• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

DSG Şanzıman Nedir? DSG Şanzıman Nasıl Çalışır?

Günümüzde birçok otomobilde kullanılan DSG(Direct Shift Gearbox) şanzıman teknolojisi, çift kavramalı otomatik şanzıman olarak bilinmektedir. Vites dişlileri birbirinden bağımsız 2 adet shaft üzerinde bulunmaktadır. Aracın hızlanmasını ve yavaşlamasına göre bu shaftlar üzerinde vites geçişleri gerçekleştmektedir. Temel çalışma prensibi; otomobil hangi viteste ise bir sonraki vites hazırda bekletilir ve gereken hıza ulaşılması durumunda hızlı bir vites geçişi sağlanır.


Örnekle açıklayacak olursak; otomobil ikinci viteste seyir halindeyken otomobilin hızlanıp vites yükselteceği varsayılır ve diğer shaftta üçüncü vites hazır halde bekletilir. Gerekli hıza ulaştıktan sonra çok seri bir şekilde üçüncü vitese geçilir. Aynı şekilde yavaşlama eğiliminde olan bir otomobilde de bir sonraki düşük vites hazırda bekletilir ve gereken hıza ulaşıldığında vites düşürülmüş olur.

DSG Şanzımanlı Araçlarda Nelere Dikkat Edilmeli?

DSG şanzımanlı araçların yüksek performans için tasarlandığını söyleyebiliriz. Vites geçişleri çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Vites geçişlerinde güç kaybı yaşanmamaktadır. Bu özelliği sayesinde daha az yakıt tüketimi ve daha konforlu bir sürüş imkanı sağlamaktadır.

DSG şanzımanlarda ani frenlemeler ve yavaşlamalarda vitesin düşürüleceği tahmin edilmediği için zaman kaybı yaşanabilmektedir. Bu da zaman zaman araç sahiplerinin şanzımanda bir sorun olabileceği düşüncesini güçlendirmektedir.

Trafiğin olduğu noktalarda aşırı hızlanmalar ve yavaşlamalar, aracın şanzımanına gereksiz yük oluşturmaktadır. Dolayısıyla şanzımanın daha çabuk aşınmasına neden olmaktadır. Daha sakin ve kontrollü sürüş gerekmektedir.

Yokuşlarda aracın geriye kaçtığı zamanlar olabilmektedir. Dolayısıyla hill hold(yokuş desteği) mutlaka kullanılmalıdır. Ayrıca yokuşlarda gaza basarak beklemek araca oldukça zarar verecektir.

DGS Şanzıman Hangi Markalarda Bulunur?

DSG şanzıman türü yaygın olarak birçok otomobil markası tarafından kullanılmaktadır. Üzerinde yapılan geliştirmelerle farklı isimlerde tüketiciye sunulsa da birçoğunun temel çalışma prensibi aynıdır. İlk olarak Volkswagen marka otomobillerde kullanılmıştır. Dolayısıyla DSG şanzıman ismi Volkswagen markası ile özdeşleşmiştir.

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster