Citroen Tarihi ve Andre Citroen

Andres Citreon, yaşadığı dönemde daha küçük ve daha ucuz otomobillerin gereksinim duyulduğunu gözler ve bu gözlemleri sonucu çalışmalara başlar. Paris Motor Show’a Model C adını verdiği küçük otomobili ile 1921 yılında ilk adımını atar.
Paris’te doğan bir Hollanda Yahudisi olan Citroen, şirketinin temeli 1902 yılında başlar. O senelerde fabrikada V biçiminde tırtıllı ve diğer firmalara göre daha sessiz işleyen özel bir dişli çark üretilmekteydi. Logonun geliş noktasıda burasıydı, Citroen farkını logosuna yansıtarak daha da anlam kazandırdı.
İlk başlarda savaşa hazırlık ve savaş dönemi üretimi yapan fabrika savaş sona ermesiyle yoğun bir tempoyla otomobil üretmeye başlar. 1919 yılında ilk araç üretimi başlar. İlk araçları 4 kişilik olan 1327 cc’lik, 4 silindir bir motora sahip olan 3 vitesli Model A idi. 3 sene boyunca 25bin dolar bütçe ile Model A üretilecektir. O tarihten sonra gelişim göstererek 1452 cc’lik motoru bulunan Model B2 üretime geçer. 5 yıl boyunca bu model üretilmeye devam edecektir. İşte bu sıralarda Andres daha ucuz ve daha küçük otomobil gereksinim duyulduğunu gözler bundan sonra ki üretimleri bunun üstüne yoğunlaşarak yapacaktır. Model C olarak üretilen araç Model B ile olan aynı bütçeden dolayı belli bir süre sonra üretimi duracaktır ve farklı bir model üretilmeye geçecektir.