Beyoğlu Nöbetçi Noter

Beyoğlu Nöbetçi Noter

Noter, insanların yasalar önünde işlemlerini tamamlamasında, düzenlenmesinde ve onaylanmasında görevli kişidir. Noter ayrıca hukuki güvenliği sağlamak ve anlaşmazlıklarını çözmek için görevli kişi olarak ta bilinir. Her ilçede Noter binası bulunmaktadır. Noter olabilmek için Hukuk Fakültesi Mezunu olmak ve noterlik belgesine sahip olmak gerekmektedir.
Noterliğe başvurular hem resmi gazetede hem de online olarak yapılmaktadır. Başvurular için gerekli belgeleri hazırlayıp gönderebilirsiniz, başvuru süreci 60 gün sürmektedir. 60 günün sonunda noter belgenizi tarafınıza teslim ederler. Beyoğlu nöbetçi noterlerde de noterlik hakkında bilgi sahibi kişileri özenle seçmektedirler. Noterlik ; birinci, ikinci, üçüncü sınıf noterlik olmak üzere 3 gruba ayrılmaktadır. Bu 3 grubu sırasıyla geliri, iş yoğunluğu, rütbesi şeklinde Türkiye Adalet Bakanlığı düzenlemektedir.
   

Nöbetçi Noter Nedir ?

Nöbetçi noter, hafta sonları mesaiye çıkan noter görevlilerine denir. Beyoğlu Nöbetçi Noterlerin hafta sonu saatleri ; sabah 8.30, öğle arası 30 dakika olmak üzere 12.30 mola, 17.00 sonlandırmaktır. Noterlerin hafta içi saatleri de aynı nöbetçi noterlerin saatlerine uygundur. Beyoğlu nöbetçi noterlerin, asliye ve sulh hukuk mahkemelerinin bulunduğu ilçede kurulmuştur.
Kişiler, protesto, ihtarname, ihbarname gibi işlemlerini de bu sayede dilediği zaman yapabilirler. Noterliklerin çok yoğun olmasının sebebi bu tarz eylemlerdir. Kişiler, satış yapmak için her gün noterlere gitmektedirler. Noterler, protesto ile de ilgilendiği için işlemlerini büyük bir titizlik ve öngörü ile yapmak zorundadırlar.