur. Cihazların sağlıklı sonuç verebilmesi için düzenli olarak kalibrasyon ayarları yapılmalıdır.

İyi marka ölçüm cihazlarının fiyatları ortalama 3bin TL ile 12bin TL arasında değişkenlik göstermektedir.

Mikron Cihazlarıyla Plastik Parçaların Ölçümü Yapılır mı?

Plastiğin iletken olmaması sebebiyle mikron ölçüm cihazı ile plastik parçaların boya kalınlık değeri bulunamaz.

Sadece Mikron Cihazı ile Değişen/Boyanan Parçalar Tespit Edilebilir mi?

Mikron cihazları, ekspertiz uzmanlarına aracın boyası hakkında fikir veren ve kanaatini destekleyen oldukça önemli yardımcı ekipmanlardır. Ancak tek başına kullanılarak aracın değişen ya da boyanan bir parçasının olduğunu tespit etmek çok zordur. Uzmanların parça yüzeyini gözle kontrol ederek farklılıkları tespit etmesi ve parçaların bağlantı noktalarını incelemesi şarttır. Çok iyi işçilikle boyanmış bir parça veya orijinaliyle değişen bir parça sadece mikron cihazı kullanılarak tespit edilemez.

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster