• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

Geçmişten Günümüze Araç İçi Eğlencenin Tarihi


Hepimiz yolculuklarımız sırasında bir şeyler dinlemekten keyif alıyoruz. Bu ister bir radyo kanalı olsun ister en sevdiğimiz sanatçıların son çıkan parçaları; yolculuğu çok daha keyifli hale getirdiklerine şüphe yok. Peki, yolculuğumuzda bize eşlik eden araçlarımızdaki bu aksesuarların nasıl ortaya çıktığını ve geçmişte insanların araçlarında nasıl eğlendiğini hiç merak ettiniz mi? Cevabınız evetse, gelin araç içi eğlencenin tarihini birlikte keşfedelim.


Araç teknolojileri geliştikçe, insanoğlu olarak çok daha uzun mesafelere yolculuk yapabilir hale geldik. Ancak elbette ki bu yolculukları keyifli kılmak da büyük bir zorunluluk haline geldi. Saatler boyunca direksiyonun başında yola odaklanmış bir şekilde seyahat etmeyi, sanıyoruz ki hiçbir sürücü istemez. Tarihsel süreçte pek çok sürücü bu sorunu ortadan kaldırmak için yol arkadaşlarına başvursa da birçoğumuz bu kadar şanslı veya konuşkan değil


Otomobil Radyosunun İcadı

Galvin kardeşleri 1930’da ürettiği ilk araç radyosu olan Motorola, tarihin ilk ticari araç radyosu olsa da yalnızca AM frekanslarını destekliyordu ve açıkçası olması gerekenden biraz fazla yer kaplıyordu. İki devasa hoparlör ve koltuk altına yerleştirilen büyük bir pilden oluşan radyo, sürücülere fazla seçenek sunmasa da gelecekte bizi nelerin beklediğini gözler önüne seriyordu.

Yıllar ilerledikçe, radyo teknolojisi ile birlikte araç içi eğlence konsepti de büyük değişimlere uğradı. 1950 yılında üretilen Hertella otomatik kahve makinesi, yolculuklarda uyanık kalmak ve kahve lezzetini yanında götürmek isteyen sürücüler için ilginç bir konsept olarak hayata geçti. Yalnızca 2 yıl sonra Blaupunkt’un ilk FM frekanslı araç içi radyosu tanıtıldı ve ilerleyen 1953 yılında tarihin belki de ilk premium araç içi radyosu olan Becker Meksika üretildi.

FM/AM ilk tam otomatik kanal arama düğmesine sahip olan Becker Meksika, sürücülerin radyo kanallarını özgürce dinlemelerine imkan tanıdı. Ancak 1955 yılı, araç içi eğlencenin tarihinde önemli bir dönüm noktası olacaktı

.