Ehliyet Kaybedildiğinde Yapılması Gerekenler

Ehliyet, kişilerin yetkili bir sürücü olduğunu ve kullandıkları aracı kullanabilmeleri için tüm yetkilerinin var olduğunu gösteren bir belgedir. Bu sebeple de araç kullanırken veya benzeri durumlarda mutlaka yanında taşımaları gerekmektedir. Bazı durumlarda ehliyet kaybolabilir veya çalınabilir. Bu gibi durumlarda ehliyetin yeniden çıkarılması adına yapılması gereken bazı şeyler vardır.

Ehliyetim Kaybolursa Ne Yapmalıyım?

Ehliyeti kaybolan kişiler tekrardan ehliyet çıkartmak zorundadır. Bunun için de nüfus il müdürlüklerinden herhangi birine başvuru yapmaları gerekir. Bu sayede kayıp başvurusu ile tekrar yeni bir ehliyet çıkarmaları mümkün olacaktır. Başvuru ikametgaha göre yapılmak zorunda değildir herkes istediği nüfus müdürlüğünden kayıp başvurusu yapabilir.

Kayıp Ehliyeti Çıkarmak İçin Randevu

Nüfus müdürlüklerinde işlerin aksamaması adına kayıp başvurularında öncelikle kişiler randevu alır ve daha sonrasında ona göre giderler. Ancak randevu almak istemeyen kişiler de randevu almadan ehliyetini yeniden çıkarmak için gidebilir. Randevulu olmanın en güzel yanı belli bir saatte işlemini yaptırabilmendir bu sebeple randevusuz giden kişilerin işlemleri buna göre daha esnek yapılır, randevulu kişilerden zaman kaldığı müddetçe teker teker yapıldığı için hiç işlem yapılmama ihtimali bile mevcuttur. Çünkü hem kimlik işlemleri hem de belli başlı diğer işlemler yapıldığı için yoğunluk son derece fazladır. Bu sebeple randevu almanız önerilir.
Sabahın erken saatlerinde nüfus müdürlüğüne gitmek de bir seçimdir. Numeratör adı verilen cihazdan ne kadar erken sıra alınırsa o kadar erken işlem yapılma ihtimali vardır.

Ehliyet Kaybedildiğinde Alınması Gereken Belgeler

Ehliyeti kaybolan kişiler yeniden bir ehliyet çıkarmak için yanında bazı belgeleri taşımalıdır. Bu belgeler:
-Kişiye ait bir kimlik belgesi gerekir. Nüfus cüzdanı veya pasaport bu belgelere örnek olarak gösterilebilir,
-Sürücülerin sürücü olması için aldıkları sürücü olur sağlık raporu,
-Kişilerin ehliyetlerin üzerinde kullanılması için gereken biyometrik fotoğrafları (1 adet zorunludur )
-Çıkartılacak ehliyet için yapılması gereken kart ödemesi,
-Kişinin kan grubunun teyit edildiği bir belge,
-Ehliyetin yeniden istendiğine dair bir dilekçe ve yine bunun için bir parmak izi zorunlu bilgi ve belgeler arasında yerini alır.