​KKTC Oto Ekspertiz

KKTC Oto Ekspertiz
İkinci el araç alma hayali ile yaşayan ve bu konuda birikimler sağlayan kişiler, onlarca marka ve model arasından seçimini yapmaktadır. Her markanın kendisine özel cazibesi bulunmaktadır.  Araç alanlar, markalara has çizgi ve dizaynlardan birisini kendisine yakın hisseder ve tercihini yapmaktadır. Alıcılar, bu model, donanım, yakıt, vites gibi kriterleri kendileri değerlendirmelidir ancak aracın incelemesini uzman bir kişi ya da kuruma bırakmalıdır. Çünkü yeterli teknolojiler ve deneyim kullanılmadan, göz yordamıyla yapılan incelemeler, alıcıların zarara uğraması ile sonuçlanmaktadır. KKTC oto ekspertiz firmasına başvurarak, uzman incelemesi yaptırılmalıdır. Hayattaki önemli tercihlerden biri olan araç alımı, böylelikle daha güvenilir bir şekilde gerçekleşecektir.
Oto Ekspertiz İşlemleri
Tüm dünyada, ikinci el eşya satışlarında büyük hileler bulunmaktadır. Alıcıların canını sıkan ve ikinci elden uzaklaştıran hilelerin büyük çoğunluğu teknolojik aletler ile araçlarda olmaktadır. Parçaların her birinin ayrı bir önemi vardır. Özellikle mekanik aksamların bakımı da, arıza masrafı da yüksektir. Mekanik olmayan durumlar ise çoğunlukla güvenliği etkilemektedir. Her eksikliğin aracın değerini düşürdüğünü bilen satıcılar, bunları alıcıdan saklama gereği duymaktadır. Kaporta hasarlarının kayda geçirilmemesi, kaporta işlemlerinin servis dışında yaptırılması, orijinal parçaların kullanılmaması, kilometrenin düşürülmesi, motor çatlaklarını göstermeyen spreyler kullanılması gibi işlemler alıcıları mağdur etmektedir. KKTC oto ekspertiz işlemlerine başvuran alıcılar bu riskleri ortadan kaldırmaktadır. Uzman elemanlara ve yüksek teknolojik cihazlara güvenen alıcılar, her zaman karlı çıkmaktadır.
KKTC Oto Ekspertiz Aşamaları
İkinci el araç alımı esnasında hem alıcılar hem de satıcılar ekspertiz yapılmasını isteyebilmektedir. Ekspertiz işlemi karşılıklı belirtilen niteliklerin ve ücretin güvencesidir. Ekspertiz işleminde öncelikle aracın alt takımları kontrol edilmektedir. Motor, şanzıman, diferansiyel, fren, balata, amortisör, yaylar ve burçlar gibi her ayrıntı incelenir. Daha sonra aracın genel kondisyonuna ve motor performansına bakılır. Kaporta aşamasında değişen, boyanan, düzeltilen parçalar belirlenir. Aracın iç döşemeleri ve elektronik aksamı gözden geçirilir. OBD, fren, süspansiyon ve yol testleri yapılarak işlem tamamlanır. KKTC oto ekspertiz ölçümleri esnasında yeni nesil teknolojilerden yararlanılır ve uzmanlar tarafından incelendikten sonra rapora dökülür. İlgili rapor alıcı ve satıcının güvencesidir ve ileride doğacak hukuki anlaşmazlıkların delili mahiyetindedir.