ARACIN DEĞER KAYBI NEDİR?

1) ARACIN DEĞER KAYBI NEDİR?
**Trafik kazası sonrasında araçlarda meydana gelen maddi hasarlar sigorta poliçelerinden karşılanmaktadır. Kaza sonucunda kaza yapan aracın onarımı yapılmasına rağmen aracın satışında kazalı olmasından dolayı piyasa değerinden düşük fiyata satılmaktadır. Örneğin kaza öncesi 35000 TL olan bir araç kaza sonrası 30.000-32.000 TL arasında satılabilmektedir. İşte aradaki bu farka araç değer kaybı denmektedir.
 
2) ARAÇ DEĞER KAYBI KİMLERDEN ALINMAKTADIR?
***Araçta meydana gelen değer kaybı kazaya sebebiyet veren kusurlu aracın trafik sigortasından alınmaktadır. Araçta pert kaydı olmaması, daha önce aynı yerden kaza yapmamış olması, 10 yaşından küçük olması ve 150.000 Km yi geçmemiş olması gerekmektedir.
 
3) DEĞER KAYBI BAŞVURUSU İÇİN NE GEREKİYOR?
***Kazalı araç sürücüsünün avukatlık vekaleti vermesi gerekli ve yeterlidir. Sadece aracın değer kaybının tahsil edilip ödenmesi hususlu değer kaybına ilişkin özel vekalet de verilebilir. Mağdurlardan hiçbir masraf talep edilmemektedir.
 
4) NE KADAR SÜREDE SONUÇLANIR?
*** Karayolları Trafik Kanununa göre Sigorta şirketine 15 günlük süre tanıdıktan sonra ortalama en erken 20 gün ile en geç 3.5-4 ay arasında başvuralar sonuçlanmaktadır.
Doğrudan doğruya talep ve dava hakkı:
Madde 97 – (Değişik: 14/4/2016-6704/5 md.)
Zarar görenin, zorunlu mali sorumluluk sigortasında öngörülen sınırlar içinde dava yoluna gitmeden önce ilgili sigorta kuruluşuna yazılı başvuruda bulunması gerekir. Sigorta kuruluşunun başvuru tarihinden itibaren en geç 15 gün içinde başvuruyu yazılı olarak cevaplamaması veya verilen cevabın talebi karşılamadığına ilişkin uyuşmazlık olması hâlinde, zarar gören dava açabilir veya 5684 sayılı Kanun çerçevesinde tahkime başvurabilir.
 
Bu hususta bilgi almak için OTORAPOR'a başvurabilirsiniz.
Sosyal medyada paylaş:
Yorum bırakabilirsiniz

Yorumlarınız bizim için değerli

Ad Soyad *

Yorumunuzu yazabilirsiniz *