• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

ARAÇ SAHİPLERİNE TAVSİYELER

no_image

İster sıfır ister ikinci el almış olun, otomobilinizin değerini korumak için onu iyi tanımanız, bakımlarını düzenli olarak yaptırmanız ve bazı püf noktalarına dikkat etmeniz gerekiyor.
Sizin için hazırladığımız rehberde, motor yağı seçiminden lastik ömrünü uzatmak için yapmanız gerekenlere, aile arabası alırken dikkat etmeniz gerekenlerden ruhsat ve ehliyetinizi kaybettiğinizde yenisini çıkartmak için gerekecek belgelere kadar pek çok tavsiye yer alıyor.

 

 

Araçların hortum, silindir, devir daim pompası gibi farklı aksamlarında farklı şekillerde su kaçakları meydana gelebilir. Bunların mümkün olan en kısa sürede tespit edilmesi ve onarılması gerekmektedir.

Hortumda neden su kaçağı olur?
Otomobillerde su kaçağı oluşan noktalardan biri olan hortum bölgesinde kaçağın oluşmasına neden olan etken genellikle hortumu bağlayan kelepçeler kısmında yaşanan gevşeme problemlidir. Hortum bağlantı noktasına tam olarak oturmadığında veya kelepçeler yeterince sıkılmadığı zaman araçta su kaçağı meydana gelir. Elbette hortumun eskimesi, hasar görmesi ve/veya yıpranması halinde de su kaçağı olabilir.

Silindir gövdesinde su kaçağı nasıl oluşur?
Silindir gövdesinde oluşan su kaçağı, sürücülerin en sık karşılaştığı sorunlardan biridir. Genellikle silindir bloku üzerinde yer alan saplama yüzleri kirlendiğinde kapağın sıkılması engellenir ve bu durum su kaçağının oluşmasına neden olur. Ayrıca blok yüzü contasının tam olarak sıkılmaması bu contanın yamuk olmasına ve su kaçağının oluşmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak, motorda bulunan su aşırı ısınır veya donarsa, bu da silindir blokunda çatlamalara neden olacağı için araçta su kaçağı meydana gelebilir.

Silindir kapağı neden su kaçırır?
Silindir kapağında oluşan kir veya pas kapağın tam olarak sıkılmasına izin vermez. Bu durum sapmalarda gevşemeye neden olur. Kapak tam olarak sıkılmadığı için su kaçağı meydana gelirken, egzoz subaplarında oluşan sızıntılar suyun silindir kapağına kadar sızmasına neden olabilir.

Radyatörde neden su kaçağı oluşur?
Radyatörde su kaçağı oluşmasının başlıca sebepleri paslanma veya donma olarak bilinir. Radyatör yanlış bağlandığında su kaçağı oluşabildiği gibi vantilatörün radyatöre vurması da su sızıntılarına neden olabilir.

Araç su eksiltiyorsa ne yapılmalıdır?
Aracın su eksiltme problemi varsa ilk olarak bunun kaynağı bulunmalı ve onarım için harekete geçilmelidir. Bu onarım mutlaka aracın servisinde yapılmalı ve kulaktan dolma bilgilerle araç üzerinde işlem yapılmamalıdır.

Arabaların en büyük masrafı kesinlikle yakıttır. Bu konuda tasarruf etmek amacıyla diğer yakıt türlerine göre daha ekonomik olduğu için arabanıza LPG yani sıvılaştırılmış petrol gazı taktırmak isteyebilirsiniz. Ancak LPG taktırmak, geç çalışma, rölanti sorunu, gaz kaçağı ve performans düşüklüğü gibi sorunlara neden olabilir. Bunlarla karşılaşmak istemiyorsanız, sizler için derlediğimiz LPG dönüşümü öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gereken noktalara göz atabilirsiniz.

LPG dönüşümü öncesinde dikkat edilmesi gerekenler
LPG dönüşümü öncesi dikkat edilmesi gereken unsurları göz önünde bulundurarak aracın LPG taktırmaya uyumlu olup olmadığını gözden geçirebilir ve araçla ilgili diğer gerekli kontrolleri gerçekleştirebilirsiniz. Bazı arabaların karakteristik özellikleri, motor tasarımı ve yapıları LPG taktırmaya uygun olmayabilir. Öncelikle arabanızın LPG taktırmaya uygun olup olmadığından emin olun.

Arabanız LPG dönüşümüne uygunsa yapmanız gereken ilk şey marka seçimi olmalıdır. Bu noktada yalnıza ucuz fiyata odaklanmayın. Müşteri memnuniyetini sağlamış, otomobil markaları tarafından onaylanmış ve sorunla karşılaşma yüzdeleri düşük markalar arasından seçim yapmaya özen gösterin.

Silindir tank olduğunda araba bagajının küçüleceğini, simit tank olduğunda da stepnesiz kalabileceğinizi göz önünde bulundurun.

LPG taktırmanın maliyeti araç modeline göre değişiklik gösterir. Ortalama fiyat 1.000 – 3.000 TL arasındadır.

Mümkün olduğunca büyük kapasiteli LPG tankı tercih edin ve seçtiğiniz tankın montajının yapıldığını kontrol edin. LPG tanklarının kullanım ömrünün 10 yıl olduğunu göz önünde bulundurarak tankın üretim tarihini kontrol edin.

Montajı yapılacak olan LPG sistemi parçalarının kesinlikle yeni, ECR-67R ve TSE standardına uygun olmasına özen gösterin. LPG montajını yapacak servisi bu konuda mutlaka uyarın.

LPG dönüşümü sonrasında dikkat edilmesi gerekenler
LPG dönüşü sonrasında öncelikle araçta yapılan işlemleri ruhsata işletin. Bu işlem ve LPG kullanımı sırasında gerekecek olan belgeleri LPG montajını yapan servisten almayı ihmal etmeyin.

Bu belgeler şöyledir:

 1. Montaj tespit raporu
 2. Servisin düzenlediği fatura
 3. Araçların LPG’ye Dönüşüm Mühendis Yetki Belgesi fotokopisi
 4. TSE Hizmet Yeri Yeterlilik Belgesi fotokopisi
 5. SMM Büro Tescil Belgesi fotokopisi
 6. AİTM LPG Seri Tadilat Tip Onay Belgesi fotokopisi
 7. AİTM LPG Seri Tadilat Araç Uygunluk Belgesi fotokopisi
 8. Garanti belgeleri

Belirtilen belgelerin hepsini temin ettikten sonra yapılan dönüşüm sonrasında dikkat edilmesi gereken aşağıdaki unsurları göz önünde bulundurabilirsiniz.

Aracınıza LPG sistemi taktırmış olduğunuzu sigorta şirketine mutlaka bildirin. Sigorta şirketinin haberdar edilmemesi durumunda arabada LPG’den kaynaklı bir sorun olursa aracınızın hasarı kasko kapsamı dışında kalır.

LPG’li araçların kilometre ve periyodik bakımlarını düzenli olarak yetkili LPG servislerinde yaptırmaya özen gösterin. Araba bir değişim geçirdiği için LPG dönüşümünden sonra araç bakımlarının zamanında yapılması, buji, motor yağı ve yağ filtresi gibi aksesuarların kontrol edilmesi gerekir. Araç sahiplerinin sıkça yaptığı yanlış, LPG dönüşümün sonrasında arabanın normal bakımlarını yaptırmayı ihmal etmeleridir. LPG’li arabanın benzin bakımlarını kesinlikle aksatmamaya çalışın.

LPG tankının bağlama kayışlarını sık sık kontrol edin. Gevşeme varsa tankı sabit duruma getirerek yetkili LPG servisine başvurun. LPG’nin emniyetli dolum seviyesi %80’dir. Tank hacminin %20’si gaz, %80’i likit LPG olmalıdır. Dolum sırasında daha fazla yakıt almak için kesinlikle güvenliğinizi tehlikeye atmayın. LPG’nin %70’i bütan ve %30’u propan şeklindedir. Genellikle renksiz ve kokusuz olan LPG, oluşabilecek sızıntıların anlaşılabilmesi adına rafinerilerde kokulandırma işlemi yapılmaktadır. Herhangi bir kaçak fark ederseniz LPG sistemini kapatıp hemen yetkili montaj servisine başvurmalısınız.

LPG’nin kullanım ömrü 10 yıl olarak kabul edilmiş olsa bile LPG tankı üzerinde korozyon ve paslanma oluşursa ömrü dolmadan mutlaka değiştirin.

Oto gaz kalitesi hem aracın performansı hem de güvenliğiniz için önemlidir. Bu nedenle güvendiğiniz istasyonlardan kaliteli LPG almaya özen gösterin.

Kontrolsüz bir yanma sonucu motorlu araçlarda meydana gelen yangınlar en tehlikeli durumlardan biridir. Peki yangın durumunda ne yapılmalıdır? Yangına nasıl müdahale edilmelidir?

Araç yangınlarının %59’u motor bölgesinden, %35’i yolculardan, %3’ü yakıt tankından ve %2’si ise lastik veya farların ısınmasından kaynaklanmaktadır. Bir diğer önemli istatistiksel bilgi ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından sunulan verilerden temin edilmektedir. Başkanlığın yayınladığı verilere göre 2009-2014 yılları arasında İstanbul’da meydana gelen yangınların %7.4’ünü araç yangınları oluşturmaktadır. Bu yangınlar gün içerisinde ağırlıklı olarak 18:00-23:59 arasında yani iş çıkış trafiğinin yoğun olduğu saatlerde gerçekleşmektedir.

Araç yangınlarının nedenleri nelerdir?
Araçlar, elektrikli cihazlardaki kısa devreler, sıcak egzos sistemi ve modern araçlarda bulunan ve aniden hava yastıklarını şişiren ateşleyiciler gibi çok sayıda potansiyel yangın kaynağını barındırmaktadır. Araç yangınlarının nedenlerini sorgularken ilk olarak bu noktalara dikkat edilmelidir.

Araç yangınlarının başlıca nedenleri şunlardır:

 • Karbüratöre gelen benzin hortumlarının zamanla aşınması sonucunda sıcak motor üzerine yakıtın sızıntı yapması.
 • Karbüratörden dalmayan benzinin manifold üzerinde dökülerek alev alması.
 • Yakıt iletim borularında meydana gelen hasarlar.
 • Rastgele çekilen elektrik tesisatının kontak yapması.
 • Trafik kazaları.
 • Sigara izmaritinin düşürülmesi.
 • Fren balatalarının aşırı ısınması.
 • Akümülatörden elektrik tesisatına fazla akım gelmesi.
 • Oto tamirhanelerinde dikkatsizce yapılan kaynak çalışmaları.
 • Kundaklama veya sabotaj.
 • Marş dinamosunun elektriği akümülatör yerine aracın gövdesine gitmesi.
 • LPG ile çalışan araçlarda bakır boru ve hortumlardan sızan gazın kıvılcım kaynağı ile birleşerek alev alması.
 • LPG ile çalışan araçlarda meydana gelen gaz sıkışması.
 • Güneş altında bırakılan aracın içerisinde yer alan çakmağın alev alması.

Araçta yangın çıktığında ne yapmalı?
Sözü edilen bu nedenlerden birçoğunu sıkça duymuş olabileceğiniz gibi bazısının nadiren gerçekleştiğini duymuş olabilirsiniz. Ancak araç güvenliği konusunda işinizi asla şansa bırakmamalısınız. Araçlarda meydana gelen yangınlara müdahale ederken ise aşağıdaki unsurları göz önünde bulundurabilirsiniz.

 • Aracınızda yangın çıktığında sürüş halindeyseniz telaşlanmayın ve sakinliğinizi korumaya özen gösterin.
 • Aracın mümkün olduğunca çabuk bir şekilde güvenli bir alana park edin. Kontağı kapatıp el frenini çekin.
 • Araçtaki tüm kişileri hemen dışarı çıkarın.
 • Hızla itfaiyeyi arayın veya çevrenizdekilerden yardım isteyin. İtfaiye olay yerine ulaşana kadar aracınızdaki yangın söndürme cihazı ile müdahale edin.
 • İlk müdahaleye uzaktan başlayın. Dumanın üzerinize doğru gelmemesi için rüzgarı arkanıza alarak ve araca çok yaklaşmadan yangın söndürücüsünü alevlerin dibine dik bir şekilde uygulayın.
 • Yangın sonucu açığa çıkan zehirli dumanların solunması yangınla ilişkili rastlanan en sık rahatsızlıklardan biridir. Bu nedenle dumanı doğrudan solumamak konusunda dikkatli olun.
 • Aracın akaryakıt deposunun patlama ihtimaline karşı dikkatli olun.
 • Yangın motor kısmından kaynaklanıyorsa motor kapağını hemen açmayın. Kapağın yangın anında açılması büyük miktarda hava akımının hızlıca motor bölümüne girmesine neden olabileceği ve bu yangının şiddetini artırabileceği için çok tehlikelidir. Kapağı hafifçe aralayarak
  söndürücüyü boşluktan içeri püskürtün.
 • Yangın söndürme ekibi güvenli olduğunu söyleyene kadar araca yaklaşmayın. Bütün yangınlar için bazı sıcak kalan yerler oksijen sağlandığında yeniden alev alabilir.

Plastik tampon boyama işlemi son derece hassas ve dikkat gerektiren bir iştir. Bu işlemi kendiniz yapamıyorsanız bir uzmandan yardım almanız gerekir.

Önce aracın tampon kısmında hasar olan bölüme zımpara uygulanmalıdır. İlk zımpara işlemi kalın zımpara ile yapıldıktan sonra ikinci kat zımpara ince zımpara ile yapılmalıdır. Hasarlı olan bölüm üzerinde ince zımpara ile işlem yapıldıktan sonra ince zımpara çeşitlerinin en incesi tekrar kullanılmalıdır.

Kaporta boyamanın püf noktaları nelerdir?
Hasarlı bölgeye zımpara uygulandıktan sonra sıra astar çekme işlemi yapılmaktadır. Plastik kaporta boyama işlemi öncesi astarın çok iyi çekilmesi gerekir. Astar işlemi için bantlama işleminde çok titiz davranılmalıdır.

Aracın boya değmemesi gereken kısımlarının boyanmaması için bantlama işleminin iyi yapılması çok önemlidir. Sadece astar atılacak bölge ve zımpara ile genişletilen kısımlar açıkta kalacak şekilde, aracın diğer kısımları bantlanarak kapatılmalıdır.

Plastik boyama işleminin önemli aşamaları nelerdir?
Bantlama en iyi şekilde yapıldıktan sonra kaporta boyama nasıl yapılır sorusuna cevap verilecektir. Boyama işlemi yapılmadan önce ilk olarak plastik boya ile astar çekilmelidir.

Astar çekilirken dikkat edilmesi gereken nokta, işlemden sonra biraz kurumasının beklenmesidir. İki kat astar çekileceği için her boyama işlemi sonrası yaklaşık 10 dakika beklemek gerekir.

Kaporta boyama işlemleriyle birlikte plastik kaporta tamiri nasıl yapılır?
Astar çekilen yüzey iyice kuruyunca, tekrar ince zımpara ile üzerinden geçilip pıhtıların yok edilmesi sağlanmalıdır. Özel zımpara bezleri kullanılarak astarlı olan bölge temizlenmelidir. Silme işlemi ile birlikte biraz hava tutulmalıdır. Zımparalama sayesinde ufak plastik kaporta düzeltme işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Seçilen rengin, aracın renk kodu ile aynı koda sahip olması gerekir. Araçların rengine uyan boya iki kat olacak şekilde atılmalıdır. Boya çeşitlerine göre kat sayısının değişiklik gösterdiği unutulmamalıdır. Son olarak ise eski ve yeni katla birleşen yere yama tineri uygulanmalıdır.

Plastik kaportanın hasar durumuna göre, yapılan boyama işlemi ile aracınız kısa sürede eski haline getirilebilir. Plastik kaporta işlemleri dikkat gerektirdiği için işlem sırasının çok iyi takip edilmesi gerekir. Araç kaskonuzu yaptırdığınız zaman plastik kaporta tamiri işlemleri için daha az harcama yapacağınızı unutmamalısınız.

Sürücünün yolda kalmasına neden olan durumların başında akünün bitmesi gelir. Özellikle kış aylarında akü her zamankinden fazla enerji harcar. Çünkü klima ve silecekler çok sık çalışır. Çok fazla dur-kalk yapılmasına neden olan tıkanmış bir trafik ya da motorun düşük devirde çalışması da akünün daha çabuk bitmesine neden olur.

Akünün bitmesine neden olan başlıca sebepler şunlardır:

 • Aracın çalışmadığı zamanlarda farlar ve radyo gibi elektrik harcayan cihazların açık bırakılması
 • Havalandırma ve klimanın açık bırakılması
 • Aracın uzun süre kullanılmamış olması
 • Araç aküsünü şarj eden aksamın arızalanması
 • Aşırı soğuk havalarda akünün donması

Bu tür durumlarla karşılaşmamak için bir takım önlemler almak gerekir. Aracın çalışmadığı zamanlarda elektrik harcayan cihazları açık bırakmamak bu önemlerin başında gelir. Araç uzun süre kullanılmadan bırakılmamalı, kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Soğuk havalarda aracı garaja koymak ve kılıf kullanmak faydalı olacaktır. Akünün üzerine koruyucu koymak da bir alternatif olarak düşünebilir. Her türlü olasılığa karşı her araçta bir akü takviye kablosu bulundurulmasına özen gösterilmelidir.

Akü bitince ne yapılmalı?
Aracın aküsü bittiğinde, yakında yardım alınabilecek bir servis noktası yoksa yapılması gereken, bir akü takviye kablosu ile başka bir araçtan elektrik almaktır. Akü bitti diye aracın motorunu durdurmamak gerekir.

Kaput açılır, akünün artı-eksi kutuplarına doğru uçları takılır ve araç çalışır halde bırakılır. Araç rölanti durumdayken gaza basarak devir yükseltilir. Takviye kablosu çıkarılırken uçların birbirine değmemesine özen gösterilmelidir.

Düz vites olarak tabir edilen araçları kullananlar için vites değiştirmek, düşünmeden yapılan bir eylemdir. Ancak vitesin değişmesini sağlayan sistemin, yani şanzımanın ne olduğu ve ne işe yaradığı pek bilinmemektedir.

Bununla birlikte şanzıman bakımının gerekli olup olmadığı ve bakım yapılması gerekiyor ise bunun nasıl yapılacağı düşünülmez. Şanzıman yağı kontrolü yine aksatılan veya düşünülmeyen bir diğer husustur.

Şanzıman çeşitleri nelerdir?
Şanzımanlar motordan baskı balata (kavrama) yolu ile aldığı hareketi, istenilen tork değeri düzeyinde şaft ya da diferansiyele ileten aktarma organı olarak araçların motorlarında görev alır. Günümüzde otomatik şanzıman, manüel şanzıman, tiptronic (sıralı) şanzıman, otomatikleştirilen manüel şanzıman ve çift kavramalı şanzıman olmak üzere beş farklı şanzıman çeşidi bulunmaktadır.

Şanzıman bakımı neden yapılmalıdır?
Şanzıman bakımının yapılması araç sürüş kalitesi ve araç motoru verimliliği açısından son derece önemlidir. Bu yüzden de günümüzde şanzıman bakımına daha fazla ağırlık verilmektedir.

Şanzıman bakımının en kolay yolu şanzıman yağının değiştirilmesidir. Bu nedenle şanzıman yağının düzenli olarak kontrol edilmesi ve gerekiyorsa yağ değişimi ya da ilavesinin yapılması oldukça önemlidir. Şanzıman yağı kesinlikle araç model ve markasına yönelik olarak alınmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle tavsiye alınmamalıdır.

Şanzıman yağı değişimi nasıl yapılır?
Şanzıman yağının değişimi vites kutusu içerisinde yer alan yan tıpa seviyesindeki dişli yağının bulunması ile başlamaktadır. Vites kutusunda iki tıpa bulunur. Bu tıpalardan biri şanzıman yağının tümüyle boşaltılabilmesi için kullanılır. Bu tıpaya göre daha yüksek bir noktada bulunan diğer tıpa ise hem yağ seviyesinin kontrolü hem de yağ dolumu için kullanılır. Bu tıpanın bulunduğu nokta o araç için yeterli yağ seviyesini göstermektedir.

Günümüzde farklı teknolojiler ile geliştirilmekte olan araçların şanzıman ihtiyaçlarına yönelik olarak şanzıman yağ numarası farklılık gösterebilir. Doğru yağ numarası için kesinlikle araç modeline göre belirlenmiş olan kılavuzdan ya da yetkili servisten bilgi alınması gerekir.

Fren hidrolik yağı fren performansı açısından son derece büyük bir önem arz eder. Çünkü sürücülerinin fren pedalına basması ile birlikte hidrolik basıncı fren sistemine ileten fren hidroliği içinde bulunan bu yağ, bu esnada yüksek ısıya maruz kalır. Bu nedenle aracın en seri şekilde fren yapabilmesi için fren hidrolik yağının kalitesi son derece önemlidir.

Düşük kaliteli fren hidrolik yağları yüksek ısı nedeni ile çok kısa süre içerisinde kaynayabilir. Kaynayan hidrolik yağı, tazyikli buhar oluşmasına, bu da fren pedalına basıldığında beklenen tepkinin alınamamasına ve fren pedalı düşmesi olarak adlandırılan, pedalın yere kadar yatmasına neden olur. Bu durum fren sisteminin verimliliğini düşürerek performans kayıplarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Böyle durumlarda fren mesafesi uzar ve araç istenilen kısa süre içerisinde duramaz.

Fren hidroliği her araçta farklı mıdır?
Fren hidroliği, fren sisteminin en önemli parçasıdır. Günümüzde araçlarda kullanılmakta olan hidrolik sistemler, sistemin tasarımına göre farklılıklar gösterebilir. Fren balataları için olduğu gibi fren hidrolikleri için de performans ürün grupları üretilmektedir. Bu ürün grupları içerisinde sürücülerin, araçları için en doğru hidroliği seçmeleri araçlarında bulunan sistemlerin kaliteli ve verimli çalışma prensibi yönünden oldukça büyük bir önem arz eder.

/ Fren hidrolik yağı fren performansı açısından son derece büyük bir önem arz eder. Çünkü sürücülerinin fren pedalına basması ile birlikte hidrolik basıncı fren sistemine ileten fren hidroliği içinde bulunan bu yağ, bu esnada yüksek ısıya maruz kalır. Bu nedenle aracın en seri şekilde fren yapabilmesi için fren hidrolik yağının kalitesi son derece önemlidir.

Fren hidroliği ne sıklıkla değiştirilmelidir?
Sürücüler arasında fren hidroliğinin değiştirilmemesi gerektiği yönünde yanlış bir kanı vardır. Ancak, günümüzde fren hidroliğinin standart kullanım ömrü en fazla 2 yıldır. Fren hidroliği değişim süresi iklim şartları gibi çeşitli faktörler göz önünde bulundurularak belirlenmelidir.

Fren hidrolik yağı hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?
Kaliteli ve güvenli bir sürüş için öncelikli olarak aracınızda doğru ürünleri kullanmalısınız. Aracın özellikle ana aksamları doğru ürünler ile desteklenmelidir. Bunlar içerisinde yer alan en özel şeylerden biri de frendir. Fren için gerekli olan en öncelikli şey ise hidrolik yağıdır.

Hidrolik yağı nasıl değiştirilir?
Değişim için aracın markasını ve modelini bilmek önemlidir. Hidrolik yağı değişimi için önce hidroliğin hava almasını sağlayan musluğun açılması gerekir. Daha sonra bir kişi freni pompalar ve içeride bulunan tüm hidrolik akmaya başlar. Fren hidroliği oldukça zararlı bir maddedir. Aynı zamanda araca zarar verebilecek bu madde ile ilgili, “Fren hidroliği boyaya zarar verir mi?” sorusu sorulduğunda olumlu yanıt vermek mümkündür. Bu nedenden ötürü hidrolik yağı alındıktan sonra doğru yöntemler kullanılarak imha edilmelidir. Doğru zamanı beklemek gerekir.

“Fren hidroliği ne zaman değiştirilmelidir?” sorusunun yanıtı otomobiller için genellikle bir yıl ve üzeri olarak bilinir. Özellikle ağır yük taşıyan ve fren yapmaya ortalamanın üzerinde gereksinim duyan araçlar için bir yıl mutlak bir süredir. Ancak, aracın fren performansından ve yol tutuşundan memnun değilseniz yağ seviyesini kontrol ederek yağını siz de değiştirebilirsiniz.

Fren hidroliğinin kaçması
Araçlarda son derece önemli bir yere sahip olan fren mekanizmasında sorun öncelikli olarak hidrolik kısımda başlar. En sık duyulan “Fren hidroliği kaçırıyor” şikayeti frenin sık kullanılmasından ve aracın yüklü olmasından kaynaklanır. Bu durumun önüne geçmek için yılda bir hidrolik değişim yapılmalıdır. Daha hafif araçlar da bu süre daha uzun olabilir.

Toplumda amortisör konusunda yanlış bir algı bulunmaktadır. Amortisörün yolun yapısal bozukluklarını esneterek aracın daha rahat kullanılmasını sağladığı düşünülür. Ancak yolun yapısal bozukluklarını esneterek daha konforlu bir sürüş deneyimi sunan araçta bulunan yay mekanizmalarıdır. Eğer özel bir amortisör arızası yaşamıyorsanız aracın tüm ağırlığını üzerine çeken bu yaylar sayesinde daha konforlu bir sürüş deneyimi yaşayabilirsiniz.

Yay ve amortisör arasındaki fark nedir?
Amortisörler yayların salınımlarını azaltma işlevi görür. Bu sayede aracınızın herhangi bir tümsek veya çukur üzerinden geçmesi durumunda lastiklerinizin yaylanarak yol tutuşunu korumasını sağlar. Lastikleri yere sabit bir şekilde tutan amortisörler, aracın dengesini sağlayarak sürüş konforu sunar.

Yol tutuşu zayıflar
Amortisörün verimli çalışmaması halinde öncelikle aracın yol tutuşu zayıflar. Savrulmalar ve sürüş kontrolünün kaybolması, güvenliğiniz açısından büyük tehlike yaratır. Ayrıca amortisör zarar gördüğü zaman daha fazla sıçrama olur. Bu durum amortisör sisteminizin kilitlenerek çalışmaz hale geldiğini gösterir. Amortisör sisteminizin bir ya da birkaç parçası bozulmuş olabilir. Aracınızın kasası, sürekli olarak sabit bir süspansiyon üzerinde durduğu için yol şartlarından ciddi şekilde etkilenir.

Tümseklerden geçerken aracımdan ses geliyorsa ne yapmalıyım?
Yolun yapısındaki bozukluklara bağlı olarak aracınızdan bazı sesler duyabilirsiniz. Bozuk yollarda ortaya çıkan bu sesler genel olarak amortisör arızaları olarak bilinir. Bu tip arızalar, amortisör sisteminin içinde bulunan mil ve yağ basıncının bağlı olduğu sibobun aşınması ya da arızalanması gibi durumlarda ortaya çıkar. En ufak tümseklerden dahi geçerken aracınız yaylanıyor ise amortisör sisteminizde arıza olma olasılığı oldukça yüksektir. Çukurlarda veya yolun bozuk bölümlerinde yaşayacağınız bu tip sorunlar nedeniyle aracınızın kontrolünü kaybetme riskiniz dahi bulunmaktadır. Böyle bir durumda konuyu asla ertelememeli ve hemen arızayı gidermelisiniz.

Amortisör arızasının tamiri pek mümkün değildir. Bu nedenle tamir ettiğini söyleyen kişilere pek itibar etmeyin. Bununla birlikte, örneğin sadece aracın sağ amortisörü bozuksa hem sağ hem de sol amortisörü, sadece ön amortisör bozuksa hem ön hem de arka amortisörü değiştirmeniz gerekmektedir.

OTORAPOR araçlarda oluşan arızalar konusunda yeterli bilgi ve donanımına sahiptir. OTORAPOR ile çalışın, aklınız aracınızda kalmasın.

Boyasız göçük düzeltme, çeşitli ekipmanlar ve “öpücük” olarak tabir edilen bir sistem yardımı ile yapılır. Bunun yanı sıra “masaj yöntemi” adı verilen bir diğer uygulamada kullanılan çeşitli çubuklar aracılığı ile aracın deformasyonu dışarıya doğru itilerek ortadan kaldırılır. Bu şekilde boyasız göçük düzeltme seti kullanılarak araca zarar verilmeden hasar ortadan kaldırılır.

Boyasız göçük düzeltme nasıl yapılır?
Boyasız göçük düzeltme işlemi sırasında araca daha fazla zarar gelmemesi için özel ekipmanlar kullanılır. Boyasız göçük düzeltmede en çok kullanılan malzemelerden biri olan uzun çubuklar, göçük olan yerle temas ettirilerek göçüğün düzeltilmesi için uğraşılır. Göçük, ekipmanlar yardımı ile düzeltildikten sonra deforme olan boya eski haline getirilir.

Boyasız göçük düzeltme ne kadar zamanda yapılır?
Araçta belirli noktalarda meydana gelen göçüklerde boyama işlemi boyasız göçük düzeltme seti ile yapılırken aracın tümünün boyanmasına gerek yoktur. Çeşitli rötuşlarla sorun kolayca çözülebilir. Boyama işlemi bittikten sonra boyanın kuruması için en az iki saat kadar beklenir. Daha sonra ise pasta sürülerek işlem tamamlanır.

Boyasız göçük düzeltme pahalı mıdır?
Günümüzde herkes tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biri olan boyasız göçük düzeltme işlemi, boyasız göçük düzeltme seti ile yapılan ve araç sahibine pek çok avantaj sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulama, diğer kaporta düzeltme sistemleri ile hemen hemen aynı maliyete sahiptir. Çoğunlukla sıfır kilometre ve/veya orijinal araçlarda kullanılan ve kesinlikle aracı deforme etmeyen bu sistem, aracın orijinal kalmasını sağlar. Böylece araç değerinden hiçbir şey kaybetmemiş olur.

Hangi araçlarda boyasız göçük düzeltme yapılabilir?
Her tür araçta boyasız göçük düzeltme işlemi yapılabilir. Fakat aracın boyasının bozulmamış olması çok önemlidir. Aracın boyası bozulmuşsa işlemin gerçekleştirilmesi çok daha zor olur.

Günümüzde araç ses sistemi montajı yapılırken dikkat etmeniz gereken iki nokta bulunmaktadır. Bunların ilki araç ses sistemi için ayırdığınız bütçe, ikincisi ise müzik zevkinizin ses sistemine uyumudur.

Müzik zevkine göre farklı ses sistemleri slow ya da klasik müzik dinlemeyi seven biri iseniz aracınıza taktırmak istediğiniz ses sisteminin kaliteyi daha çok ön plana çıkaran bir yapıya sahip olması önemlidir. Ancak bunun diğer türlere göre daha masraflı olduğunu da unutmamak gerekir. Pop, caz vb. müzik tarzlarından hoşlanan kişiler için tasarlanan ses sistemleri orta seviyede ve daha uygun fiyatlıdır.

Techno müzik için araç ses sistemi nasıl olmalı?
Güce dayalı ve techno müzik dinlemeye elverişli ses sistemleri de vardır. Bu tür müzik dinlemek isteyenler araçlarına güçlü bir bas sistemi kurmak isteyebilir. Ancak ekstra ekipmanları olan bu sistemlerin maliyeti daha fazla olabilir. Araç ses sistemi montajı yapılırken bu unsurlar göz önünde bulundurulmalı, bütçe önemsenmeli ve iyi ayarlanmalıdır.

Araca ses sistemi nasıl kurulur?
Araca ses sistemi kurulurken öncelikle aracınızın iç kabinine ve akustik yapısına çok dikkat etmelisiniz. Dikkat edilmesi gereken bu unsurlar, kullanıcı tarafından değerlendirmeye alınsa bile bu unsurlara yönelik işlemleri kullanıcı kendisi yapamaz çünkü her araç birbirinden farklı akustik yapıya sahiptir. Bu yüzden, aracın akustik yapısı herkes tarafından tam anlamı ile anlaşılamayabilir. Örneğin bir araçta mükemmel bir şekilde çalan bir sistem başka bir araçta tam tersi bir sonuç verebilir. Bu yüzden ses sistemini kurmak için anlaşma yapacağınız yerlerin güvenilir olmasına dikkat etmeli ve uzman kişilerden öneri almalısınız.

Ses sistemi kurmak masraflı mıdır?
Araç ses sistemi montajı yapılırken araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken bir diğer nokta söz konusu sistemin maliyetidir. Aracın ekstra özelliklerinden biri olan ses sistemi, kurulan sistemin yapısına ve yapılan işleme göre farklılık gösterir. Araca eklenecek ekipmanlar da maliyetin artmasına neden olur. Ses sisteminin en iyi şekilde kurulması ve en iyi şekilde çalışması için kamufl e edilecek olan bazı ürünlere ihtiyaç duyulacağı da unutulmamalıdır.

Tüm araçlar piyasaya iki tür yakıt sistemi dahilinde sunulur. Dizel ve benzinli olarak sunulan bu araçlar kişinin kullanım alanına ve amacına göre tercih edilir. Bu ikiliden daha fazla tercih edilen dizel motora sahip araçların bakımlarının zamanında ve tam yapılması gerekir. Zamanında yapılan motor bakımı bir yandan rahat sürüş sağlarken, diğer yandan da aracın performansını yükseltir.

Kaliteli bakım, güvenilir yakıt
Yakıtın motor içerisinde patlaması sistemi ile benzinli araçlardan biraz daha farklı çalışan dizel motorlar ısınmaya bağlı olarak faaliyet gösterir. Bu sistemi koruyacak bir numaralı yaklaşım kaliteli bir bakım yapmaktır. Aracın yakıtını, bilinen ve güvenilir yerlerden almak da sistemin sağlıklı çalışması için faydalı olacaktır. Ancak bu sayede motor ve ateşleme sisteminin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Motor aksamlarının bakımı
Motor aksamlarının bakımının tam yapılması dizel araç motorunun sorunsuz çalışmasını sağlar. Özellikle akaryakıt boruları ve kelepçelerin kontrollerinin sağlanması gerekir. Hava ve su dolaşım sistemlerinin kontrolleri tam ve eksiksiz bir biçimde yapılmalıdır.

Motor sesini dinlemek önemlidir
Beklediğiniz performansı almak ve kaliteli bir sürüş sağlamak için araç çalışır durumda iken motorun sesini dinleyin. Böylece doğru sesi hissedebilir ve ihtiyacınız olan bakımı kulaklarınız ile dahi yapabilirsiniz. Farklı bir ses duyar ya da araç yolda giderken farklı bir durum ile karşılaşırsanız mutlaka yetkili servisinize başvurun.

Yağ kontrolleri ve periyodik bakım
Ateşleme sistemi bakımından benzinli motora sahip araçlardan farklılık gösteren dizel motorlu araçlar için belli dönemlerde yapılacak kontrollerden biri de motor yağı bakımıdır. Dizel araçların motor yağı aracın kilometresine göre değiştirilmelidir. Aynı zamanda araç her 10.000 kilometrede bir genel bakımdan geçmelidir.

Performansı daha yüksek bir motora sahip olmak ve kendinize güvenli bir sürüş ortamı yaratmak istiyorsanız öncelikli olarak aracınızın bakımını günü gününe ve eksiksiz bir biçimde yaptırmalısınız. Bu durum, kaza riskini en aza indireceği gibi aynı zamanda kaliteli ve keyifli bir sürüş olanağı da sağlar.

Son yıllarda araçlarda daha tasarruflu olması ve pek çok noktada daha verimli olduğunun görülmesi nedeni ile yaygın olarak LPG kullanılmaya başlandı. Açılımı Likit Petrol Gazı olan LPG’nin, araçlardaki benzin hegemonyasını durdurduğu söylenebilir.

Türkiye dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanan ülkelerin başında gelmektedir. Bu durum, son yıllarda araç sahiplerini daha ekonomik olan alternatiflere yöneltmektedir. Son yıllarda hem performansı hem de ekonomik fiyatlarıyla LPG’nin kullanımında yüksek oranda artışların yaşanmasının temel sebebi budur. Fiyat açısından benzin ve motorine göre çok daha ekonomik olması nedeniyle LPG’ye yönelim artmaktadır. Araca takılan bir kip yardımıyla araç LPG’li hale getirilebilmektedir.

LPG’nin kullanım oranı
Son yıllarda Türkiye’de artan LPG kullanımı, ortaya LPG ile benzin kıyaslamasını çıkartmaktadır. Fiyat bazında LPG’nin her zaman benzinden çok daha avantajlı olması, LPG’nin artan kullanım oranını en net şekilde açıklamaktadır. Ancak benzin ve LPG’nin kıyaslamalarında genel olarak performans açısından değerlendirme yapılmaktadır.

LPG ile benzini uzun vadeli kıyaslayın
LPG ve benzin arasında yapacağınız uzun vadeli kıyaslama değerlendirme hususunda daha başarılı sonuçlar sağlar. Özellikle araçlarda kullanılan LPG’nin ve benzin modüllerinin masrafl arının uzun dönemli olarak belirlenmesi, hangisinin aracınız için daha tasarruflu olacağını ortaya en net şekilde çıkartır. Ayrıca aracınızın kullanım alanı da bu konudaki en büyük etkenlerden birisidir.

Uzun yol ve şehir içi farkları
Aracınızın şehir içi trafiği veya uzun yol olarak farklı kullanımlarında benzin ve LPG’nin avantajlarında değişiklikler görülebilir. Yine de LPG fiyat açısından her zaman daha ekonomik olur. Ancak, aracınızın performansında yaratabileceği azalmalar dolayısıyla LPG’nin avantajları geri planda kalabilir.

Maliyetlere dikkat edin
LPG’nin kullanımında araca takılan kitin markası son derece önemlidir. Araca takılacak kitin aracın performansında bir değişime yol açmaması, uzun dayanıklılığa sahip olması ve verimli bir kullanım sağlaması gibi kriterlerin gözetilmesi gerekir. Böylece aracınıza takılacak LPG kiti ile benzin kullanımının bütçenize vereceği maliyeti yüksek oranda düşürebilirsiniz.

Yeni teknoloji araçlarda yakıt seçimi
Yüksek teknolojiye ve donanıma sahip olan araç modellerinde LPG’nin yaratacağı performans kaybı, benzin kullanımının maliyeti ile kıyaslandığında hemen hemen aynı maliyetlere ulaşacağından, benzin kullanımı tercih edilmesi daha doğru bir seçim olacaktır.

Tarafsız ve bağımsız oto ekspertiz OTORAPOR ile iletişim kurun, daha fazla bilgi edinin.

Hava yastığı, otomobiller başta olmak üzere bir çok motorlu araçta kullanılan güvenlik ekipmanları arasında yer alır. Bu sistemlerin araçlarda kullanılmasının en temel nedeni çarpışma sırasında araç içerisinde bulunan kişilerin ölümüne veya ciddi derecede yaralanmalarına sebep olabilecek noktalarda maksimum koruma sağlamasıdır.

Araç güvenliği ile ilgili olarak birçok sistem her an aktif pozisyonda hizmet verirken, hava yastıkları kazanın gerçekleştiği andan itibaren devreye girerek sürücü ve yolcuların güvenliğini sağlamaktadır.

Hava yastıklarının çalışma prensibi nasıldır?
İlk olarak, aracın ön, arka, yan ve tavan kısımlarına konulan alıcılar kaza sırasında aldığı darbeyi fabrikasyon verileri ile otomatik olarak karşılaştırır. Bu karşılaştırma neticesinde darbenin şiddeti standart verilerin üzerinde ise sistem otomatik olarak devreye girer ve hava yastıkları şişmek suretiyle bulunduğu bölgedeki yolcuların kafa, göğüs, omuz ve diz bölgelerinin zarar görmesini önler.

Hava yastığının şişme prensibi nasıldır?
Aracın etrafında bulunan alıcıların kaza sırasında aldığı darbeyi NaN3 kimyasal maddesinin bulunduğu tüpe sinyal göndermesi ile işlem başlar. Gönderilen bu sinyal o bölgede küçük bir ısınma meydana getirir. Isınmaya bağlı olarak NaN3 kimyasalı nitrojene dönüşerek hava yastığının şişmesini sağlar. Hava yastığının şişme süresi saniyenin 3’te 1 birinden daha az sürede ve şişme hızı ise yaklaşık 300 Km/h ile gerçekleşir.

Hava yastığı tamiri nasıl yapılır?
Araç içerisinde güvenlik ekipmanı olarak hizmet veren bu sistemin, eskisi gibi yeniden sorunsuz bir şekilde hizmet verebilmesini sağlayabilmek için yetkili servis ile görüşülmesi gerekir. Yetkili servis ilk olarak, hava yastığı sisteminin içerisinde bulunan tüpe NaN3 gazını doldurur. Kaza sırasında patlayan plastik aksam yenisi ile değiştirilirken, açılan hava yastığı yeniden içerisine yerleştirilir.

Hava yastığı alıcıları
Hava yastığı alıcıları sistemin kaza sırasında çalışmasını sağlayan parçalardır. Aracın belirli noktalarına konulan alıcıların her biri farklı hava yastığını çalıştırma ile görevlidir. Kaza sırasında darbe almayan hava yastığı kesinlikle açılmaz. Yani, araç önden çarptığı zaman, tavan kısmında ve aracın yan kısımlarında bulunan hava yastıkları kesinlikle devreye girmez.

Araç bakımı ne zaman yapılmalıdır?
İster sıfır kilometre isterseniz ikinci el araç almış olun, her ikisinde de mutlaka düzenli olarak periyodik bakım talimatına uyulması gerekir. Motorlu araçların periyodik bakımları ile ilgili olarak genellikle küçük sınıf araçlarda belirli bir kilometre baz alınırken, iş makinesi gibi büyük araçlarda çalışma saati baz alınır. Kilometresi veya çalışma saati dolan araçların yetkili servisler tarafından bakımlarının yapılması gerekir.

Periyodik bakımın önemi
Bilindiği üzere kullanmış olduğumuz araçlar tamamen mekanik ve elektronik sistemlere sahip olduğu için belirli bir süre sonra bakıma ihtiyaç duyarlar. Araç periyodik bakımı olarak bilinen bu uygulamayı genellikle yetkili ve özel servisler gerçekleştirir. Periyodik bakım tablosu küçük sınıf araçlar için genellikle 10.000-15.000 kilometre arasındadır. Bu kilometreyi doldurmuş olan araçların mekanik ve elektronik aksamlarının yeniden kontrol edilmesi gerekir. Özellikle fren, yağlama, ateşleme, lastik, ön düzen ve güvenlik sistemleri bölümlerinin bakımı zamanında yapılmalıdır.

Servis hizmeti
Aracın bakım ve kontrol zamanı geldiğinde araç bakımını gerçekleştirmek için yetkili veya özel servisler tercih edilmelidir. Servis hizmeti araç marka ve modeline göre değişiklik gösterse de özel olarak hizmet veren servislerin büyük bir bölümü birçok markanın belirli standartlarda bakımını yapabilmektedir.

Aracın bakımı için tercih edilen servis, her araç için belirlenmiş olan periyodik bakım çizelgesini takip etmek zorundadır. Her marka ve model için farklı bir bakım çizelgesi bulunur. Aracın marka ve modeline göre belirlenen bu bakım çizelgeleri, servisin vermesi gereken hizmeti kısa bir biçimde tablo üzerinde göstermektedir.

Araç bakıma nasıl götürülmelidir?
Günümüz şartlarında araç kullanan kişilerin, kaza ve arıza dışında araçlarını belirli bir kilometreden sonra araçlarını bakıma götürmeleri gerekir. Aracını yetkili veya özel servise götürmeyi düşünen kişiler, ilk olarak servis ile irtibata geçmek suretiyle aracı ile ilgili olarak periyodik bakım formunu doldurmalıdır. Bu form sizin aracınız ile ilgili olarak servisin en kısa sürede hizmet vermesine büyük kolaylık sağlamaktadır.

Periyodik bakım sonrası ne yapmalı?
Bir araç kaza ve arıza dışında servise götürülüp bakımı yaptırıldıktan sonra, servis tarafından periyodik bakım tablosu bakımı yaptıran kişiye teslim edilir. Bu tablo söz konusu araç için bir daha ne zaman bakım için servise gitmeniz gerektiğini belirtir. Bununla birlikte aynı tablo hangi bakımları yaptırmanız gerektiği konusunda bilgi verir.

Araç bakımınızı düzenli periyodlarla yaptırmayı unutmayın. Aldığınız önlemlere rağmen beklenmedik durumlarla karşılaşabilirsiniz.

Her araç sahibinin en az bir kere karşı karşıya kalabileceği otomobil arızalardan biri, motorun hararet yapmasıdır. Bir aracın motorunda hararet oluşmasına neden olabilecek birden fazla faktör bulunur. Yolda seyir halindeyken aracınızın motorunun hararet yapmasının iki nedeni vardır.

Bunlardan ilki su devir daimi yaparken arızadan kaynaklı sorun yaşanması, ikincisi ve daha önemlisi ise gizli hararet olarak adlandırılan pistonun üzerindeki patlamanın yarattığı hararet durumudur.

Hararet yapan motora ilk müdahale
Motorun hararet yapmasıyla yola devam etmeniz durumunda aracınızın yanmasına ve daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz. Bu durum hem sizin güvenliğiniz hem de aracınızın güvenliği açısından son derece tehlikelidir. Motor hararet yaptığında aracı istop edip, kontağı çalıştırmadan trafiğin olmadığı noktalarda kenara çekerek suyun soğumasını sağlayabilirsiniz. Aracınızın motorunda hararet olduğu takdirde kesinlikle hareket etmemelisiniz.

Motor soğutma suyu nedir?
Aracınızda bulunan motor soğutma suyu bir çeşit antifriz görevi görür. Bu su, radyatör vasıtası ile soğutulmasından sonra motor bölümlerinde gezerek, motorun hararet yapmasını engeller. Radyatör fanı arızalanırsa, fan müşiri bozulursa ve motordaki su sirkülasyonundaki borular su kaçırırsa bunun sonucunda motor hararet yapar.

Motor hararet göstergesinin ideal derecesi nedir?
Aracınızla seyir halindeyken dikkat ederseniz göstergeler kısmında motor hararet göstergesinin bulunduğunu görürsünüz. Göstergede 50-150 derece arasında sıcaklık dereceleri bulunmaktadır. Bu dereceler arasında 80 derece seviyesi aracınızın ideal motor sıcaklığını gösterirken, derecenin yükselmesi aracınızın motorunda hararet oluşumu gerçekleştiği anlamına gelir.

Radyatör arızasının motora etkisi nedir?
Radyatör, motorun soğumasına yardımcı olan motor soğutma sıvısı (yani suyunu) soğutmakla görevlidir. Ancak motor, radyatör çalışmasındaki herhangi bir arızadan kaynaklanan bir nedenden ötürü soğutacak suyun gelmemesi durumunda hararet yapar.

Hararet müşiri ne işe yarar?
Araçlardaki motor hararet müşiri bir nevi otomatik jigle görevini üstlenir. Motor beynine soğuk bilgisi yerine sıcak su bilgisi yollaması durumunda, motor beyni zengin karışım yerine normal karışım yollar. Bu da aracın çalışmasını zorlaştırabilir. Bu gibi bir durumda aracın servise gösterilmesi kesinlikle en doğru sonucu almanızı sağlayacaktır.

Doğru çalışma için doğru soğutma gerekir
Araç motorunun daha etkin çalışabilmesi için belli başlı ihtiyaçlarının karşılanması gerekir. Bu ihtiyaçların içerisinde en önemli olan şeylerden birisi ise soğutmaya yarayan sudur. Araç motorunun hararet yapmaması için gerekli olan bu su, sürekli devir eder ve motorun çok ısınmasını engeller. Motorun en iyi çalışma koşullarında bulunmasını sağlayan bu sistem sayesinde aracın diğer aksamları da sorunsuz hareket eder.

Soğutma suyu seviyesi
Aracın motorunun belli bir sıcaklık dahilinde çalışabilmesi için gerekli olan belli bir seviye vardır. Soğutma suyu eksilmesi sonucunda ortaya belli başlı sıkıntılar çıkar. Motor daha fazla ısınır ve hararet yükselir. Bunun ile birlikte farklı kısımlarda olan yağ azalır ve aşındırma başlar. Bu yüzden gerekli olan seviyenin korunması ve sık sık kontrolden geçirilmesi gereklidir.

Radyatör ve borular kontrol altına alınmalı
Araç içerisinde meydana gelen soğutma suyu azalması farklı sorunları beraberinde getirir. Bu problemin önüne geçebilmek için radyatör kapağının kontrol edilmesi şarttır. Bu sayede basınç içerisinde kalan su doğru seviyede kalmaya devam edecektir. Aynı zamanda boru ve kelepçelerin gevşememesi de dikkat edilmesi gereken önemli unsurlardandır.

Lambalara dikkat edin
Geçmişten günümüze, üretilen birçok otomobil içerisinde elektronik devreler ve göstergeler kullanılır. Bu yüzden gerekli olan lambaların incelenmesi şarttır. Soğutma suyu asgari seviyesi gösterge lambası gerekli olan seviyenin düştüğünü size belirtir. Bunu mutlaka dikkate alın ve ona göre hareket etmeye çalışın.

Farklı kimyasallar
Soğutma suyu içerisine genellikle damıtılmış %50 su ve %50 antifriz kullanılır. Bu sayede düşük ve yüksek sıcaklıklar içerisinde istenilen su ihtiyacı sorunsuz ve eksiksiz olarak karşılanır. Soğutma suyu kimyasalları içerisinde en büyük pay tartışmasız antifrize aittir.

Temizlik önemlidir
Soğutma suyu değişimlerinde temizlik çok önemlidir. Özellikle radyatör ve boruların incelenmesi, kelepçelerin tam bir biçimde kapatılması şarttır. Ancak bu sayede gerekli olan işlem sorunsuz bir biçimde tamamlanır. Kimyasalların doğru seviyelerde konulması ile birlikte uzun vadede aracın ihtiyaçları eksiksiz bir biçimde karşılanır. İşlemlerin ardından yapılacak olan düzen ve temizlik, sizi ve aracınızı doğru sonuçlara ulaştırır.

İkinci el araç alırken işinizi şansa bırakmayın. Motor dahil aracın tüm parçaları hakkında rapor almak için OTORAPOR hizmetlerinden yararlanın.

Çoğu otomobil kullanıcısı motor yağının araç için öneminin ve işlevinin ne olduğu konusunda bilgi sahibi değildir. Motor yağının aracın motorundaki en önemli özelliği aşınmayı önlemesidir. Motorun soğutulması konusunda da görev almaktadır. Bu özellik, motor yağlarının pek bilinmeyen özellikleri arasında yer alır.

Aracınıza uygun motor yağı
Motor yağının kalitesiyle aracınızın performansı arasında doğrudan bir bağlantı bulunur. Motor yağı seçimi yaparken öncelikli olarak yapmanız gereken aracınız için uygun olan yağı belirlemektir. Aracınızın kullanma kılavuzu bu konuda size yardımcı olabilir. Kullanma kılavuzunda belirtilen motor yağının dışında bir motor yağını kullanmanız aracınıza zarar verebilir.

Motor yağı farkları
Aracınızın özellikleri, modeli ve ihtiyaçlarına göre farklı motor yağları bulunur. Araç modellerindeki farklılıklara göre değişken özelliklere sahip olan motor yağları ve özellikleri konusunda araç uyumluluğuna dikkat edilmelidir. Aracınıza uygun motor yağını seçebilmek için motor yağlarının üzerinde yer alan özelliklere ve içeriği ile ilgili kodlamalara veya sembollere dikkat edilmelidir.

Motor teknolojisine özel motor yağları
Dünyaca ünlü markaların kendi tesislerinde araçlar üzerinde yaptıkları testler ile elde ettikleri sonuçlar sayesinde motor yağı seçimlerinizi aracınızın modeline göre gerçekleştirmeniz mümkündür. Motor yağlarında bulunan geniş çeşitlilik durumunun yanı sıra madeni yağ içerisine katılan katkı maddeleri ile yağ kaliteleri farklılık göstermektedir.

Motor yağlarında kalite unsuru
Motor yağlarının kalitesi aracınızın performansına olumlu katkılar sağlar. Farklı sınıf araç modellerine göre farklı kalitelere sahip olan motor yağı çeşitleri bulunmaktadır. Motor yağı seçimlerinizde konuya dair bilgi sahibi değilseniz aracınızın servisinden bu konuda yardım almayı düşünebilirsiniz.

Yanlış motor yağı kullanımı
Aracınız için seçeceğiniz motor yağının aracınızın modeline ve motor teknolojisine uygun içeriğe ve kaliteye sahip olmasına özen gösterin. Aksi takdirde aracınızın motorunda istenen aşınma önlemini sağlayamazsınız. En önemlisi de aracınızın performansının düşmesine engel olamazsınız. Motorun teknolojisinde, aşınmanın oluşmamasını sağlayacak niteliklerde içeriğe sahip olan motor yağlarının seçilmesine dikkat edilmesi aracınızın performansının daha da üzerine çıkmasına yardımcı olur.

Son yıllarda gelişen teknoloji ile araçlarda egzozdan çıkan ve sağlığa zararlı olan dumanların yüksek oranda önüne geçilmiştir. Ancak araç sahipleri, araçlarında bazı durumlarda egzozdan duman çıkması veya su atması gibi durumlar ile karşı karşıya kalırlar. Arabaların egzozlarından atılan buhar veya damlayan su genel olarak LPG’li araçlarda görülen bir sorundur. Egzoz gazlarının yoğun oranda oluşması araçta bir sorun olduğunun göstergesidir. Bununla birlikte çevre ve insan sağlığı açısından da son derece zararlıdır.

Egzozdan neden farklı renklerde duman çıkar?
Motor içinde yanma esnasında yakıtın normal olarak yanması sonucunda egzoz sistemini takip eden gazlar, egzozun son kısmından çıkış gerçekleştirir. Motorun yanması esnasında motora yakıtın dışında su veya yağ gibi maddelerin karışması ve bunların da yanmaya etki etmesi egzozdan farklı renklerde dumanların çıkmasına yol açar.

Egzozun alev atması neden olur?
Egzoz neden alev atması motorun dışarıya hiç yanmamış yakıt vermesi durumunda ortaya çıkar. Hatta aracın gaz ayağına basılması durumunda egzozdan dışarıya daha fazla oranda alev çıkar.

Egzozdan beyaz duman çıkması
Araçların egzozundan beyaz duman çıkması durumu son dönemlerde çok sık karşılaşılan bir sorundur. Buna sebebiyet veren en genel neden ise silindir kapak contası kısmında yanma gerçekleşmesidir. Silindir kapak contasının yanık olduğunu anlamak için aracın sürekli su eksiltiyor olması gerekir.

Egzozdan su damlaması
Silindir kapak contası kısmında herhangi bir yanma vb. arıza durumunda egzozdan su atışı gerçekleşir. Egzozdan dışarı su atılmasına neden olacak bir diğer durum ise yağ kapağının altında aşırı köpürme sonucunda silindir contasının bitmiş olmasıdır.

Egzozdan mavi duman çıkışı neden olur?
Egzozdan mavi renklerde bir duman çıkışının oluşması, motorda aşınmalar sonucu veya bir takım yağ sızması sonucunda meydana gelen çeşitli yağların yanmaya karıştığını gösterir. Bu tür bir durum ile karşılaşıldığında aracın biraz çalıştırıp kullanılarak ısıtılmasından sonra yeniden kontrol yapılmalıdır.

Aracın günlük bakımlarından biri olan motor yağı kontrolü için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Araç çalışır vaziyette ise motor hemen durdurulur.
 • Motor yağının kontrolü için aracın kaput kısmı açılır.
 • Motor aksamının bulunduğu yerde yağ çubuğu olarak bilinen genellikle sarı renkli bir elin işaret parmağı girecek şekilde yuvarlak bir aksamı bulunan parça tespit edilir.
 • Bulunan yağ çubuğu yukarı doğru çekilmek suretiyle motorun içerisinden çıkarılır.
 • Çıkarılan yağ çubuğunun tamamı bir bez yardımı ile silinir.
 • Temizlenen yağ çubuğu yeniden motorun içerisi yerleştirilir ve tekrar çıkarılır.
 • Çıkarılan yağ çubuğunun seviyesine bakılır.

Motorda olması gereken yağ seviyesi nedir?
Aracın birçok parçasının yağlanmasına yardımcı olan motor yağının araç içerisine konulduktan sonra hangi seviyede olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Motor yağının hangi seviyede olduğunu öğrenmek için yağ çubuğuna bakıldığı zaman yağ seviyesinin çubuğun üzerinde bulunan iki çizgi arasında olup olmadığına dikkat etmek gerekir.

Yağ göstergesi
Aracın üzerinde bulunan birçok sistemin sürüş esnasında çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmek amacıyla, aracın ön panelinde bulunan küçük karakterler ile belirtilmiş göstergeler yer alır. Bu göstergeler içerisinde yer alan yağ göstergesi, aracın ilk çalıştırılması sırasında yanarak sistemde arızanın olup olmadığını sürücüye bildirir. Kontağın çevrilmesinden sonra otomatik olarak sönen yağ göstergesi motor çalışırken herhangi bir arızanın olup olmadığını sürücüye bildirir.

Birçok insan tarafından sorulan rot balans nedir sorusunun cevabı oldukça basit. Bilindiği gibi günümüzde birçok farklı marka ve model araç var. Üretilen her araç için ayrı ayrı uygulanan farklı özellikler var. Ancak her otomobil belli bir düzen ve sürüş özelliği içerisinde üretilir. Aracın üzerinde yer alan ön takım diye adlandırılan ön lastiklerinin yön durumu ve ağırlığın her noktaya uygun bir biçimde dağılması için gerekli olan ayara rot balans ayarı denir.

Balans ayarı
Aracın yol tutuşunun tam olması için öncelikli olarak ön takım diye adlandırılan bölge içerisinde rot ve balans ayalarının eksiksiz bir biçimde yapılması gerekir. Peki, balans ayarı nasıl yapılır? Balans ayarı statik ve dinamik ayarları sabit olarak kullanılan makinede yapıldıktan sonra gerekli olan montaj tamamlanır. Bunun ardından son kez dönen tekerlekler üzerinden aracın ayarları kontrol edilir.

Rot balans ayarı
Araçlar için oldukça gerekli olan rot balans ayarı bir enstrümanın akordu gibi düşünülebilir. Aracın sağlıklı ve güvenilir bir yol tutuş performansı sağlaması isteniyor ise bu ayarların sürekli ve düzenli bir biçimde yapılması gereklidir.

Rot balans ayarı ne sıklıkta yapılmalıdır?
Rot balans ayarının ne kadar sıklıkta yapılması gerektiğini bilmek önemli bir ayrıntıdır. Aracın ayarlanma ihtiyacını tespit edebilmek için direksiyonu serbest bırakın. Hareket halinde araç belli bir yöne çekiyorsa, arka tekerler tam anlamı ile ön tekerlerin hizasında değilse veya virajlarda ön tekerlerden ses geliyorsa gerekli olan ayar zamanı gelmiş demektir.

Zamanında kontrol önemlidir
Araçların zamanında kontrol edilmesi çok önemlidir. Özellikle farklı yönde ilerleyen araçların kaza yapma riski artış gösterir. Aynı zamanda aracın bağlı bulunduğu diğer aksamlarında zarar görmesi söz konusudur. Bu durum, daha fazla masrafa neden olacaktır. Bu yüzden zamanında ve doğru bakım yapılması şarttır.

Sürekli kontrol
Aracın sağlıklı bir biçimde ilerlemesi için sürekli kontrol halinde tutulması gerekir. Özellikle lastiklerin havasının tam olması, doğru zamanda lastiğin yenisi ile değiştirilmesi oldukça önemli bir ayrıntıdır. Aracın ön takımının zarar görmemesi için bu noksanlıkların giderilmesi ve zamanında ayarların, gerekli bakımların yapılması şarttır.

Araçlarda daha güvenli fren yapmak için kullanılan bir frenleme sistemi olan ABS (Almanca Antiblockier-system, İngilizce Antilock Braking System), 1936 yılında Almanya’da icat edildi ve patenti alındı. Bu sistemde normal frenlere göre tekerlekler tek bir noktadan kilitlenmez. Her tekerlekte bulunan alıcılar aracılığıyla aracın daha kısa zamanda durması ve yoldan çıkmaması sağlanır.

ABS nasıl çalışır?
Herhangi bir frenleme durumunda ABS duruma bağlı olarak tekerleklere ihtiyaç duyulan oranda fren yaptırır. Bu, ABS fren sisteminin çalışma prensibini açıklar. Eski frenlerin aksine kilitleme yapmak yerine saniyede 18 defa pompalama yaparak, yani tekerleği saniyede 18 defa hareket ettirip durdurarak aracın daha kontrollü durmasını sağlar.

ABS fren mesafesini ne kadar kısaltır?
Bir araçta ABS fren olsun ya da olmasın aracın ne kadarlık bir mesafede duracağına dair kesin bir bilgi söz konusu değildir. Bu nedenle ABS fren mesafesi aracın lastik durumuna, lastik hamuruna, yolcu sayısına, ağırlığına, asfaltın durumuna, hava şartlarına, zemine ve daha pek çok farklı nedene bağlı olarak değişim gösterir.

ABS neden her araçta kullanılmaktadır?
Trafik kazalarının önemli bir kısmı fren esnasında aracın savrulmasından kaynaklanır. Özellikle ani frenlerde bu risk daha fazla ön plana çıkar. Ancak ABS fren, seyir esnasında aracı yolda tutmak için saniyede 8-18 defa tüm tekerleklere birbirinden bağımsız olarak pompalama yapar. Böylece araç savrulmaz ve daha kolay durur. Standart fren sistemlerinden farklı yönleri olan ABS fren sistemi yol güvenliğiniz için önemli bir unsurdur.

ABS fren ayarı yapılabilir mi?
ABS fren ayarı, otomobilin kullanım amacına, bulunduğu kategoriye ve teknik özelliklerine bağlı olarak, her modele ve markaya göre özel olarak üretilir. ABS fren ayarı, teknik bir ayardan ziyade bir çeşit yazılım ayarı olduğu için ABS ayarını sonradan yapmak mümkün değildir.

ABS fren arızaları ihmal edilmemelidir
ABS bulunan otomobillerde yaygın olarak görülen ABS fren sistemi arızaları, ABS fren lambasının sürekli olarak ya da sert bir fren esnasında yanması şeklinde olur. Bu arızalardan biri yaşanıyorsa en kısa sürede tamir edilmesi gerekir.

İkinci el araç alırken frenlerin çalışıp çalışmadığını dikkatli bir biçimde kontrol etmelisiniz. OTORAPOR ekspertiz hizmetleri size eksiksiz kontrol imkanı sunar.

Otomobil hırsızlıkları üzerine yapılan bir araştırmanın sonucuna göre hırsızlıkların %50’sinin otomobil sahiplerinin hatalarından kaynaklandığı ortaya çıktı. Emniyet birimlerine arabam çalındı şikayeti ile başvuranların yarısından fazlası araç içerisinde görünür şekilde dizüstü bilgisayar, cep telefonu, cüzdan gibi değerli eşyalar bulundurmaktadır. Bu eşyaların otomobil hırsızlarını cezbettiği unutulmamalıdır.

Araç çalındığında motoru durduran sistemleri tercih edin
Teknolojinin gelişimi ile birlikte ortaya konan yeni izleme sistemleri otomobil hırsızlarının adeta kabusu oldu. Yeni geliştirilen izleme sistemleri ile aracınızın çalınması durumunda sistem hemen polisi haberdar etmektedir. Ardından motoru durdurarak aracın ilerlemesi engellenmektedir.

Cam aralıklarına dikkat edin
Özellikle yaz aylarında otomobilin hava alması için araç sürücüleri camı çok az aralık bırakır. Ancak bu durum araç hırsızlığı için bir davetiye olmaktadır. Çünkü küçük bir cam aralığı hırsızların askı, tel ve benzeri malzemeler kullanarak aracın kapısını açması için yeterli olmaktadır.

Alarm en caydırıcı taktiklerden biridir
Aracınızı ışıklandırma olmayan bir yere park etmemelisiniz. Aynı şekilde park konusunda tenha noktalardan da uzak durmalısınız. Eğer bu hatayı yaparsanız aracınızda alarm olması dahi otomobil hırsızlığına karşı önlem değeri taşımayacaktır.

Ancak kalabalık ortamlarda ya da aydınlatma olan mekanlarda aracınızı park ederseniz, yanıp sönen bir ışık dahi hırsızların aracınızı gözüne kestirmesini önler. Aracınızda alarm yok ise alarm görünümü veren yanıp sönen ışıklardan temin edebilirsiniz. Basit ancak çok önemli bir önlem olacaktır.

GPS mevcut önlemler arasında en önemlisidir Aracınıza markası ya da modeli ne olursa olsun mutlaka GPS taktırın. Bu izleme sistemi, aracınız çalınsa dahi emniyet birimleri tarafından yerinin anında tespit edilmesini sağlayabilir. GPS izleme sistemi otomobil hırsızlığı için caydırıcı bir etken durumundadır. Araçta GPS olduğunu fark eden hırsızlar, otomobili çalsalar dahi anında bulunacağını bilirler. Bu nedenle GPS alarmdan bile çok daha etkili bir caydırıcı etken olabilmektedir.

Aracınızın anahtarlarını cebinizden çıkarmayın
Alışveriş merkezleri, kafeler, barlar ve lokantalar gibi sosyal alanlar araba hırsızlığı konusunda birer keşif alanıdır. Otomobil sahipleri masanın üzerinde aracınızın anahtarını gördüğünde sizi takibe alabilir ve otomobilinize binmek için kapıyı açtığınız anda sizi etkisiz hale getirerek aracınızı çalabilirler. Bu nedenle halka açık tüm mekanlarda ve kalabalık ortamlarda otomobilinizin anahtarını cebinizden çıkarmayın.

Araç ruhsatı özenle muhafaza edilmesi gereken en önemli belgelerin başında gelmektedir. Buna karşın araba ruhsatı kaybetmek çok sık yaşanan bir durumdur. Eğer aracınızın ruhsatını kaybederseniz ya da ruhsatınız çalınırsa hukuki açıdan bir sorumluluk altına girmemek ve ruhsatın sizin sorumluluğunuzda olmadığını ispatlayabilmek için durumu ilgili birimlere bildirmeniz gerekir.

Öncelikle araç ruhsatınızı kaybettiğinizi veya çaldırmış olduğunuzu en yakın il ya da ilçe emniyet müdürlüğüne giderek bildirmeniz gerekir. Bu bildirimde bulunmak için beklemeniz, ruhsatınızın farklı bir amaç için kullanılmasına izin vermeniz anlamına gelir. Bu nedenle “araç ruhsatını kaybettim” şeklinde bildirim yapmanız hukuki açıdan büyük önem taşımaktadır. Durumu emniyet birimlerine bildirdikten sonra gazeteye ilan vermenizde fayda olacaktır.

Bildirimde bulunduktan sonra işlemlere başlayın
Gerekli birimlere araç ruhsatını kaybettiğinizi bildirdikten sonra araç ruhsatınızı yeniden çıkartmanız gerekecektir. Elbette sizden bazı evrakları hazırlamanız istenecektir. Unutmayın, aracınızı kısa bir süre önce muayene ettirmiş ve belgelerinizi temin etmişseniz işlemlerinizi daha kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Aracınızın bir süre önce muayene edilmemişse farklı bir yol izlemeniz gerekir. İl/ilçe emniyet müdürlüğüne başvuru yaptığınızda sistem üzerinden bir kontrol yapılır. Şayet aracınızı kısa süre önce muayene ettirdiyseniz kontrolde bu bilgi çıkar. Muayene ettirmediyseniz yetkili birim sizden önce araç muayenesi yaptırmanızı isteyecektir. Muayene sonrası alacağınız belgeyi özenle saklamanız gerekir. Sonrasında araç ruhsatını kaybettim şeklinde bir başvuru yaparak ruhsatınızı yeniden çıkarabilirsiniz.

Aracınızın muayene işlemlerini gerçekleştirdikten sonra evrak hazırlama işlemine geçebilirsiniz. Ruhsat zayi işlemi yapmaya yetkili olan bir vekaletname, karakol tutanağı, zorunlu trafi k sigortasını yaptırdığınızı kanıtlayan bir belgenin fotokopisi sizden istenecek belgeler arasında yer almaktadır.

Karayolları muayene istasyonunda tespit yaptırın Karayolları muayene istasyonundan motor ve şasi numarası tespiti yaptırmanız gereklidir. Bu tespit sonrasında alacağınız belgeyi de başvuru dosyanıza eklemelisiniz. Ayrıca araba ruhsatınızı kaybettiğinize yönelik başvuru yaparken yaklaşık 150 TL tutarında bir harç ücreti de ödemeniz gerekecektir.

Günümüzde cüzdanını kaybeden ya da çaldıran birçok insan cüzdanın içindeki nakit paradan çok, kredi kartlarını iptal ettirmek, nüfus cüzdanını ve ehliyeti çıkarmak için harcayacağı zamanı ve uğraşacağı bürokratik ayrıntıları düşünür. Aşağıda, ehliyetinizi kaybettiğinizde yenisini çıkarmak için hangi belgelere ihtiyaç duyacağınızı ve nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Mutlaka temin edilmesi gereken evraklar:

 • Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne hitaben yazılmış dilekçe
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi (2 adet)
 • Kaybolan sürücü belgesinde mevcut değil ise kan grubu belgesi 4.Vesikalık fotoğraf (3 adet)
 • Sürücü belgesi kart ücreti 101 TL

Trafik Tescil Şube Müdürlüğü’ne yazılacak dilekçe her şubede taslak olarak bulunur. Bu nedenle sadece boşlukları doldurmanız yeterli olacaktır. Evrakların dışında bir başka uygulama da yoğunluk durumuna göre biraz zaman alan ve sürecin uzamasına neden olan parmak izi alınmasıdır.

Ehliyet kaybetmenin bir cezası yoktur. Ancak kart ücretinin ödenmesi gereklidir. Ayrıca ehliyetini kaybeden kişinin gazeteye ilan verme zorunluluğu da yoktur.

Aracın önemli parçalarından biri olan egzoz oldukça farklı işlevleri yerine getirir. İçindeki susturucular yardımıyla motorun fazla ses çıkarmasını engelleyen egzoz, bunun yanı sıra motorun bazı bölümlerinden gelen zehirli gazları kimyasal bazı yöntemler ile hapseder ve doğaya salımını engeller. Bu yüzden aracın sağlıklı bir şekilde çalışması açısından yapılması gereken egzoz bakımı azami derecede önem taşır.

Egzozun araca faydası var mı?
Aracın boşaltım sistemi olarak adlandırabileceğimiz egzoz doğru bir şekilde salınım yaptığı zaman diğer parçaların da doğru şekilde çalışmasını sağlar. Tıkalı olmayan, delinmemiş ve sağlıklı bir egzoz sistemi motorun doğru ses ile çalışmasını, atık gazların motordan uzaklaşmasını ve motorun çevreyi rahatsız etmemesini sağlar.

Doğru egzoz seçimine dikkat
Doğru egzoz seçimi uzun vadede yakıt tasarrufu sağlar; araç daha temiz ve düzenli çalışır. Bu konuda yapılacak doğru tercih, aracın çekişinin ve motor hacminin ortaya çıkmasını ve güçlenmesi sağlayacaktır.

Egzozu ne kirletir?
Dışarıdan gelen birçok farklı fiziksel faktör egzozun kirlenmesine neden olur. Aynı zamanda aracın eskimesi nedeniyle motorun içinden çıkan gazların zamanla daha çok tutulması da egzozu kirletecektir. Egzozun işlevini tam olarak yerine getirebilmesi için mutlaka temizlenmesi gerekir.

Egzoz bakımı nasıl yapılır?
Doğru egzoz bakımı araç bakımı sırasında yapılır. Araç bakımı sırasında egzoz ile birlikte onunla etkileşimli olan diğer parçalar da incelenir. Özellikle tutucu ve susturucu noktalara dikkatle göz atılmalı ve bakımları yapılmalıdır.

Egzoz temizliğinin olmazsa olmazları nelerdir?
Araç sahibinin bireysel olarak egzoz temizliği için yapması gereken tek şey aracın periyodik bakımlarını eksiksiz ve düzenli olarak yaptırmasıdır. Bu bakımlar sırasında aracın egzozu incelenir, herhangi bir delik olup olmadığı kontrol edilir ve gazların yaratabileceği tıkanıklıklar temizlenir. Aynı zamanda susturucu olan bölgeye motorun daha verimli çalışması için bakım yapılır. Bu bölge iyice temizlenir ve incelenir. Bakım ve temizlik sonucunda, doğaya az salınım yapan ve motoru sessiz çalışan bir araç haline getirilmesi hedeflenir.

Kaza yapmış araçlarda kazanın bir belirtisi olarak kabul edilen boya, ikinci el araç satın almak isteyenler için önemli bir kıstastır. Aracın kaza yapmış olması, aracın fiyatında belirgin bir düşüşe neden olduğu için araç satın almak isteyenlerin ilk dikkat ettiği hususlardan birisi boya kullanılıp kullanılmadığıdır. Aslında bir aracın boyalı olup olmadığını, yani kaza yapmış olup olmadığını anlamak çok güç değildir.

Araçta parlak olan bölgeyi inceleyin
İkinci el araba satın almak isteyenlerin bilmesi gereken ve aracın boyalı olup olmadığına dair belirti olarak kabul edilen hususların başında parlaklık gelir. İlk bakışta aracın tamamının aynı renkte olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak sonradan boyanmış olan bölümler dikkatli bir şekilde baktığınızda kendini ele verecektir. Çünkü bu bölgeler daha parlak olur. Aynı zamanda hafif de olsa bir renk tonu uyuşmazlığı söz konusu olacaktır.

Şüpheli gördüğünüz yere dokunun
Bir aracın boyalı olduğunu gösteren bir diğer unsur ise boyalı olan yerde hafif bir pürüz olmasıdır. Ancak bakarak bu pürüzü fark etmek mümkün değildir. Bu nedenle araçta şüpheli gördüğünüz yere dokunmanız gerekir. Elinizle dokunduğunuzda bir pürüz hissediyorsanız o bölgenin sonradan boyanmış olma ihtimali çok yüksektir. Sonradan boyama işleminden geçmiş bölgede boya tozları çok küçük tanecikler halinde kalır.

Far ile tampon arasına daha dikkatli bakın
Kazalar araçların büyük çoğunluğunun ön tarafına zarar verir. Bu nedenle, araç kaza sonrasında boyama işleminden geçmiş ise far ile tampon arasına dikkatlice bakmanız kazayı ortaya çıkarmak için yeterli olacaktır. Çünkü önde çarpma şeklinde bir kaza olduğunda arabanın boyalı olması far ile tampon arasında hafif bir boşluk şeklinde kendini belli eder.

Araba sahiplerinin en sık karşılaştığı problemler arasında çizikler ilk sırada yer almaktadır. Sokaklarda, otoparklarda ve açık alanlarda bırakılan arabalar her zaman için çizilme tehlikesi ile karşı karşıyadır. Yaramaz çocuklar, tecrübesiz şoförler genel olarak bu çiziklerin sebepleri olarak gösterilebilir. Piyasada bilinen birçok araç çizik giderici ürün vardır. Ancak bu ürünleri kullanmadan önce dikkat edilmesi gereken belli başlı kurallar mevcuttur.

Aracınızı iyi temizleyin
Araç çiziklerini gidermeden önce mutlaka iyi bir dış temizlik gerekir. Gözle görülmesi zor olan ufak taşlar ve tozların yüzeyden giderilmesi için mutlaka bir yıkama gerçekleştirilmesi şarttır. Uygulanacak olan çizik giderme kalemleri ya da diğer kimyasallar öncesinde yıkama yapılmasına özen gösterilmelidir.

İyi kurutma yapılmalı
Otomobili yıkadıktan sonra iyi bir kurutma şarttır. Yüzey üzerine uygulanacak olan araç çizik giderici öncesinde yıkamadan kalan izleri ortadan kaldırmak için yüzeyin tam manası ile kurutulması gerekir.

Çizik giderme işlemi doğru bölgeye uygulanmalı
Otomobil üzerinde yer alan çizikler birçok farklı bölgede yer alabilir. Bölgelerin tam belirlenmesi ve işaretlenmesi gereklidir. Özellikle araç çizik giderme kalemi kullanmadan önce hangi bölgelerin yoğun olduğu, hangi bölgelerin ise daha seyrek olduğu bilinmeli ve buna uygun bir kullanım ortaya çıkarılmalıdır.

Acele etmemeye çalışın
Araç çizik giderme yöntemleri içerisinde ilk sırada sakinlik en önemli maddedir. Acele etmeden, doğru bölgenin ortaya çıkarılması ve düzgün bir biçimde çiziğin ortadan kaldırılması doğru olandır.

Pasta ve cila uygulaması
Çizik giderici kalem ve kullanılan çizik giderici ürünlerinden sonra, kalan ince çizikler için uygulanabilecek en kolay ve etkili yöntem pastadır. Özel bir karışım olan pasta, boyayı belli oranda inceltir ve çizikleri yok eder. İyi bir pasta uygulamasının ardından yüzeyin mat olan görünümünü ortadan kaldırmak adına cila yöntemi uygulanabilir. Bu sayede mat görünen yüzey ilk günkü haline geri dönecektir ve daha parlak bir görünüm kazanacaktır.

Aracınız için uygulayacağınız doğru yöntemler sonucunda çizikler karşısında doğru sonuçlar elde edebilirsiniz. Koruma ve temizleme yöntemleri sayesinde daha az çizik ve daha parlak bir yüzey görünümü elde edebilir, aracınızı ilk günkü görünümüne kavuşturabilirsiniz.

Araç çizikleri konusunda kandırılmayın. OTORAPOR ile çalışın, araç konusunda kapsamlı bilgi sahibi olun.

Lastik ömürlerinin kısalığı araba sahiplerinin şikayet ettiği ortak noktalardan birisidir. Bilinçsiz kullanım sonucu yıpranan lastikler, istenen performansı gösteremez ve kazalara neden olur. Lastiklerin doğru kullanılması hem maddi hasarları önler hem de istenilen performansın elde edilmesini sağlar. Ancak ne yazık ki sürücüler, hayati önem taşıyan lastikler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değildir.

Biz de bu nedenle hem iyi bir performans elde etmeniz hem de lastik ömrünü uzatmanız için dikkat etmeniz gereken önemli noktalara değinmek istedik. Aşağıdaki bilgilerden faydalanarak lastiklerinizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Lastiğin hava basıncını doğru ayarlayın
Lastiklerinizin hava basıncı düzenli olarak kontrol edilmelidir ve araç üreticisinin belirlediği değerlere (sürücü kapısının iç tarafında bulunur) uygun olmalıdır. Aksi takdirde lastikleriniz garanti kapsamından çıkabilir. Düşük hava basıncı lastiğin omuzlarında, yüksek hava basıncı ise taban merkezinde düzensiz ve çevresel aşınmaya sebebiyet verebilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki hava basıncının lastik soğukken ölçülmesi daha uygun bir uygulamadır.

Rot ayarını yaptırmayı ihmal etmeyin
Rot ayarı, lastiklerin yere temas alanını düzenler ve tekerleklerin birbirine paralel alarak yol almasını sağlar. Rot ayarı bozuk lastikler birbirine paralel değildir. Bu durum erken aşınmaya neden olabileceği gibi lastik ömrünün kısalmasının yanı sıra sürtünmenin normalden daha fazla olması nedeniyle yakıt tüketiminin artmasına, süspansiyon ve döner aksamda hasarlar meydana gelmesine neden olur.

Lastik tamirinin fitil ile yapılmasına izin vermeyin
Lastikler birçok farklı yöntemle tamir edilebilir. Bunlardan en kolay ve hızlı olanı fitil ile hava kaçağının engellenmesidir. Bu geçici yöntem, lastiğinizin garanti kapsamı dışında kalmasına neden olabilir. Çünkü birçok lastik üreticisi, fitil ile tamir edilmiş bir lastiğe garanti vermez. Lastiklerinizi tamir ettirirken normal yama ya da mantar yama yöntemlerini tercih etmeye çalışın. Bu seçenekler hem lastiğin garanti kapsamından çıkmasını engeller hem de lastiğin ömrünü uzatır.

Belirli aralıklarla lastiklerinizin yerini değiştirin
Lastiklerinizi belirli aralıklarla (ortalama 5.000 km’de bir) değişik pozisyonlarda takmanız, farklı aşınmalara maruz kalan lastiklerinizin ömrünü uzatacaktır. Diş derinliği 1,6 milimetrenin altına inmiş lastiklerin ciddi kazalara yol açabileceğini ve bu lastiklere sahip araçların trafikten men edildiğini unutmayın.

Fren ayarınızı yaptırın
Ani fren yapmak lastikler arasındaki kuvvet dağılımında farklılık yaratır. Bu durum blok tipi aşınmaların meydana gelmesine neden olabilir. Fren sistemlerinizi aracınızı üreten firmanın tavsiye ettiği aralıklarla kontrol ettirmeniz lastiklerinizin ömrünü uzatma konusunda size destek olabilir.

Aracınıza uygun lastikler seçin
Araçlarınızın kullanım amacına göre (binek veya ticari) lastik seçmeniz, lastiğinizi daha uzun kullanmanıza olanak sağlar. Bazı araç tiplerinde aynı ebat lastikler kullanılabilir fakat bu lastiklerin yük ve hız endeksi aynı değildir. Lastiklerinizin ebadının üreticinin belirlediği değerlerde olmasına dikkat edin.

Balans ayarınızı yaptırın
Balans ayarı bozuk olan araçlarda belli bir hız sonrasında titreme ve yalpalama meydana gelir. Balans ayarı yapıldığında jant ve lastik tam olarak eşleşir. Balans ayarı gerçekleştirilmediği zaman meydana gelen zıplama, titreme ve yalpalama lastiklerin aşınmasına neden olur.

Lastiklerinizin yük endekslerine dikkat edin
Her lastiğin kendine özgü yük endeksi vardır ve bu endeksler lastiklerin üzerinde belirtilir. Araçlara fazla yük yüklenmesi durumunda, lastiklerde ısınma meydana gelir ve bu durum aşınmalara neden olur.

İklim ve yol şartlarına uygun lastikler kullanın
Bulunduğunuz mevsimin lastik tipini (kış lastiği, yaz lastiği) kullanmanız lastiğin ömrünü önemli derecede uzatır. Engebeli yolların ve olağan olmayan sıcaklık düzeylerinin lastiklerde normale göre daha çok aşınma meydana getireceğini unutmayın. Ayrıca kış lastiklerinizi satın alırken diş derinliklerinin 3 milimetreden az olmasına özen gösterin.

Lastiklerinizi cilalamak için petrol bazlı kimyasallar kullanmayın
Lastiğinizi parlatmak amacıyla içinde çeşitli kimyasallar bulunan petrol bazlı deterjan ve cilaları kullanmak lastiklerde aşınmalara yol açar ve lastiklerin ömürlerini kısaltır.

Lastiklerinizi dinlendirin
Süresi iki haftayı aşan park etmelerde lastik havasını 7.5 PSI artırmalısınız ve otomobilinizi takoza almalısınız. Bu sayede lastiklerin rahatlamasını ve ömürlerinin uzamasını sağlayabilirsiniz.
Lastiklerinizin değiştirme zamanını geçirmeyin
Lastiklerinizin değiştirme zamanının geldiğini, virajlarda veya dururken çıkan lastik seslerinden, direksiyon hakimiyetinin azalmasından, lastiklerin aşınmasından ve yüksek hızla giderken araçta meydana gelen titremelerden anlayabilirsiniz. Ancak lastikleriniz bu sinyalleri vermeden düzenli olarak kontrollerini yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Her birimiz hayatımızın bir döneminde aracımızı bulaşık deterjanıyla yıkamış olabiliriz. Çamaşır suyu değmiş tişörtümüzü kurulama bezi olarak kullanmış olabiliriz. Niyetimiz ne kadar masum olursa olsun, bu uygulamalara başvurmuşsak bilmeden aracımıza zarar vermişiz demektir.

Bulaşık ya da çamaşır deterjanı kullanmayın
Deterjan araçtaki kiri çıkarmak için etkili bir temizleyicidir. Fakat kirlerle beraber araç yüzeyindeki koruyucu kaplamayı akıtıp aracın boya ömrünün kısalmasına neden olur. Bu nedenle aracınızı deterjan yerine otomobil şampuanı ile yıkamayı tercih edin.

Aracınıza fırça değdirmeyin
Aracınızı yıkarken çizik oluşmaması için fırça yerine sünger kullanın. Büyük marketlerin araba temizlik ürünleri satılan reyonlarında yumuşak sünger bulmanız mümkündür. Ayrıca aracınız çamurlu ya da tozlu ise önce su ile ıslatın ve kirleri akıtın. Bu uygulama çizik oluşmasını engelleyecektir. Daha sonra ise aracınızı üst kısmı, yan tarafları, arka kısmı, ön kısmı gibi bölümlere ayırarak yıkayın.

Kurulamak için havlu ve benzeri şeyler kullanmayın
Yıkama işlemi tamamlandıktan sonra aracı kurulamayı ihmal ederseniz oluşan su lekeleri tüm emeklerin boşa gitmesine neden olur. Bu nedenle aracınızı kurularken eski kıyafetler ve havlular yerine mikrofiber bezler kullanmayı tercih edin.

Cila zamanına karar verin
Cila araçların boya ömrünü uzatır. Kesin olmamakla birlikte genel kanı her aracın yılda bir ya da iki kez cilalanması gerektiği yönündedir. Aracınızın ne zaman cilalanması gerektiğine karar vermek için oldukça pratik bir yöntem bulunmaktadır. Yağmur yağdıktan ya da aracınız yıkandıktan sonra aracınızın üzerindeki su damlalarının boyutu elli kuruştan küçük ise aracınızın cilaya ihtiyacı yok demektir. Bunların yanı sıra aracınızı güneş görmeyen bir yerde, günün serin saatlerinde (sabah erken ya da akşam güneş battıktan sonra) yıkayın. Hava sıcakken yıkıyorsanız vakit kaybetmeden kurulayın. Çünkü sıcak havanın etkisiyle hızla kuruyan su aracınızda iz bırakır.

Çoğu kişinin hayalini kurduğu tek kapılı spor otomobiller maalesef aile babaları için bir hayal olmaktan öteye geçmemektedir. Evlilik ve çocuklar, pek çok kişiyi aile arabalarını tercih etmeye yönlendirmektedir. Bunun farkında olan otomotiv sektörü de bu alanda çok sayıda model üretmektedir. Kısacası aile tipi otomobillerde alternatif boldur. Peki bu alternatifler arasından hangi kriterlere göre seçim yapmaya özen göstermelisiniz?

Bütçenizi belirleyin
Markaların birbirinden farklı birçok modeli arasından seçim yapmak oldukça zordur. Araştırmaya başlamadan önce bütçenizi belirlemeniz ve belirlediğiniz bu bütçeye uyan otomobillere yönelmeniz karar vermenizi kolaylaştıracaktır. Beğendiğiniz otomobil ihtiyaçlarınıza uygun fakat pahalıysa, o modelin ikinci ellerine göz atmakta fayda vardır. Kilometresi az ve kaza geçmişi yoksa ikinci el otomobil ideal bir seçenektir. İkinci el otomobil kullanmayı tercih etmiyorsanız marka ve/veya model değişikliğine gitmeyi düşünebilirsiniz.

Güvenlik özelliklerini araştırın
Otomobil alırken ilk önceliğiniz aile fertlerinin güvenliği olmalıdır. Bunun için de bütçenize uygun aracı seçtikten sonra ilgili aracın güvenlik açısından uygunluğunu araştırmanız gerekir. Otomobilin çarpışma test sonuçları incelenmelidir ve çocuk güvenliği ile ilgili önlemleri araştırılmalıdır. Hava yastıkları ve lastik testlerinden iyi puan almış otomobiller seçilmelidir.

İhtiyacınız olan boyutta araç seçin
Kalabalık bir aileyseniz ve sık sık beraber yolculuklara çıkıyorsanız SUV, station wagon gibi geniş araç tercih etmeniz yolculuk keyfinizi artırır. Çekirdek bir aileyseniz sedan tarzı bir araç ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetebilir.

Aracı kimin kullanacağına karar verin
Çocuğunuz 18 yaşını doldurduysa ve sürücü kursları araştırıyorsa ailede sürücü sayısı artacak demektir. Eşiniz çocuğunuzu okula götürecekse hayatını kolaylaştırmak için arabaya ihtiyaç duyabilir. Bu durumları göz önünde bulundurarak herkesin rahatlıkla kullanabileceği bir otomobil seçmeniz gerekir.

Temizlik ve bakımı göz önünde bulundurun
Küçük yaşlarda çocuklarınız varsa arabanızın arka koltukları ciddi şekilde kirlenecek demektir. Deri koltuklar kumaş koltuklara göre daha kolay temizlenir. Deri koltuklar koyu renkli leke ve kirleri daha az gösterir. Seçim yaparken bu tür ayrıntıları unutmayın.

Yorumları okuyun
İhtiyaçlarınıza uygun otomobili bulduğunuzu düşünüyor olsanız bile satın almadan önce kullanıcı yorumlarını mutlaka okuyun. Kullanmadan fark edilemeyecek ayrıntılar olabilir. Sizden önce kullananların yorumları bu açıdan faydalı olacaktır.

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster