Araç Temizliğinde Doğru Bilinen Yanlışlar

Araç temizliği iç araç temizliği ve dış araç temizliği olarak ikiye ayrılır. Kişiler dış araç temizliğini genellikle Petrol ofislerinde hazır bir şekilde yapabilseler de iç araç temizliği biraz daha dikkat ve çaba isteyen bir temizliktir. Yine de en çok kirlenen yer aracın iç kısmı olduğu için araç sahipleri aksatmadan aracın içini temizlemelidir. Araç içi temizliğinde pek çok kişinin sıklıkla yaptığı ama aslında yanlış olan bazı davranışlar bulunmaktadır.

Araç Temizliğinde Neler Yapılmamalı?

Aracın içinin daha temiz olmasını isteyen kişiler deterjan kullanabilmektedir. Deterjanı çamaşır veya bulaşık deterjanı olarak seçmek çok yanlıştır. Temizlenecek bölgeye göre her alanın kendi ayrı temizleme kimyasalı mevcuttur. Çamaşır veya bulaşık deterjanı kullanıldığı zaman aracın içinde veya dışında lekelenmeler başlayabilir.
Araca fırça değdirmek de doğru bilinen yanlışlardandır. Aracının özellikle dışını yıkayan kişiler hem zamandan tasarruf etmek için hem de daha temiz olması için fırçayla hızlı hızlı yıkama yapabilirler. Bu son derece yanlıştır. Araç içi fırça yardımıyla temizlenmez. Sadece ve sadece bez yardımıyla veya profesyonel temizleme aparatlarıyla temizlenebilir. Aksi halde aracı temizlemek isterken araca zarar vermeniz mümkün olacaktır. Bu sebeple fırçadan uzak durmalısınız.
Aracı kurulamak için genelde araç sahipleri havlu kullanabiliyor. Bu durum tamamen yanlıştır. Araç kullanmak için eski kıyafetler ve havlular kullanılamayacağı gibi gazete de kullanılamaz. Aracın yıkanmasından sonra kurulanması için özel olarak üretilen mikrofiber bezler mevcuttur. Bu bezleri kullanarak arabanın ıslak kısımları yavaş yavaş kurutulabilir. Bu sayede hem su izi kalmayacak hem de araç çizilmeyecektir.
Araç temizliği düzenli bir şekilde yapıldığı gibi araç için cila da belirli zaman aralıklarıyla yapılmalıdır. Cila kullanan araçların ekstra olarak boya yapmasına gerek kalmayacaktır. Yani cila aslında boyanın yapılmasını uzatmak ve boya ihtiyacını bir süre karşılamak için vardır. Cila yapan kişiler boyaya daha geç ve daha az ihtiyaç duyar. Araçtan araca değişmekle birlikte cila yılda bir veya arabaya göre iki defa yapılmalıdır. Bu sayede arabanın da oldukça güzel görünmesini sağlayacaktır.