Ferrarinin Anlamı ve Kuruluşu

İngilizce’de nalbant anlamına gelen Ferrari adını kurucusu olan Enzo Ferrari’den almaktadır. Markanın adının ve sembolünün ne anlama geldiği böylece daha anlaşılır olacaktır.
Modena’da doğup yine orada vefat eden Enzo ömründe farklı bir yol çizerek bugüne kadar etki eden şeyler yaptı. Güneş gözlüğü ve ölünceye kadar taşıdığı düz siyah kravatıyla tanınan Enzo 1898 – 1988 tarihleri arasında yaşamıştır. Alfredino adında bir oğlu anormal kas gelişimi sonucu 1956 yılında vefat etmiştir.
13 yaşından itibaren araba kullanan Enzo arabalara oldukça ilgiliydi. Zamanında itfaiyecilik yapan Enzo Birinci Dünya Savaşında görev almıştır. Görev sonrası test sürüşü işi bulur. O dönemde iş hayatı onu Torinodan Milanoya sürüklemiştir. Burada da test sürüşüne devam etmesine karşın yarışlara da katılmaya başlamıştır. 1919 yılında ilk yarışına katılacak olan Enzo daha sonradan 1920 de Alfa Romeo ya geçecektir ve burada kariyeri Alfa Yarış Bölümü Müdürlüğüne kadar yükselecektir.
1940 yılında Kendi şirketi olacak olan Auto Avio Costruzioni Ferrariyi kurar. İkinci Dünya Savaşı sırasında şirketini taşısa da bombalanmaktan kurtulamaz. Savaş ardından 1946 yılında yeniden şirketini inşa eder ve ilk Ferrarisini hayata geçirir.
Yarışlara katılan ilk Ferrari 12 idi. 11 Mayıs 1947 tarihinde sürücüsü Franco Cortese olan biri tarafından yarışta kullanılmıştır. Ferrari önderliğinde 41 yılda 5binden fazla yarış kazanılmıştır. 25 adet dünya şampiyonluğu mevcuttur.