Araba alırken satarken Noter satışı nasıl yapılır?

İkinci el araç satışlarında en önemli ayrıntılardan bir tanesi satışın noter huzurunda yapılmasıdır. Noter huzurunda gerçekleştirilen satışlar, hem aracı alacak kişi hem de satan kişi için güven verici olmaktadır. Aracın satılabilmesi için üzerinde herhangi bir borç ya da ipotek olmaması gerekir. Eğer böyle bir durum varsa aracın satışı gerçekleştirilemez. Aracın satış işlemleri için muayenesinin de tam ve zamanında yapılmış olması gerekir.

Bu konularda herhangi bir sıkıntı yoksa aracın satışı konusunda da sorun yaşanmayacaktır. Bir aracın satış işlemlerinin tamamlanması için alıcı ve satıcının notere giderek araç satışını bildirmesi gerekir. Noter, araç satış işlemini onaylama k için belirli bir ücret tahsil edecektir. Bu ücret 2017 yılı için 118 lira olarak belirlenmiştir.

Notere gerekli ücretin ödenmesinin ardından istenilen evrakların hazırlanması işlemine geçilir.  Gerekli evraklar trafik belgesi, ehliyet, araç ruhsatı, vergi numarası ve imza sirküsü şeklinde sıralanabilir. Hazırlanan belgelerin noter tarafından incelenmesinin ardından hazırlanan sözleşme iki tarafça imzalanır. İmzaların ardından satış noter tarafından onaylanarak gerçekleştirilir. 
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *