​Araçlarda Ses Seviyesi Ölçülmesi

Araçların ses seviyesi ölçümü, iç ve dış gürültü seviyeleri şeklinde 2’ye ayrılıyor. Dış gürültü; aracın çevreye yaydığı gürültü olması nedeniyle, standartları belirlenmiş olan seviyelerde olup olmadığı kontrol edilir. Yapılan ölçümler sonucu uygunluğu tespit edilmeyen araçlara, tip onayı verilmemekte. Böylelikle satışlarına da müsaade edilmemeli.
İç gürültü kaynaklarının son bulması, yalıtım malzemeleri çok önemli bir görev üstlenir. Araç içi gürültünün son bulması çalışmalarında öncelikli olarak, gürültünün iletim yollarında iyileştirmeler yapılır; genelde neticeler tahmini olmadığı için yalıtım yapılmasına gerek duyulmaktadır.
Yalıtım Amaçlı Kullanılan Malzemelerin Özellikleri
Bu amaç için kullanılan malzemelerde, 3 temel özellik aranır. Bunlar;
1) Ses geçiş kaybı
2) Ses Yutumu
3) Panel titreşimlerini belirleme
Yukarıda sayılan özelliklerden ilki olan ses geçiş kaybının, aynı bariyer etkisi sağlaması arzulanıyor. Bunun sağlaması halinde yoğunluğu yüksek olan malzemelerin kullanılması gerekiyor. İkinci önemli faktör olan ses yutumunda; düşük yoğunluğu ancak gözenekli veya lifli malzemelerin kullanılması gerekiyor. Üçüncü ve son özellik panel titreşimlerinin sönümlenmesindeyse; genelde ısıtılarak kullanılan bitümlü malzemeler uygun olur.
Sayılan tüm bu malzemelerin, yanmaz nitelikte ya da en azından alev almayan ve yanma geciktirici biçiminde üretilmiş olan malzemeden üretilmelidir. Ayriyeten yanması durumunda ise zehirli olarak ifade edilen kimyasal gaz çıkarmaması gerekir.
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *