Direksiyon Bakımı

Direksiyon sistemini oluşturan parçalar uzunca bir süre kadar bakımı yapılmaz ise ciddi sorunlar oluşur.  Bu sorunlar eskiye nazaran daha sert olması veya uğultu, tıkırtı benzeri sesler geliyorsa bunların sebepleri şunlar olabilir.

Bakımsız Direksiyon Sorunları

Direksiyonun yağ seviyesi azalmış olabilir. Kontrol edilmeli ve azaldığı taktirde ATF yağı eklenmeli
Yağ eklendikten sonra bir süre seviye kontrol edilmelidir. Eğer eksilme var ise hortum ve valfleri kontrol edebilirsiniz.
Direksiyon kutusu içerisinde dişli ve yataklarında aşınma olmasına karşın kontrol edilmelidir. Direksiyon pompasındaki iç mekanizma gözden geçirilebilir.
Gevşeyen somun ve vidaları sıkabilirsiniz. Rot başları ile aşınma sonucu eskiyen ara bağlantılar kontrol edilmeli ve yenileriyle değiştirilmelidir.
Bu tip sorunlar ekspertiz bakımında ortaya çıkabilir. Oto ekspertiz kesin sonuçları size verir.
Direksiyon arıza ışığı her araçta olmayabilir. Yağ seviyesi, rengi ve kıvamını kontrol etmeniz size fayda sağlayacaktır.  Gittiğiniz yolun zemini bozuk ise bu yolda yavaş ilerlemek direksiyon bağlantılarını sağlayan parçaların uzun ömürlü olmasını sağlayabilir.
Direksiyonunuzda problem olduğunu düşünüyor iseniz teknik servisinizden yardım alabilirsiniz. İkinci el araç satın alma konusunda da bu tarz problemler çok görülür. Direksiyon diğer parçalar kadar önemlidir. Aracınıza yön vermenizi sağlar. Yanlış bir harekette veya herhangi bir arızada bu sizin sonunuz olabilir. Aracınıza bakım yaptırırken direksiyon bakımını yapmamanızı unutmamanızı öneririz aksi halde felaket sonuçlar doğabilir.