Aracınızın Çalınmasını Önlemek İçin Nelere Dikkat Etmeli?

Günümüzde maalesef ki araç hırsızlığı veya araçların herhangi bir parçasının hırsızlığı sıkça görülen hırsızlık olaylarından bir tanesidir. Kişiler bu konuda araçlarını ve araç parçalarını güvene almak için bazı tedbirlere uyabilirler.

Aracın Çalınmaması İçin Napılabilir?

Aracın çalınmasını önlemek için yapılabilecek ilk şey araçtan ayrılırken camların açık bırakılmamasıdır. Camlar açık olduğu zaman bu açıklık hava alması adına çok küçük bir açıklık da olsa hırsızlar bu açıklıktan faydalanarak aracı çalabilirler. Aracın çalınmasını önlemek için araçtan ayrılan kişi aracın camlarını tamamıyla kapatmalı.
Aracın çalınmasını önlemek için yapılabilecek bir diğer şey de alarm sistemidir. Alarm sistemi araca uygun olmayan bir temas veya araçta zorlama olduğu zaman ötecektir. Bu sayede de kişiler aracın çalınmaması için çıkabilecek veya alarm sisteminin bağlı olduğu yerden polisler gelecektir. Bu sayede araçların çalınasının büyük ölçüde önüne geçilebilir.
Teknolojinin son yıllardaki gelişmesiyle birlikte dışarıdan hiçbir kuvvet uygulamadan motoru kilitleyen sistemler meydana gelmiştir. Bu sistemler sayesinde aracının çalındığını anlayan kişi yetkili birimlere haber verebilir, yetkili birimler de aracın motorunu dışarıdan hiçbir kuvvet etkilemeden durdurabilirler. Bu sayede hırsızlar araç ile daha fazla yol kat edemez ve mecburiyetten aracı bırakmak durumunda kalırlar. Bu sistem gelişen teknolojiyle birlikte hayatımıza giren sağlam sistemlerden bir tanesidir. Bu sistemin uygulanabilmesi için daha önceden araçta sistemin kurulu olması gerekir.

Aracın Çalınmaması İçin Başka Bir Yol Var Mıdır?

Aracın çalınmaması için aracın güvenli bir yerde olması son derece önemlidir. Güvenli bir yerde olan arabalar genellikle çalınma ihtimali en düşük arabalardır. Bu sebeple araba çalınmasının önüne geçmek isteyen kişiler yukarıda belirtilen sistemlere sahip olup tedbirleri aldıktan sonra aracın çalınmaması için yeterli çabayı sarf etmiş olacaktır. Tüm bu tedbirlerden sonra bir aracın çalınma ihtimali oldukça düşük olacaktır. Araç çalınırsa eğer kişiler tek başına aramak yerine en yakın karakola gidebilir veya polisleri arayarak suç yerine getirebilir. Bu sayede polisler hırsızlık olayını en çabuk şekilde hırsızı ve arabayı bularak çözebilir.