Araç Boya Koruma Nedir

Satın aldığınız aracın sıfır kilometre veya 2. El satın aldığınız araçların dış yüzeyleri bizden önce veya bizimle beraber bir çok olumsuz dış etkene maruz kalmaktadır. Bunlar; Asit yağmurları, Güneş ışınları, Kimyasal tozlar ( demiryolu yakınında olanların maruz kalacağı metal tozları,fabrika bacalarından çıkan tozlar vb), Ph nötr (yani ne asidik ne de bazik) olmayan yıkama solüsyonları, Fırça ile yıkama, İçeriği bilinmeyen çamur, Deniz suyu ve benzeri şeylerdir.
Bunlardan ötürü bir çok etken aracınızın dış yüzeyini devamlı olarak etkiler ve aşındırır. Aşınma sonucu ilk günkü parlaklık, su itme özelliği yavaş yavaş uzaklaşır. Mat, solgun, suya dayanıksız bir hale bürünür. Zamanla bu dış etkenler vernik tabanını aşarak boyaya hatta astara zarar vermektedir.
Boya korumanın amacı, dış etkenlerden daha az etkilenmesini sağlamak, araç boyasının daha uzun süreli dayanıklı olmasını sağlamaktır. Bu dayanıklılık uzun süre yenilemek yani döngüye sokarak aracın ömrünü uzatmayı amaçlar.
İçeriğinde doğal carnabua ağacından elde edilen balmumu bulunan waxlar. İçeriğinde sentetik koruyucu polimerler bulunduran sealantlar. Son yılların yükselen trendi nano boya koruma ürünleri şeklinde  3 gruba ayırabiliriz.
Üçünün de birbirinden farklı özellikleri var. Sektör devi olup da bünyesinde halen nano ürünler bulundurmayan firmalar olduğu gibi, kendi küçük atolyelerinde nano özellikli ürünler üretip tüm dünyada ses getiren butik firmalar da mevcut.

Yorumlar:

Yorumunuz: