Aracın Aküsü Neden Biter? Akü Bitince Ne Yapmak Gerek?

Yolda kalan araçların büyük bir çoğunluğu akünün bitmesi sebebi ile yolda kalıyor. Beş altı yıl aralıklar ile değişmesi gereken akülerin nasıl olur da hemen bittiği konusunda pek çok uzman görüş mevcut. Akü hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Akü Neden Hızlı Biter?

Normal şartları olan bir aracın aküsünün bitme süresi yaklaşık olarak beş veya altı yıldır. Ancak bazı olaylar akünün bitiş sürecini hızlandırabilir, bu genellikle enerji ile alakalı durumlardan kaynaklanmaktadır.
Akü öncelikle çok sık dur kalk yapan araçlarda çok sık tükenir. Bunun nedeni aracın uzun mesafe yolculuklarında daha az enerji harcarken dur kalk yapılan kısa mesafelerde daha çok enerji harcamasından kaynaklanır.
Akünün sıklıkla bitmesinin bir diğer sebebi de klimanın veya araç içi radyonun sıklıkla kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Bunlar aracın içerisinde enerji tükettiği için ne kadar sık kullanılırsa o kadar sık akü değişmek zorunda kalacaktır. Bu sebeple kullanılmadığı veya gerekmediği durumlarda kapatılmaları önerilir.
Düşük sıcaklıkta akü önce bitiyor ama yüksek sıcaklık da akünün düşmanı bu sebeple her iki durumda da akü bir miktar kötü etkileniyor.

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır?

Araç çalıştırıldığı zaman marşa bastığınızda gitmek zorundadır. Fakat bu esnada elektriğe dair hiçbir şey çalışmıyor ise o zaman akü bitmiş demektir. Akü alınabileceği gibi acil durumlarda bir araçtan da aktarılabilir. Bunun için bir kablo vardır.

Akü Aktarımı

Aktarma kablosu adı verilen kablo olmadan maalesef aktarım yapılamaz. Ancak bu kablo mevcut ise kişiler kablonun bir ucunu aküsü bitmiş aracın artı kutbuna diğerini de aküsü var olan araca takmalıdır. Önce aküsü olan araç sonra da aküsü olmayan araç çalıştırılmalı. Aküsü olmayan araç çalışıyor ise asla ve asla araç sahibi durduk yere stop etmemeli ve bir süre daha aracı çalışır vaziyette tutmalıdır. Çünkü bir süreden sonra akü tekrar yanıt vermeyebilir. Eğer aktarıma rağmen akü çalışmıyor ise o halde akü bozuk demektir ve yenisi alınmalıdır.