• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

2023 Yılı Otomobil Sektörü için Nasıl Başladı?

(Son Güncelleme : 20.01.2023 )


2023 Yılında Fiyatlar

2023 yılının başlamasıyla birlikte yine trafik cezaları, MTV zamları ve oranları, ehliyet ücretleri vb. zam haberleri gündemi oluşturdu. Bu yıl diğerlerinden farklı olarak otoyol ve köprü geçiş ücretlerine zam yapılmaması kararlaştırıldı ve bu karar resmi makamlar tarafından teyit edildi.


Elektrikli Otomobiller Gündemde

Son yıllarda kullanım oranı artan elektrikli otomobiller yine gündemde olmaya devam ediyor. Her geçen gün ürün yelpazesi genişleyen elektrikli otomobil pazarına 2023 yılında yeni marka ve modellerin girmesine kesin gözüyle bakılıyor. Bunun yanı sıra elektrikli otomobil denince akla ilk gelen Tesla markası ise Türkiye’de yaptığı yatırımları arttırıyor. Şirketin resmi internet sitesinde İstanbul, Ankara, Balıkesir, Edirne, Karadeniz Bölgesi, Antalya, Bursa, Aydın, Edirne ve İzmir illerinde süper şarj istasyonlarının yakında açılacağı bilgisi yer alıyor. İlk servis noktasını İstanbul Beşiktaş’ta kurmayı planlayan Tesla, aktif olarak iş ilanları yayınlıyor ve işe alım yapıyor.İkinci El Otomobil Fiyatlarında Artış Devam Ediyor

İkinci elde otomobil fiyatlarındaki yükseliş 2023 yılında da devam ediyor. Yeni yılda fiyatların yükseleceği yönündeki beklentiler, döviz kurundaki ve altındaki hızlı yükseliş, erken seçim beklentileri gibi politik ve ekonomik gelişmeler otomobil piyasasını doğrudan etkiliyor. 2023 model otomobillerin de piyasaya henüz girmemiş olması ikinci el araçların fiyatlarını hızla arttırıyor. Bayilerde sıfır araç bulunamazken talepte bulunan vatandaşlara en erken sevkiyatın Mart ayında gerçekleşebileceği yönünde bilgi veriliyor. Diğer yandan ise bayilerde bulunmayan sıfır otomobillerin bazı galeriler tarafından çok ciddi fiyat farklıyla satılıyor olması da stokçuluğun hala devam ettiğine işaret ediyor.


Otomobil Sektörünün ve Vatandaşların Gözü TOGG’da

2023 yılı için en heyecan veren gelişmelerden bir tanesi de yerli otomobil TOGG’un yollara çıkacak olması. Yeni yılın ilk çeyreği bitmeden siparişlerin alınmasının akabinde teslimatlara başlanması beklenen yerli otomobil için geri sayım başladı. Özellikle otomobil sektöründeki dengeleri değiştirmesi ön görülen TOGG için heyecanlı bekleyişte sona doğru yaklaşıyoruz.Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster