Araç İncelerken Yapılması Gerekenler

Birçok insan, sıfır arabaların oldukça fazla pahalı olması nedeni ile ikinci el piyasasına yönelmekte ve araçlarını ikinci el olarak almaktadır. Ancak ikinci el araç alacak olan kişilerin de dikkat etmesi gereken noktalar olduğunu da belirtmeliyiz. Bu yazımızda sizlere ikinci el araç incelemelerinde yapılması ve dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgiler vereceğiz.

İkinci El Araç Alımlarında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İkinci el araç alım durumlarında, ilk olarak mutlaka aracın bir serviste uzmanlar ile beraber, ekspertize sokulması gereklidir. Çünkü alacağınız kişi her ne kadar size gerekli bilgileri sunmuş olsa da, daha öncesinde ağır hasar almış ya da büyük bir arıza durumu ortaya çıkabilir. Araç parçalarının da oldukça pahalı olması ile beraber almış olacağınız araç, hasarlı olarak çıktığı zaman size oldukça büyük bir zarar oluşturabilir.
Bunun haricinde aracın daha önce yapmış olduğu kazalar ve bunların hasar fiyatlarını sorgulamak için Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (TRAMER) tarafından 7 TL olarak ücretlendirilmiş bir sorgulama işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Bu sorgulama ile beraber araç geçmişini, araç detayını, değişen parçalarını, tutanaklarını ve daha birçok bilgiye de erişebilirsiniz. Fakat bu sorgu işlemlerinde sonuçların yer alması için araç hasarlarının kasko ya da trafik sigortası ile beraber karşılanması gerektiğinden ötürü, araç sahibi kişi parçaları kendi parası ile ödediği takdirde, bilinmeyen kazalar da olabilir. Bu gibi durumlar için yukarıda bahsetmiş olduğumuz araç ekspertiz yardımı alınmalıdır.
Tüm bunların haricinde araç ile test sürüşüne çıkarak şanzıman ya da motor hakkında bazı üstünkörü bilgiler de edinebiir ve son muayene kağıtları ile kilometreyi de sorgulayın. Bazı araç satan sahtekarlar, araç kilometresi düşürmesinden ötürü aracın motoru ya da şanzımanında daha sonraları sorun oluşması adına gerekli önlemleri almalısınız.
İkinci el araç alımı bakıldığında oldukça riskli ve sorunlu bir durum haline dönüşebilir. Ancak eksper ve tramer yardımları ile beraber araç alımlarınızda ki riski en düşük hale getirmelisiniz.