Değişen, macunlu araç kaportası nasıl anlaşılır

Değişen, macunlu parça nasıl anlaşılır ?
Değişen parça elemanları, kaporta aksamını oluşturan dış giydirme parçalarıdır.
Bu parçalar araca sonradan montajı yapıldığı için değişen parçaların kaza sonucu sökülüp tekrar takıldığını, punta, kaynak  ve montaj yerlerinden tespit edebiliriz. 
Bu yöntem ile birlikte aracın ağır hasar veya takla atma gibi bir kazası yoksa tavandan referans değer alınarak değişen parça tespiti yapılabilir. Ölçülen değer noktada aynı çıkmalıdır.
Yedek parça olarak fabrikadan gelen yeni parçalar genelde siyah halde gelir, bazı boyacı ustaları parçanın içini de boyarlar.
Örnek olarak; sağ ön çamurluğu kontrol ettiğinizde motor kaputu açılıp iç tarafında siyah kalmış alanlar görüyorsak ve gözle çok rahat görülüyorsa o bölge değişmiştir.
Japon ve kore grubu araçlarda yedek parça olarak gelen yeni kaporta parçası gövde renginde gelebilir. Bazı markalarda gri renk olarak gelmektedir.
Bunu anlamanın yolu, gözle kontrol ve fabrikanın gövdeye attığı boyanın çok iyi kontrol edilmesiyle mümkündür. Robotun attığı boya şeklini çok dikkatli takip edip, incelemek gereklidir.

Kapı kaporta değişen tespiti ise biraz daha zordur. Kapı döşemelerini sökemiyorsak fitil kısımlarını kaldırarak iç bölgesine aydınlatma kullanarak kontrol edilir. Yine siyah boya görürseniz kapı değişmiştir, bir diğer nokta ise kapı menteşe yerleridir.  Genelde eski kapıdan kalan menteşeler kullanılır. Eğer ağır hasar yoksa menteşe ayar civataları da boyalıdır, bu boya ise kapıya operasyon yapıldığını gösterir.

Macunlu yer tespiti nasıl yapılır ?
Macun atılan yer, işin kolaya kaçılması ve maliyeti ucuz olduğu için tercih edilir, bunun yanında satıcılar araçlarını satarken değerinin düşmemesi için de tercih ederler, sonuçta değişeni olan araç ağır hasar almıştır, satıcılar sigorta kayıtlarında girmesin diye sanayide herhangi bir  ustaya yaptırarak araç değerlerini düşürmemek isterler.

Macunlu araçlarda mikron değerleri 500um-800um arasında çıkar bu o bölgede ki metalin ciddi anlamda yamulduğu ve astar yediğini gösterir.

Bazı araçlarda bu değerin 1200um (mikron) olduğu görülebilir , macundan çamurluk yapılan araçlar var .

Yorumlar:

Yorumunuz: