Arnavutköy Nöbetçi Noter

Arnavutköy Nöbetçi Noter

 
İstanbul’un her ilçesinde olduğu gibi Arnavutköy Nöbetçi Noter de hafta sonları işlemleri yapabilmekte. Notere gelen kişiler, hukuki şekilde düzenlenmiş evraklarını onaylatabilirler. Her gün binlerce kişi, kendi işlerini halletmek amacıyla noterlere gitmekte ve işlemlerini halletmekte. Noterlerin görevleri arasında tarla, arsa gibi taşınmaz yapıtların satış vaadi sözleşmelerini yürütmekte gelir. Yabancı dil hazırlanan belgelerin tercüme onayını da noterler yapmakta. Onay almayan tercümeler geçerlilik kazanamazlar. Her kişiyi ilgilendiren Aslı Gibidir Belgesi’ de noterler tarafından çıkarılmakta.

Arnavutköy Nöbetçi Noter  

Nasıl Noter Olunur?

 
Arnavutköy Nöbetçi Noter merkezinde de aynı işlemler, hafta sonu olmasına rağmen yapılabilmekte. Noter unvanında olan kişiler, hukuk fakültesinde 4 yıl eğitim almış kimseler oluşur. Noter olan bu kişilerin eğitim aldığı zamanlarında noterlik stajı geçmişleri bulunur. Noter olmanın ikinci temel kuralıdır staj yapmak. Stajı tamamlayıp, noterlik belgesini alan kişiler noter olmaya hak kazanmış olarak görevlerine başlarlar.
Noterlik belgesi, sadece Adalet Bakanlığından alınır. Alındıktan sonraki süreç en sıkıntılı süreçtir. Noterlik ilanlarının takip edilmesi gerekir. Şanlı olan kişiler, onay çıktıktan sonra noter olarak göreve başlayabilirler. Bu süreçteki aşama yıllar sürebilen aşamadır.  Arnavutköy Nöbetçi Noter de bu işlemlerden geçmiş kişiden oluşur. Personeller ve stajyerlerini seçerek göreve başlayabilirler. Geleceğin noterlerini geliştirip, noterlik belgesini almaya hak kazandırabilirler. Noter olmak için bekleme süresi göz önünde bulundurulduğunda çoğu kişinin ne kadar istese de vazgeçtiği gözlemlenmekte.