2. EL ARAÇ SATARKEN

no_image
Oto ekspertiz sadece ikinci el otomobil alımlarında değil, ikinci el satışlarında da önemli bir role sahiptir. Otomobilinizi satışa uygun hale getirmek, satış şansınızı yükseltir. Bu nedenle gereken adımların atılması ve hazırlık aşamasında ekstra çaba gösterilmesi gerekir.

Otomobilinizi satarken farklı stratejiler belirleyebilirsiniz. Satmaya karar verdiğinizde yapmanız gereken ilk iş, talep edeceğiniz satış fi yatını tespit etmektir. Bunun için gazete ilanlarına bakabilirsiniz. Otomobil pazarlarını dolaşabilirsiniz. Otomobil galerilerine göz atabilirsiniz. Buralarda gördüğünüz araçları inceleyerek kendi aracınızın fiyatını rahatlıkla belirleyebilirsiniz.

Kendinizi, otomobilinizi satacak olan kişi olarak değil, otomobili alacak kişi olarak düşünün. Nelere dikkat edeceğinizi ve nelere bakacağınızı gözden geçirin. Satacağınız otomobili siz olsanız alır mıydınız? Alma kararını vermenizi sağlayacak nitelikler neler? Ne tür eksiklikler var? Bu sorulara cevap verip gerekli düzeltmeleri yaparak otomobilinizin satışını kolaylaştırabilirsiniz.
 
 

GÖVDENİN HAZIRLIĞI

1. Aracınızı satışa çıkarmadan önce rölanti, ayarı, supap ayarı, balans ayarı, susturucu değişimi ve pasta cila gibi işlemleri yapmanız gerekir. Bunların maliyeti olacaktır ama aracınızın fiyatını önemli ölçüde yükseltecekleri için yaptığınız harcamanın fazlasını geri alırsınız.

2. Araç gövdesini hazırlamak için önce aracınızı güzelce yıkamalı ve kurulamalısınız. Çizikleri incelemelisiniz. Eğer araçta çizikler varsa ince bir fırça ve ucu sivriltilmiş bir kibrit çöpü ile dikkatlice boyama gerçekleştirebilirsiniz. Fazla boya sürmemeye özen göstermelisiniz. Boyayı ince bir katman halinde ve boyalı kısma taşırmadan tam çiziğin genişliğinde sürmelisiniz.

3. Lamba camları kirli ise söküp deterjanlı sıcak su ile birkaç dakika çalkalamalısınız. Soğuk su ile duruladıktan sonra kurutma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer lambalar hala kirli ise aynı şekilde temizleme işlemini yeniden gerçekleştirin.

4. Araçta kullandığınız jantlar çelik ise ve kapakları bulunmuyorsa yeni bir takım almayı düşünmelisiniz. Bu size ekstra masraf gibi gelebilir ama bunu gerçekleştirirseniz aracınızın albenisini yükseltmiş olursunuz.

MOTOR VE TRANSMİSYON HAZIRLIĞI

1. Genel görünüm konusunda yaptığınız hazırlıklardan sonra bir sonraki aşamaya geçerek motor ve transmisyon hazırlığını gerçekleştirmelisiniz. Aracınızı her haliyle satışa hazırlamak için mutlaka bu noktayı ihmal etmemeye çalışmalısınız.

2. Aracınızı alırken gösterdiğiniz dikkati hatırlayın. Müşteriler genellikle sessiz çalışan motorlardan etkilenirler. Supap ayarı, kayışların gerginlik ayarı ve varsa yanık veya deliklerden egzoz gazı kaçakların önlenmesi gibi küçük önlemler motor sesinin azaltılması için yeterli olabilir. Bu işlemler fazla masraf gerektirmeden halledilebilir.

3. Motor yağının soğutma ve cam sileceği sıvılarının tamam olup olmadığını kontrol edin. Eksiklikler varsa bunları tamamlayın.

4. Motor ve çevresini güzelce temizleyin. Eğer kirlilik düzeyi çok fazla ise yıkatmaya çalışın. Böylece motorun hazırlığını tamamlamış olursunuz.

5. Transmisyon hazırlığı farklı bir bakış açısı gerektirebilir. Aracınızın vites değişiminin kolay olup olmadığını gözden geçirmelisiniz. Debriyaj pedalının erken ya da geç kavrayıp kavramadığını kontrol etmelisiniz. Vites kutusundan ses gelip gelmediğine bakmalısınız. Bunlardan herhangi birinde sıkıntı varsa ayarlatma işlemlerini gerçekleştirmelisiniz.

6. Yağ kaçaklarını kontrol etmelisiniz. Mümkünse transmisyon yağını değiştirmelisiniz. Vites kutusu yağına piyasada bulunan özek katkı ürünlerinden bir miktar ekletebilirsiniz.

İÇ KISMIN HAZIRLIĞI

1. Aracınızın iç kısmında koltuk kılıfları ve paspaslar eski ise bunları yenileyin. Aracın içini tüm ayrıntılarına varıncaya kadar temizleyin. Torpido gözü, küllük, kapı cepleri, havalandırma çıkışları, koltuk altları, tavan, siperlik arkaları, emniyet kemeleri gibi tüm unsurları gözden geçirin.

2. Koltuk temizleme için piyasada çeşitli ürünler satılmaktadır. Koltukları bunlardan biri ile temizlemeyi deneyebilirsiniz. Böyle bir temizleyici bulamadığınız takdirde normal bir çamaşır tozunu da kullanabilirsiniz. Sıcak suya bir miktar ekleyip köpürmesini sağlamalı ve ardından temiz bir bezi köpüğe daldırıp çıkararak bir miktar sıkmalı, ardından her seferinde koltuğun bir bölümünü fazla ıslatmadan silmelisiniz. Hemen ardından yine temiz ve geniş bir bezle kurulama işlemini gerçekleştirmelisiniz.

3. Temizlik işi bittikten sonra göğüs kısmı, gösterge panosu ve diğer plastik aksamların parlatılmasına geçebilirsiniz. Kaliteli bir parlatıcı kullanmalısınız. Kullanım aşamasında tarifesine uygun olarak düzgün ve dalgasız bir biçimde yüzeye uygulama gerçekleştirmelisiniz. Her defasında bir yüzeyi parlatmayı denemelisiniz.

4. Bagajlar genelde unutulan iç kısım bölümleridir. Bagajı yedek lastik bölümü dahil iyice temizlemelisiniz. Bagajda gereksiz hiçbir şey bırakmamalısınız. Mümkünse takım çantasını yenilemeli ve eksikliklerini tamamlamalısınız. İlk yardım çantasının eksiklikleri varsa onları da gözden geçirmelisiniz.

ARAÇ HAZIRLANDIKTAN SONRA YAPILMASI GEREKENLER

1. Aracınızın birçok kısmını gözden geçirip satışa hazır hale getirmiş olabilirsiniz. Ancak her şeyin bununla bitmediğini bilmelisiniz. Aracınızı hazırladıktan sonra yapacağınız ilk şey, çok okunan bir gazeteye veya internet sitesine ilan vermek olabilir. İlanda dürüst olmalısınız. Aracınızı abartısızca ve özgün bir biçimde tanımlamalısınız.

2. İlan aşamasında her türlü bilgiyi vermeyin. Özellikle aracın avantajlarını ilanda belirtmeyin. Bu bilgileri müşteri size ulaştığında kullanmalısınız. Eğer aracınızı olduğundan iyi tanımlarsanız müşteriyi gerçeği görünce hayal kırıklığına uğrayabilir. Aracı tanımladığınız biçimden daha iyi durumda bulursa çok daha memnun kalacaktır.

3. Telefon görüşmeleri esnasında nazik ve samimi cevaplar verin. İlan kısmında belirtildiği gibi aracınızı abartısızca ve özgün bir biçimde tanımlayın. Benzer prosedürü burada da gerçekleştirin ve tüm bilgileri paylaşmayın.

4. Genel olarak size aracı niçin satmak istediğiniz sorulacağı için burada vereceğiniz cevaplara dikkat edin. “Bıktım”, “memnun değilim” gibi cevaplar, karşınızdaki kişiyi olumsuz etkileyebilir.

5. Müşteri aracı görmek için geldiğinde ise ona incelemesi için fırsat verin. Eğer beğendiğinizi sezinlerseniz yeni lastikler, yaptırdığınız yeni bakım ve ayarlar gibi bilmediği bilgilerden ve avantajlardan söz edin. Bu noktadan sonra müşteriler pazarlık aşamasına geçişi deneyeceklerdir. Bu kısımda ekstra dikkatli olmalısınız.

6. Eğer müşteri gerçek bir alıcı gibi davranmıyorsa ve müşterinin memnun olmadığını hissediyorsanız gereksiz yere çaba harcamamalısınız.

7. Müşteriler pazarlık paylarını yüksek tutabilmek için aracınızı kötüleyebilir. Müşteri aracınızı bir uzmana kontrol ettirmek istediğinizi söyleyebilir. Bu noktada dikkatli olmanız da fayda vardır. Çünkü bu tip bir durumda müşteriler tanıdıkları tamirci veya teknisyenleri devreye sokarak aracın fiyatını düşük göstermek için uğraşabilirler. OTORAPOR gibi kurumsal bir oto ekspertiz merkezine giderek her şeyin tarafsız bir biçimde incelenmesini sağlayın. Aracınızı satmadan önce OTORAPOR’dan ekspertiz raporu almak, sizi bu gibi olumsuzluklardan koruyacaktır. Raporlu araç satmak her zaman daha kolaydır.

Sosyal medyada paylaş: