Egzoz Bakımı Nasıl Yapılır

Egzoz bakımı araçlar için hayati öneme sahiptir. Egzoz, motor da yanmakta olan akaryakıt gaz çıkışının sağlıklı olarak dışarı aktarılmasını sağlayan bir parçadır. Zaman içerisinde egzoz kurum dolması sebebi ile egzoz kurum temizleme yapma gereği ortaya çıkabilir. Bazen de aracı bir yere çarptığınız da benzer sorunlar oluşabiliyor.
 
Eğer bu problemleri aşmazsanız egzozun fazla ses yapması, aracın performansının azalması, hava kirliliğini artırması gibi etkileri olacaktır. Bazı araç içi, egzoz parçalarına zarar vermesi ve size fazlaca masrafın çıkmasına da neden olabilmektedir. O sebeple bekletilmemesin de fayda vardır.
 
Egzoz Tıkanması Nasıl Olur?
Motorda hararet oluşursa, oksijen sensörü arıza verir veya düzgün çalışmaz ise, buji kullanımın da yanlış seçimler, kalitesi düşük yakıt kullanılması, yakıt sisteminde oluşan arızalar gibi sebepler olabilir. Araç egzoz bakımı periyodik yapıldığı zaman bu tarz aksaklıkları daha az hissedersiniz.
 
Egzoz içi nasıl temizlenir?
Tıkalı egzoz nasıl temizlenir sorusu için periyodik bakımlar içerisindeki adımlardan bir tanesi susturucular gibi tüm sistemi içermektedir. Genelde en son bakımı 5 yılını tamamlamış araçlar da veya kaza esnasın da egzoz sisteminde bazı hasarlar oluşabilmektedir.  Örneğin, egzoz içerisinde kurum atıkları veya yapışkan sıvılar oluşmuş ise servis noktalarında enjektör, emme manifoldu temizliği veya makine temizleme kimyasalları gibi adımlar ile kısa sürede sorun giderilebilir. Egzoz borusunda çürüme, delinme gibi durumlar da onarılması, kaynak yapılması veya parça değiştirme gibi adımlar da sıklıkla oluşabilmektedir.
 
Yeni nesil araçlar da egzoz bakımı açısından sizi uyaracak gösterge paneli simgeleri vardır. Işık, ses ile sizi ikaz eder ve bir arıza olduğunu size bildirir. Bu gibi durumlar da vakit kaybetmeden servis noktasına aracın getirilerek duruma göre egzoz kurum, filtre temizleme gibi adımların yapılması, parçalarının kontrol edilmesi gerekir. Yeni nesil araçlar da filtre temizliği gibi adımlar yapılarak egzoz parça değişimi vs bunlara gerek kalmadan işlemler uygulanabilir.
 
Genelde bekletilen, arızalı halde aracın kullanılmaya devam etmesi sürücüler için baya sıkıntı oluşturacaktır. Bu gibi etkileri aracınız da gördüğünüz zaman en yakın servis noktasına ulaşarak deneyimli ustanın araç ekipmanlarını incelemesi ile problem kısa süre içerisinde ortadan kalkacaktır.