Yerli Otomobil Nasıl Olmalı?

Son günlerce adından söz edilen yerli otomobil söylemleri arttı. Belirli firmalar devlet ile işbirliği yaparak yerli otomobilde atak yapmak istiyorlar. Üretim için ok yaydan çıkmış diyebiliriz. İnsanlar artık beklenti içinde olduğu için atak süreçleri de hızlanmaktadır. Çıkan haberlere göre 3 yerli firma ortaklaşa otomobil üretimine girecekler. Üretilecek araç yakıt ile mi yoksa elektrik ile mi çalışacak bunun üstünde yoğunlaşan bir kesim mevcut ama günümüze uygun olarak elektrikli otomobil ağır basmaktadır. Bundan sonra atılacak en akıllıca adım bu projeye en uygun modelleri tespit etmek ve Dünya otomotiv pazarına iddialı ve dört dörtlük, mümkünse birden fazla prototip ile fuarlarda nabız yoklamaktır…
Kesinlikle çarpıcı, kesinlikle yeni, mutlaka özgün, mutlaka sıra dışı, mutlaka dikkat çekici olmak zorundasınız. En azından birkaç ürününüzden biri böyle olmalı ki vitrinde bir yeriniz garanti olsun ki üretim artsın ülke kalkınması güçlensin.
Asıl olan raflardaki sıradan ürünlerin yanında değil bol ışıklı vitrine konulan sayılı üründen biri olmalısınız. Bunu hemen yapamayacaksanız yapıncaya kadar çalışmanız ancak ondan sonra sahneye çıkmanız daha akıllıcadır.
Toplumların ve insanların ihtiyaç sıralamasında ilk sırada yer alan böyle önemli ve büyük ürünler için ‘şimdilik biraz mütevazı ürünle ortaya çıkalım da sonra geliştiririz’ gibi kasaba vizyonu yetmez. Olduğunuzdan daha cesur, daha yaratıcı, daha istekli, daha iddialı olmadan otomotiv gibi sektöre sağlıklı bir giriş yapamazsınız.