• TARAFSIZ, BAĞIMSIZ, PROFESYONEL

En Hızlı Satılan İkinci El Otomobillerİnsanların ikinci el otomobil almadan önce en çok dikkat ettikleri kriterlerden bir tanesi aracın ne kadar hızlı alınıp satılabileceğidir. İkinci elde “aracın piyasası var mı” tabiri olarak da bildiğimiz aracın ticaret hacmi oldukça önemli bir kriter olarak değerlendirilir. Piyasada genellikle kolay satılabileceği düşünülen araçlara yönelme eğilimi vardır. Özellikle ikinci el otomobil al-sat yapan kullanıcılar ve yatırımcılar için aracın kolay satılması can alıcı noktalardan bir tanesidir.


Araç Alış-Satışında Hangi Kriterlere Bakılıyor?

Bir otomobil modelinin tercih edilmesini etkileyen kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlerin uygunluk derecesi ne kadar yüksek olursa o modelin tercih edilme oranı o seviyede yüksek olacaktır. Kriterleri kısaca sıralayacak olursak; aracın güvenilirliği, yakıt tüketimi, yedek parça tedariğinin ucuz ve kolay olması, servis ağının geniş olması, donanımı, performansı, iç ve dış hacmi, yakıt tipi ve vites tipi şeklindedir.


En Hızlı Satılan İkinci El Otomobil

İlan sitelerinde bulunan araçların marka ve modelleri araçların ticaret hacmi ile ilgili önemli bir ipucu vermektedir. İlanda çok olan araçların daha yüksek el değiştirme oranına sahip olduğunu söylenebilir. Daha spesifik özelliklere araçlar ve daha az kullanılan marka/model araçların ilanda bulunma olasılığı daha düşüktür.


Renault

Trafiğe çıktığımızda herhangi bir Renault modeliyle karşılaşmamamız neredeyse imkansız. Clio, Megane, Fluence ve Symbol modelleri ikinci el piyasasında en çok işlem gören araçların arasında yer alıyor.


Fiat

Fiat’ın Türkiye’deki amiral modeli Egea ticari amaçlı kullanım için birinci sırada yer alıyor. Şahsi kullanım için de tercih edilen Egea son yılların en çok alınıp satılan modellerden bir tanesi.


Volkswagen

Volkswagen Türkiye’de en çok tercih edilen ve sevilen markaların başında geliyor. Farklı ihtiyaçlara hitap edebilecek birçok modeli bulunan markanın en çok tercih edilen modellerinin başında Passat, Jetta, Golf ve Polo geliyor. Bu araçların ikinci el piyasasında ticaret hacmi oldukça yüksek ve ilana koyulan araçlar çok kısa sürelerde satılabiliyor.


Toyota

“Ekonomik ve güvenilir” otomobil denilince akla ilk gelen markalardan birisi olan Toyota, hem şahıslar hem de şirketler tarafından tercih ediliyor. Genellikle ticari amaçlar için Corolla model,, şahsi kullanım için Auris, Yaris ve C-HR modelleri öne çıkıyor.


Peugeot

Peugeot’un 206 modeli üretildiği yıldan beri Türkiye’de en çok tercih edilen modellerden birisi. Peugeot 206, genellikle yeni sürücülerin ilk defa trafiğe çıkarken tercih ettiği modellerden bir tanesi. Dolayısıyla sirkülasyon oranı çok yüksek. 508, 2008, 3008 ve 5008 modelleri de en çok tercih edilen modeller arasında yerini alıyor.


Opel

Opel denilince akla şüphesiz Astra ve Corsa modelleri geliyor. 1980 modelinden itibaren her yaşta Astra modelini ilanlarda bulmak mümkün.


Hyundai

Hyundai’nin Accent modeli ticari amaçlı, i20,i30, Bayon ve Tucson modelleri ise şahsi amaçlı en çok tercih edilen modeller arasında. Bu modeller en çok satış gören ve ilanda bulunan araçlar arasında yer almaktadır.


Lüks Segment Marka Araçlar

Lüks segmentte ise Mercedes C ve E serileri, BMW 1, 3 ve 5 serisi, Audi’de ise A3, A4 ve A6 modelleri listede en üstte bulunan araçlar arasındaki yerini alıyor.


En Çok Ekspertizi Yapılan Araç Markaları

2022 Otorapor verilerine göre araç alım-satım işlemleri öncesinde en çok ekspertizi yapılan markalar ise şu şekilde;

-Volkswagen
-Renault
-Fiat
-Ford
-BMW
-Opel
-Mercedes
-Peugeot
-Hyundai
-Toyota

Oto Ekspertiz Nedir?
Oto ekspertiz; bir otomobilin, konusunda uzman personeller tarafından teknik cihazlar yardımıyla A’dan Z’ye incelenmesi ve tüm kontrollerin sonucunda aracın genel durumuna dair rapor oluşturulmasıdır. Ekspertiz raporu(link: https://otorapor.com/ornek-raporlar2), aracın teknik incelemelerinin yanı sıra Otorapor ekspertiz uzmanlarının görüşlerini, değerlendirmelerini ve aracın masraf çıkartabilecek parçaları gibi yorumları da içermektedir. Tam kapsamlı bir ekspertizde; kaporta/boya, motor, mekanik, fren/süspansiyon, dinamometre, iç ve dış kondisyon, OBD/beyin testleri ve aracın borç/ceza sorgulamaları gerçekleştirilmektedir. Hemen randevu(link: https://otorapor.com/Arac/Randevu) alarak kendi aracınızın veya satın alacağınız aracın durumu hakkında detaylı rapora sahip olun.

Neden Oto Ekspertiz Yaptırılmalı?
Otomobil satın almadan önce mutlaka ekspertiz yaptırarak yatırımınızı garanti altına almalısınız. Satın alacağınız aracı gerçek değerinde almak, aracın performansını bilmek ve satarken sürprizle karşılaşmamak için Otoraporlamalısınız. Ekspertiz yaptırmadan satın alacağınız aracın; kilometresinin düşürülmüş, kayıt dışı tamir işlemi görmüş, çeşitli hilelerde(link: https://otorapor.com/ikinci-elde-dolandiricilik-hikayeleri) kullanılmış ve bilmediğiniz kusurlarının örtülmüş olma ihtimali oldukça yüksektir.

Kurumsal Oto Ekspertiz
Türkiye’de gelişmekte olan ekspertiz sektörünün en önemli kriterlerine Otorapor ile sahip olabilirsiniz. Tüm operasyonunu tarafsızlık ve bağımsızlık ilkesiyle gerçekleştiren Otorapor, ikinci el otomobil ticaretinin güvenle gerçekleşmesini sağlamaktadır. Hem ekspertiz öncesinde hem de ekspertiz sonrasında sunduğu hizmetler ve çözümlerle müşterilerine sıra dışı bir deneyim sunmaktadır.

501 Nokta Ekspertiz
Aracınızın ekspertizi, Otorapor tarafından tescillenmiş 501 noktanın kontrolleri yapılarak gerçekleştirilir. Tüm bu noktalara ait detaylı raporlama yapılır. Tüm müşterilerimize hitap eden, farklı kontrol noktalarına sahip ekspertiz paketleri (link: https://otorapor.com/coklu-paketler2) bulunmaktadır. Aracınızın markasına, modeline ve taleplerinize göre paketlerden birisini tercih ederek ekspertiz işlemlerine başlayabilirsiniz.

Otorapor ile TSE Belgeli Ekspertiz
TSE tarafından istenen tüm şartları karşılayan ekspertiz bayileri, hizmet yeterlilik belgesi ile sertifikalandırılır. Bu sertifika sayesinde ekspertiz raporu, TSE hizmet standartları çerçevesinde oluşturulur.

Otorapor ile Garantili Ekspertiz
Otorapor, garanti şartlarını (link: https://otorapor.com/2--el-otomobil-garantisi) sağlaması durumunda (yaş,km,ağır hasarsızlık,kg vb.) ekspertizi yapılan araca kaporta/boya ve motor/mekanik garanti poliçesi oluşturmaktadır. Garantinin süresi içerisinde aracınızı garanti altında kullanma imkanına sahip olacaksınız.

Oto Ekspertiz Yaptırmak Zorunlu mu?
2.El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticaretine İlişkin Yönetmelik’e (https://otorapor.com/ikinciel-yasasi) göre; ikinci el otomobil veya arazi taşıtı satışı yapan işletme tarafından, satışın yapıldığı tarihten üç gün içinde yapılmış olan ekspertiz raporu şartı aranmaktadır. Bu zorunluluk şahsi alım/satımlar için henüz zorunlu hale getirilmemiştir.

Otorapor Akademi
Otorapor, kendi bünyesinde yetiştirdiği ekspertiz uzmanlarını görevlendirmektedir. Otorapor Akademi bünyesinde eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar, eğitimin ardından sertifikalı oto ekspertiz uzmanı olarak görevlendirilmektedir.

Otorapor Bayisi Olmak
Otorapor, denenmiş ve kanıtlanmış başarılarıyla rakiplerinden her zaman bir adım önde yer almaktadır. Bu başarılara ortak olmak için başvuruda(https://otorapor.com/bayilik-franchise-basvurusu) bulunabilirsiniz. Otorapor bayilik şartlarını (https://otorapor.com/bayilik-franchise-sartlari) karşılayan adayların değerlendirme süreci tamamlandıktan sonra bayi açılış süreci başlamaktadır. Ayrıca, farklı bir marka çatısı altında bulunan ekspertiz firmalarının Otorapor’a dönüşüm (https://otorapor.com/Form/Index?id=18) başvuruları da değerlendirilmektedir.

Otorapor Mobil ile Ekspertiz Raporunuz Cebinizde
Otorapor’un güçlü bilişim altyapısının bir ürünü olan Otorapor Mobil(https://otorapor.com/otorapor-mobil) uygulaması ile ekspertiz raporunu istediğiniz her an yanınızda taşıyabilme imkanına sahipsiniz. QR kod(https://www.youtube.com/watch?v=HCrSGecjJ8c&t=262s) uygulamasıyla ekspertiz raporunuzu dijital olarak mobil cihazlarınıza kaydedebilirsiniz.

Eski Ekspertiz Raporunuza Erişin
Rapor sorgulama ekranından (https://otorapor.com/Arac/Rapor) eski ekspertiz raporunuza ulaşabilir, satın almayı düşündüğünüz araç daha önce otoraporlandıysa bu aracın eski ekspertiz raporunu sorgulayabilirsiniz. Sorgulama sonucunda aracın raporunu dijital olarak saklayabilirsiniz.

Otorapor Youtube Kanalı ile Otomobil Gündemi
Birbirinden farklı içeriklerin sunulduğu Otorapor youtube kanalında (https://www.youtube.com/user/otorapor), otomobil gündemine dair gelişmeleri takip edebilir ve otomobil hakkında sıra dışı bilgilere sahip olabilirsiniz. Her hafta paylaşılan eğitici ve bilgilendirici videoları kaçırmamak için youtube kanalımızı ziyaret etmeyi ve abone olmayı unutmayın.

Göz atın

Elektikli araçta bitcoin madenciliği yapılır mı? (https://www.youtube.com/watch?v=vBkIxD9TwRw&t=102s)

Otomobil Sektörüne Balyoz: Çip Krizi (https://www.youtube.com/watch?v=beiVwvZTAo0&t=1388s)

Devamını Göster