Citroen Tarihinde Model C

Model C üretimi 3 kez yenilenecektir adları C, C2 ve C3 diye adlandırılır. C3 modeli aralarında en büyük şasisi ve tekerlekleri olan modeldir. C serisinin bütün modellerinde 856 cc’lik 4 silindirli ve yandan vanalı bir motorla donatılmışlardı. 3 vitesli bir araçtı. Fransa maliyesi C3 modelini 5CV olarak benimsemişler idi. Fransız 5 BG, İngiltere’de 7,5 BG olarak benimsenir. Arka tekerler frenli ve bu sebepten duruşlar yavaştır. Kontak ve ışıklar ise 6 voltluk bir enerji ile çalışmaktaydı. Manyeto markası Bosch, 18 litrelik bir benzin deposuna sahipti.
Üç ayrı torpedo gövde tipiyle üretim gerçekleşmiştir. Adı ise gövdenin arkasında oluşturanlar sivri kaynaklanmadır. Üç gövde, üç ayrı adlı model adı doğurur: Tourer, Cabriolet, Le Trefle.. Bütün modeller katlanabilir motor kapaklıdır. İlk üretilen model C sarı renkte üretilmiş ve bu sebepten ötürü Le Petit Citron diye anılmaktaydı. Tourer’ın üstü açık ve iki kişiliktir. Cabriolet’nin ön camı iki parçalıdır. Üstteki parça açılabilmektedir. Tasarımın böyle oluşmasının sebebi yoğun yağışta sileceklerin yetersiz kalırsa sürücünün önünü görebilmesini amaçlıyordu. Yan camlar ise bir askı aracılığıyla indirilip kaldırılıyordu.
Tourer, Model C’nin en sıradan modeli idi. Le trefle ise sonuncu, en sıra dışı olan model ise Cabrooletler idi. Citroen kısa sürede Avrupa otomotiv pazarında önemli bir yer edinir ve Fransa’nın en büyük fabrikalardan biri olur.