Araçta Su Kaçakları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Araçların farklı bölümlerinde farklı şekillerde su kaçağı gerçekleşebilir. Bu su kaçaklarını en erken vakitte tespit edip gidermek oldukça önemlidir.
 

Su Kaçakları Arabanın Hangi Bölümlerinde Olur

     Hortumda su kaçağı

Burada oluşan su kaçakları genellikle hortumun üstündeki kelepçelerin gevşemesinden kaynaklanmaktadır. Kelepçe hortuma tam oturmadığında ya da kelepçeler tam sıkılmadığında bu sorun ortaya çıkabilmektedir. Sadece bundan dolayı değil hortumun zarar görmesi eskimesi durumunda da bu tür kaçaklar ile karşılaşılmaktadır.

    Silindir Gövdesinde su kaçağı

Bu kaçak bir çok sürücü için sürekli sorun olmaktadır. Bunun sebebi silindir kapaklarının sıkılamamasıdır. Silindir kapakların yamulması ya da kirlenmesi buna sebebiyet verebilir. Sadece bununla değil motordaki suyun fazla ısınması ya da donması ile gövdede çatlamalar meydana gelebilir. Bu da silindir Gövdesindeki su kaçaklarına neden olur.

     Radyatörde su kaçağı

Radyatörde su kaçağının olmasının sebebi büyük bir ihtimalle su donması veya paslanmadır. Araçta paslanma varsa su kaçağına sebebiyet verir.  Radyatörde su kaçağı olmasının bir diğer sebebi ise Radyatörün yanlış bağlanmasıdır. Yanlış bağlanan bir Radyatörde su kaçağı yapabilir. Sadece bu durumlarda değil vantilatörün Radyatöre vurması da bir su kaçağı sebebidir.

     Su Kaçakları Nasıl Engellenir

Araçta su eksiltme gibi bir sorun varsa en kısa sürede acilen onarılmalıdır. Genellikle sürücüler sürekli su ekleyerek bu sorunun üstünü örtmektedir ancak bu yöntem işe yarasada bir süre sonra tüm araç zarar görmeye başlamaktadır. İlk olarak conta sonrasında motora kadar bu sorun yayılabilmektedir. Tabi bununla birlikte araçta farklı sorunlarda yaşanmaktadır. Aracın akıttığı suyun yağa karışması büyük sorunlar doğurmaktadır. Özellikle yaz aylarında araç su akıtıyorsa en kısa sürede yetkili servise gidilmelidir. Aksi takdirde bu sorun aracın motorunun yanmasına kadar uzayabilir. Su kaçağının sebebi belirlendikten sonra anında giderilmelidir. Bekletildiği takdirde sorun büyür.
Sebebi doğrultusunda siz de su kaçağını önleyebilirsiniz. Örneğin sorun Radyatör kapağından kaynaklanıyorsa radyatör su önleyici parçaları satın alınabilir. Tabi soruna bağlı olarak aracın servise gitmesi de söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda araç kendi servisine götürülmelidir.