Aracı En Doğru Park Etme Teknikleri

Araç sahiplerinin araç kullanımı ile ilgili çoğunlukla bir sıkıntısı bulunmaz. Ancak söz konusu park etmek olunca birçok sürücü sıkıntı yaşayabilir. Aracı doğru şekilde park etmek başlı başına bir beceri gerektirir. Ancak doğru şekilde park etmek için de bazı kurallara uymak gerekir.

Aracı park ederken uyulması gereken ilk kural güç manevrasının doğru zamanda yapılmasıdır. Güç manevrası araç park yerinden çıkarken değil park edilirken yapılır. Soğuk araçla yapılan manevralar yakıt tüketiminin artmasına neden olacaktır.

Aracınızı park ederken yapacağınız en akıllıca hareket, park yerinden çıkış sırasında herhangi bir manevraya gerek bırakmayacak şekilde park etmek olacaktır. Aracı manevrasız girdiğiniz gibi park yerinden çıkartırsanız motorunuza da zarar vermemiş olursunuz.  

Eğer sıkışık bir alana park ettiyseniz aracı ilk çalıştırdığınız anda klimayı sakın çalıştırmayın. Böylelikle aracın tüm gücü direksiyon hidroliğine gider ve yakıt tüketimi sağlanır. Park etmek istediğiniz alan yokuş ise aracın burnu yokuş aşağı gelecek şekilde park etmeniz doğru olacaktır. Böylelikle soğuk aracı çalıştırdığınız anda yokuş yukarı zorlamanıza gerek kalmaz.

Aracınızı güneşli yerlere park etmemeye de özen göstermelisiniz. Park yeri ne kadar güneşli olursa benzinin buharlaşma ihtimali de o kadar fazla olur. Bunun için mümkün olduğunca gölge alanları bulup aracınızı bu alana park edebilirsiniz. 

Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *