• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Plaka Takıntısı Olanlara Özel: 6 Soruda APP Plaka

(Son Güncelleme : 15.01.2024 )


app plaka nedir


Trafiğin karmaşasında aracınızı öne çıkarmanın yeni ve eğlenceli bir yolunu keşfetmeye ne dersiniz? App plakalar, adeta aracınıza bir dijital dövme gibi renk katmanın ve kişiselleştirmenin en çok tercih edilen yöntemlerinden bir tanesi. Ancak, akıllara gelen ilk soru muhtemelen "App plakam muayeneden geçer mi?" olmuştur. Hemen merak ettiğiniz sorulara göz atalım!


  1. 1. App Plaka Nedir?
  2. 2. Akla Gelen İlk Soru: App Plaka Yasal mı?
  3. 3. Muayeneden Geçebilir mi?
  4. 4. Yaptırmaya Karar Verenler için Rota Önerisi
  5. 5. App Plakalarda Mühür
  6. 6. Tahmini Fiyat Aralığı


App Plaka Nedir?


App plakalar, aracınızın görünüşüne incelik katan ve sürücüler tarafından tercih edilen dokunuşlardan bir tanesi. Plakada yer alan harflerin ve rakamların standartlardan biraz daha kalın bir şekilde basılmasıyla APP plakalar oluşturulur. Araç sahipleri genellikle bu ince dokunuş ile aracın kimliğine ve görünüşüne imaj katmak ister.


Akla Gelen İlk Soru: App Plaka Yasal mı?


app plaka mevuzat

Gelelim app plakalarla ilgili en çok merak edilen sorulardan bir tanesine: App plakalar yasal mı? Her ne kadar imaj açısından sürücülerin dikkatini çekiyor olsa da app plakalar Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin dördüncü maddesinde yer alan standartlara uymamaktadır. 2024 Trafik Cezaları Rehberi'ne göre APP plaka takılması durumunda sürücülere 23/3-a-1 kanun maddesinden 2.647TL trafik cezası kesilebilir.


app plaka ceza

Muayeneden Geçebilir mi?


App plaka yaptırmanın yönetmeliğe göre suç olduğunu ve idari para cezası olduğunu öğrendikten sonra muhtemelen aracın muayeneden geçemeyeceği yönünde bir şüphe doğmuş olabilir. Ancak işin aslına baktığımız zaman app plakalı araçlar çoğunlukla muayeneden kusursuz veya hafif kusurlu olarak geçmektedir. Dolayısıyla muayene konusu sürücülerin dert etmesi gereken bir problem olmadığını söylememiz yanlış olmaz.


Yaptırmaya Karar Verenler için Rota Önerisi


Tüm detaylı bilgileri öğrendiniz ve app plaka yaptırmaya karar verdiniz. Peki nerede yaptıracağınız hakkında bilgi sahibi değilseniz bu konuyla ilgili de bilgi vermeye çalışalım. Bildiğiniz üzere tescillenmiş plakaların basım işlemleri Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'na bağlı odalarda yapılmaktadır. App plakalar için bu işlemi yapan özel işletmeler ve baskı merkezleri yer almaktadır. Bu işletmelere internet üzerinden ulaşılabilir. Hatta sosyal medya mecraları üzerinden bile kolaylıkla uygun bir işletme bulunabilir.


App Plakalarda Mühür


Araçlarda bulunan plakaları yakından incelediyseniz plakaların üzerinde kabartma baskılı bir mühür olduğunu fark etmişsinizdir. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu'na bağlı cemiyetlere bu mühür, plakanın tescilli olduğu anlamına gelmektedir. Hizmet alacağınız birçok yer sizin için mühürlü app plaka hazırlamaktadır.


Tahmini Fiyat Aralığı


Standart App plaka yaptırmanın maliyeti ortalama 400TL-700TL arasında değişkenlik gösterir.


App plaka ile ilgili sorularınızın cevaplarına bir göz attık. Bu özel baskı plakalar gerçekten de aracınıza değer katmaya değer mi? Ceza ve muayene kaygılarını bir kenara bıraktığımızda özelleştirilmiş bir plaka ile aracınızın benzersizliğini vurgulamak, sürüş deneyiminizi daha da keyifli hale getirebilir. Ancak, seçim size ait. Umarım bu yazı, app plakalar hakkındaki sorularınıza netlik getirmenize yardımcı olur.

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster