Araçta Su Kaçağı Nedenleri Ve Bilinmesi Gerekenler

Araçta devir daim pompası, hortum, silindir vb. birçok farklı aksamda değişik şekillerde su kaçakları oluşabilir. Aracınızda meydana gelebilecek olan su kaçırma problemleri hakkında bilmeniz gerekenleri bu yazımızda öğrenebilirsiniz.

Radyatörde Su Kaçağı Oluşması

Eğer radyatörde su kaçağının oluştuğunu düşünüyorsanız bunun nedeni paslanma ya da donma kaynaklı olduğunu söyleyebiliriz ayrıca antilatörün radyatöre çarpması da su kaçağının oluşmasına neden olabilmektedir bunun yanında eğer radyatör yanlış bağlanmışsa radyatörde su kaçağı oluşabilmektedir.

Silindir Kapağının Su Kaçırması Sorunu

Silindir kapağında oluşan pas yada kir kapağın tam olarak sıkılıp kapatılmasına engel olur. Bu durumun neticesinde sapmalarda gevşeme sorununa yol açar ayrıca kapak boşluk bırakılmayacak şekilde sıkılmadığı için su kaçağı oluşabilir. Egzoz subaplarında meydana gelen sızıntılar silindir kapağının su kaçırması sorununa neden olabilmektedir.

Hortumda Su Kaçağının Olması

Arabalarda su kaçağı oluşan noktalardan biriside hortum kısmında oluşan su kaçırmalardır. Bunun sıklıkla görülmesine neden olan sebep ise hortumu bağlayan kelepçelerin gevşemesinden kaynaklı olmaktadır. Hortum eğer bağlantı noktasına tam olarak oturmamışsa yada kelepçeler yeterince sıkılmadığı taktirde araçta su kaçağının oluşması durumuna düşebilirsiniz.

Silindir Gövdesinde Su Kaçağı

Silindir gövdesinde oluşan su kaçağı sürücülerin sıklıkla karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Çoğunlukla silindir bloğu üstünde yer alan saplama yüzleri kir kapladığında kapağın sıkılıp sağlam kapatılmasına engel olmuş olur ve bu durum sonucunda su kaçağı meydana gelebilmektedir bunun yanında blok yüzü contasının tam olarak sıkılmaması bu contada meydana getirdiği yamuk olma durumu ile birlikte su kaçağının oluşması problemini beraberinde getirmektedir. Bunların yanında motorda mevcut olan su aşırı ısınır veya donarsa bunun sonucunda da  çatlamalar meydana gelir ve dolaylı olarak araçta su kaçağı sorununa neden olmaktadır.  

Kalorifer Peteği Kaçağı

Arabada kalorifer peteği kaçağı sorunun tespiti zordur bunun sebebi ise ısıtma ,klima ve havalandırma biriminin içinde bulunan kalorifer peteği görüş alanı içerisinde yer almamaktadır. Kalorifer peteğinde bir kaçak meydana gelmişse torpidonun alt kısmından paspasın üzerine damlama yapmaktadır ayrıca bu şekilde olan su kaçaklarında camlarda buğulanma meydana gelmektedir.

Araç su eksiltiyor ise ne yapmak gerekir?

Araç eğer su eksiltiyorsa bunun sebebi araştırılıp hangi nedenden kaynaklandığı bulunulmalı sonrasında onarım için gereken yapılmalıdır. Onarım işlemi mutlaka aracın servise götürülüp yapılmalı kulaktan dolma bilgilerle yapılmamalıdır.