Araç Çizikleri Nasıl Giderilir?

Aracın dış yüzeyi pek çok alana temas ettiği için kolay bir şekilde çizilebilir veya başka hasarlar alabilir. Çizilen ya da hasar gören araçlar hem görsellik olarak pek iyi durmaz hem de aracın maddi değerini düşürebilir. Erkenden fark edilen ve bazı belirli yöntemler kullanılarak hasarı giderilen araçların çizikleri yok edilebilir. Erkenden düzeltilmeyen çizikler tamamen araçta daha büyük ve daha kalıcı hasarlar bırakabilir.

Araçta Çizik Oluşması

Araçların dış yüzeyinde ve özellikle de kaportasında çiziklerin oluşması dikkatsiz araç kullanımı sonrasında beklenebilir. Aracın ağaç dallarıyla dolu bir yolda gitmesi, başka bir kimyasal ile kısa veya uzun bir temasta bulunması, başka bir araç veya alet tarafından sürtünme yolu ile aşındırılması araçta çizik oluşumunu meydana getiren etmenlerden bir tanesidir.
Kaportanın çizilmesi oldukça önemli bir durumdur. Kaporta çizikleri erkenden müdahale edildiğinde aracın dış yüzeyi çizikten kurtulabilir ancak geç müdahale durumunda çizik kısmı daha fazla derinleşebilir ya da daha büyük bir çiziğe dönüşebilir.

Araçta Oluşan Çizikler Nasıl Gider?

Araçta meydana gelen çizikler polisaj adı verilen bir yöntemle giderilebilir. Polisaj yaptırmak istemeyen kişiler diğer bir yaygın yöntem olan pasta cila yöntemini tercih edebilir.
Her aracın dış cephe boyası toplamda dört katmandan meydana gelir. Çiziklerin hangi katmanda olduğu son derece önemlidir çünkü çiziğin var olduğu katmana göre ne oranda giderilebileceği tespit edilir. Tabii ki kişiler tek bir bakış ile bunu fark edemez ancak çiziğe dik olarak tuttukları parmaklarını çizikten dik geçirmeleri durumunda parmakları takılmıyor ise bu durumda kendi başlarına bu çiziği giderebilirler.
Öncelikle araç olabildiğince iyi bir şekilde temizlenerek tozlarından arındırılmalıdır. Tozları giden bir aracın çiziğinin derinleşmesi bir miktar önlenebilir.
Çiziği derin olmayan kişiler araçları için çizik kalemi adı verilen kalemlerden kullanabilir. Bu kalemler ile çiziğin üzerinden gidince çizik kapatılabilecektir. Ancak çizginin üzerinden gidilmesi ve dışarı taşmaması son derece önemlidir çünkü çizgiden dışarı taşan kalemler aracın dışında bir miktar iz bırakabilir. Bu da daha sonrasında çizikten bile fazla göze batabilir.