​OTOBİLDE İÇ-DIŞ GÜRÜLTÜ

OTOBİLDE İÇ-DIŞ GÜRÜLTÜ
Dış Gürültü Ölçümü
Dış gürültü ölçümü; otomobil için her iki tarafında eksenden 7,5m uzaklıkta ve 120cm yüksekliğinde, otomobil ivme durumunda iken gerçekleşir. Bu yol ile aracın şehir trafiğinde olan davranışları simüle edilir . Dış gürültü seviyesine etki eden gürültü kaynakları, motordaki emme ve fan sesi dahil , egzoz çıkış sesi ve lastik yol etkileşim sesi en önemlileri.
İç Gürültü Ölçümü
Araç içi gürültü seviyesi, araçta kullanılan ürünlerin kalitesini yansıtması nedeniyle; araç üreticileri, araç içi gürültünün azaltılması amacıyla yoğun bir araştırma ve geliştirmelerini devamlı surette sürdürüyorlar.
İç gürültünün ölçümü, belirlenen standartlara göre kulak seviyesinde ölçülür. Sürücü koltuğundaki kişinin, koltuk oturma yüzeyi ve sırtlığının birleştiği çizgiden 70cm yukarıda ve orta eksenden 20cm olacak biçimde araç iç kısmına doğru olan kısma mikrofon yerleştirilebilir. Yolcu koltuğu kısmınaysa mikrofon, aynı yüksekliğe ancak ortaya konuşmaktadır.
Gürültünün Azaltılması Çalışmaları
Günümüzde çevre bilincinin giderek artması ve bununla birlikte baskılarında etkisi ile, standart olarak belirlenen sınır değerler, teknolojinin izin verdiği en alt değerlere indirgenir. Teknolojinin sunduğu fırsatlar, gürültü iyileştirmeleri genelde aracın motor ve egzoz kaynaklarına yapılır. Bunun dışında lastik gürültüsü konusunda da birçok çalışma yapıldığı zaman aracın seyir emniyetini azaltmaksızın yapılan iyileştirmeler, pek yeterli olmuyor.
Araç lastiklerinin ve yolun birlikte etkileşim yapması nedeniyle, gerçek faydanın; yol kaplamalarının iyileştirilmesi ve geliştirilmesinde olduğu görülür.
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *